Så er faktum jo at han de seneste mange sæsoner ikke har leveret andet end pragtpræstationer på banen og dermed endda har spillet sig tæt på anførerbindet.
Argh I4L.
To ting.
1. Han falder med holdet, og leverer også dårlige præstationer. Han har bestemt været en af søjlerne, men at skrive at han ikke har leveret andet pragtpræstationer for os, er altså ikke rigtigt.
Hvis det var tilfældet, så hæver han også alle andres niveau. Netop dét, synes jeg ikke han gør. Han spiller bedre med holdet, og falder med holdet. Barella derimod hæver vores niveau, og går foran i vigtige kampe, og når vi er bagud. Der ligner Brozo langt mere en pigesur 8 klasses pige, der ikke får sin vilje. Og det er jeg personligt træt af at se på.
2. Fremtidig anfører/spiller sig tæt på. Jeg må simpelthen påtale det der.
Det har han ikke. Han går ikke foran på og udenfor på banen. Det er en anfører nødt til i min verden. Derfor var/er Zanetti også så højt elsket.
Barella, De Vrij og Lukaku er langt tættere på den rolle, end Brozo er, i min verden.
Brozo har også haft spilleproblemer. Man har set ham på Instagram som ryger, og nu de her to episoder oveni.
Jeg kan simpelthen ikke forstå jer der mener han bør være anfører. Heller ikke argumentet "så længe han gør det godt på banen".. Det er bare et dybt selvmål.