Snak

Mere indhold efter annoncen
Trist nyhed med Tonali, men hvis vi henter kante, så går det nok :-). Men hvis det ender med en Vidal, så bliver jeg sgu ked og skuffet..
Men vi skal vel også kunne kigge bare mere end en sæson frem. Det er mig set tåbeligt ud over alle grænser, om man så havde ladet ham være lånt ud i den første sæson havde det stadig givet mere mening end at forære ham til Milan. Conte er med 70-80% sandsynlighed færdig efter næste sæson, så det for mig set tåbelig beslutning uagtet hvordan det vendes og drejes. Tonali var en spiller der kunne bruges når mr. Conte er væk under en ny træner, det kommer ikke til at ske nu fordi man har givet Conte hans ønske og satse et og kun et år frem.
Tonali var en spiller der kunne bruges når mr. Conte er væk under en ny træner, det kommer ikke til at ske nu fordi man har givet Conte hans ønske og satse et og kun et år frem.

Spekulativt. Du aner stadigvæk ikke, om den afbrudte Tonali-handel er på baggrund af et påstået strategiskifte eller noget andet, uanset hvor mange gange du forsøger at padle det narrativ.

Vi aner jo ingenting om hvad der er foregået bag skærmene. Milan giver 35 mio. € for ham (vi har i øvrigt ikke ´foræret´ ham til dem), hvilket alligevel er en pæn sjat for en trods alt uprøvet spiller, især i de her Corona-tider. Tonali er et stort talent, men det er jo ikke fordi han sat ligaen i brand i sidste sæson. Det kan jo også bare være, at Marotta og Ausilio overvejede, om ikke de 30-35 mio. € kunne bruges andetsteds.

Det er derfor, jeg er nysgerrig efter hvad der er foregået. Jeg nægter at tro på, at vi har ændret retning så markant og på baggrund af én mand, at vi midt i ellers nært afsluttede forhandlinger hopper ud, for at gå efter spillere i deres karrieres efterår.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det virker påfaldende syntes du ikke?

Kante, Kolerov og Vidal er ikke Marotta handler, det ligger milevidt væk fra de kloge gennemtænkte handler Marotta plejer at lave. Det virker i den grad mistænkeligt når man får dage efter en samtale med Conte ud af det blå dropper Tonali og vil hente de tre pensionister.

Ja Kante er pensionsmoden, manden har holdt til 19 kampe i hele den sidste sæson, som har haft 5 skadesperioder, hvoraf 4 var ca. af en mdr varighed!

Manden har værre krystalben end Sensi disse dage!
Men det er da spændende at se, hvad der nu kommer til at ske med vinduet. Hvis vi ender med Hakimi, Vidal, Kolarov og Giroud, er det selvfølgelig under al kritik - og så skal der rulle hoveder.

Hvis vi ender med Hakimi, Kolarov, et par spændende spillere og et par etablerede spillere (eg. Emerson, Kanté og den slags), er det selvfølgelig godkendt.

Vigtigt er selvfølgelig også, at vi kommer af med noget af dødvægten. Sidste navn på børsen er Dalle, der skulle være ønsket i FC Erdogan. Benfica er derudover i gang med Mario - så allerede der bør der komme nogle midler i kassen og lidt plads i lønbudgettet.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det her markedet tegnede til en udpræget succes med Hakimi, Tonali og Kumbulla nu tegner det sig til i absolut bedst fald at blive en lunken affære hvor der er mere at brokke sig over end juble over.

Det her lugter langt væk af Conte har stillet ultimative krav, Zhang har desperat givet sig fordi han ikke havde råd til at fyrre Conte og har givet ordre til M&A om at droppe Tonali og gi efter for Contes ønsker.

Det virker påfaldende syntes du ikke?

Hvad virker påfaldende? Der bliver lavet én eller anden kausal sammenhæng mellem, at Conte var til møde med Zhang for en lille uge siden, at vi hopper ud af nogle forhandlinger om Tonali i dag og at det skulle konstituere et retningsskift. Glemt bliver så, at vi faktisk fik accepteret vores bud på Tonali, efter det blev bekræftet, at Conte fortsætter - så tidslinjen stemmer bare ikke.

Jeg kan godt lide at basere mit Interbillede på konkrete nyheder, og i mindre grad på rygter. Konkret er også, at Marotta har implementeret en strategi der fungerer og at manden efter Zhangs egne ord er urørlig - så hvorfor skulle kineserne, endsige Marotta, bevæge sig væk fra en strategi som fungerer?

Jeg tror, der ligger noget langt mere prosaisk til grunde for de kulsejlede forhandlinger - og jeg er nysgerrig efter hvad.

Kante, Kolerov og Vidal er ikke Marotta handler, det ligger milevidt væk fra de kloge gennemtænkte handler Marotta plejer at lave.

Præcis. Og hvad i alverden får dig til at tro, at Marotta, som har kinesernes eksplicite fulde opbakning, bliver sat offside i den vel nok vigtigste transfervindue, Inter har haft i ti år? Det er jo komplet vanvittigt at tro, at Marotta bare skubbes til side, bare fordi Conte skaber sig i pressen.

Ja Kante er pensionsmoden, manden har holdt til 19 kampe i hele den sidste sæson, som har haft 5 skadesperioder, hvoraf 4 var ca. af en mdr varighed!

Et typisk, unuanceret Z4E indspark. "Manden har været skadet, derfor er han pensionsmoden". Jøsses...

Ja, Kante har haft et par skader i den forgangne sæson, men når han har været klar, har han spillet - det meste af tiden fuldtid. At han forstuvede anklen i august og havde en muskelskade i februar er selvfølgelig heller ikke noget, der skræmmer - det er ikke kroniske eller tilbagevendende skader.

Endvidere er det direkte løgn at påstå, at han har spillet 19 kampe i sidste sæson. Han har spillet 22 kampe i Premier League, fire kampe i ChL, én FA Cup kamp, 120 minutter i den europæiske Supercup, samt en landskamp.

Det her markedet tegnede til en udpræget succes med Hakimi, Tonali og Kumbulla nu tegner det sig til i absolut bedst fald at blive en lunken affære hvor der er mere at brokke sig over end juble over.

Er... er vinduet lukket? Tja. Så kan jeg godt forstå de lange ansigter...

Det er den samme dans hver evig eneste fucking sommer - dog er "vi mister vores bedste spillere" blevet erstattet med "tilgangene bliver ikke gode nok". Og alligevel kommer vi ud af hvert vindue med en bedre trup for hver gang.

Go fucking figure.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg kunne forstå din holdning var han 26år, men manden runder snart 30år, når man rammer den alder er sådanne skader langt mere problematiske og ikke noget man bør affeje, sådanne skader er typisk når man kommer op i alderen og kroppen ikke længere er så holdbar, restituere og healer sig nær så nemt som en ung knægt i start-midt tyverne for nogle sker det tidligere end andre. Nogle har generne, heldet og disciplinen til at holde den kørende til slut trediverne som Zanetti andre går i stykker omk. 30års alderen men på sigt giver kroppen efter for alle. Jeg ville være særdeles lunken ved at købe en spiller omk. 30 der har været igennem en meget skadestung sæson af ren fysiologiske omstændigheder.

Han har spiller 19 kampe målt på minutter.

FD Lige nu tænker jeg på holdbarheden af projektet og vi havde alle muligheder for netop dette i dette marked, nu er vi fejlet i det der burde have været en glimrende mulighed, derfor får dette marked også en klar pil nedad i stedet for pil opad. Det er et håbløs marked at agere i og vi har smadret en fantastisk position, det kan ikke vinkles positivt, men det er jo klassisk dig netop at gøre dette.
Jeg kunne forstå din holdning var han 26år, men manden runder snart 30år, når man rammer den alder er sådanne skader langt mere problematiske og ikke noget man bør affeje, sådanne skader er typisk når man kommer op i alderen og kroppen ikke længere er så holdbar, restituere og healer sig nær så nemt som en ung knægt i start-midt tyverne for nogle sker det tidligere end andre.

Bull.

Shit.

Der er tale om en muskelskade og en forstuvet ankel. Det har intet med alt det ævl at gøre og det kommer man med hviletid og behandling over uden mén, uanset om man er 19, 29 eller 39 år gammel.

Hans baglår skade kunne godt have givet anledning til bekymring, men er igen ikke noget der gør én pensionsmoden, såfremt det bliver behandlet ordentlig - og man må da ved gud gå ud fra, at Chelsea´s holdlæger har gjort netop det.

Det er komplet vanvittigt, at man tør kalde en 29-årig spiller for pensionsmoden, bare fordi han har haft en muskelskade, en skade i baglåret og en forstuvet fucking ankel. Så kan man tale om at tilpasse fakta til narrativet.

Han har spiller 19 kampe målt på minutter.

Forkert. Han har spillet 2393 minutter i 19/20, hvilket giver 26,58 kampe.

Lige nu tænker jeg på holdbarheden af projektet og vi havde alle muligheder for netop dette i dette marked, nu er vi fejlet i det der burde have været en glimrende mulighed, derfor får dette marked også en klar pil nedad i stedet for pil opad.

Nej, lige nu tænker du med alt andet end hovedet og dit sunde fornuft. Projektets holdbarhed hvilede ikke på tilgangen af Tonali eller Kumbulla - projektets holdbarhed hviler ikke engang kun på det her vindue, selvom det selvfølgelig vil hjælpe en del med et godt ét af slagsen.

Det er simpelthen for uintelligent at konkludere, at vi er fejlet, bare fordi én spiller ikke kommer til, alt i mens vinduet er åben i mere end en måned endnu. Hell, vinduet åbner først på tirsdag.

Det er ligeledes af samme årsag uintelligent allerede nu at give dette vindue nogen form for karakter. Det kan man først når lortet er smækket i, den 5. oktober. Hvis vi til den tid kun har hentet Hakimi, Vidal og Kolarov, skal jeg nok være den første til at råbe buh.

Det er et håbløs marked at agere i og vi har smadret en fantastisk position, det kan ikke vinkles positivt, men det er jo klassisk dig netop at gøre dette.

Er du fucking seriøs? Hvor forsøger jeg at vinkle noget som helst positivt? Jeg forsøger i al stilfærdighed bare at klargøre, at vinduet ikke er lukket, hvorfor det er dumt at bedømme noget som helst, endsige forsøge at gøre sig klog på et strategiskifte. Jeg udtrykker endda ærgrelse over, at det ikke lykkedes at lande Tonali. Det kan næsten ikke blive dummere nu, Z4E. Hank venligst op i dig selv.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Baglår skader er uforløsligt forbundet med alder, det er veldokumenteret en af "risiko" faktorerne.
Annonce