Snak

Mere indhold efter annoncen
Dambro.

Selvfølgelig.

Assist Rano.

@ Urban

Enig angående Darmian. Det har været godt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Dejligt med en kedelig sejr. Genoa kunne ikke meget og har vel reelt set kun et par halve muligheder. Vi stagnerer lidt i perioden mellem pausen og Lukaku´s mål, men selv der var vi bedre.

Ranocchia er min kampens spiller. Genoa er en taknemmelig modstander for en midterforsvarer, men han satte ikke en fod forkert og kommer med gode indgreb. I en periode hvor forsvaret ellers har lækket mål ind, er det rart med en solid præstation derinde. At han så krydrer præstationen med en assist er jo bare icing on the cake.

Også fine kampe af D´Ambrosio, Darmian og Lukaku, samt Barella, der gjorde mere væsen af sig i den halve time han fik, en Vidal og Brozovic gjorde i deres kombinerede 180.

Jeg stillede mig meget uforstående over, at Eriksen - som jeg synes spillede en glimrende kamp, især i første halvleg - skulle ud, og ikke Vidal eller Brozovic. Det gør jeg på sin vis stadigvæk - men man kan ikke benægte, at der kom langt mere flow over spillet, da Eriksen blev skiftet ud. Brozovic oppede også sit niveau gevaldigt derefter. Hvad det så bunder i, må klogere mennesker end jeg belyse. Jeg synes, han spillede en god kamp - måske den bedste i trøjen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg er helt enig med jer angående udskiftningen af Eriksen. Den gav ingen mening.

Og ja, Darmian ligner efter to kampe en super signing.
Helt enig FD, pånær kampens spiller.
For mig er det Barella. Han kommer ind og sætter fut i det. Han er i mine øjne måske den vigtigste spiller vi overhovedet har, uden at negligere Lukaku og De Vrij, og sikke et leder potentiale han besidder.
Iøvrigt blev jeg også lidt glad da Lautaro blev så sur på sig selv. Han spillede ikke en god kamp, han må gerne oppe sit niveau, men noget tyder på at han er klar over det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ I4L

Den gav ingen mening.

Nej, ikke i øjeblikket. Eriksens største problem er dog, at vi straks spillede bedre, næsten i samme nu han blev pillet ud - selvom det ikke var ham, der spillede skidt. Vi kan jo kun gisne om, hvad der ville være sket, hvis Eriksen var blevet på banen og Brozovic eller Vidal var blevet pillet ud i stedet for. Til gengæld ved vi, at udskiftningen af Eriksen havde en positiv effekt. Selvfølgelig hovedsageligt fordi vores bedste midtbanemand kom ind, men jeg synes altså også, at især Brozovic virkede mere frigjort.

Om det så bunder i at Eriksen blev pillet ud eller fordi Barella kom ind, tør jeg ikke spå om.

Men altså, set med positive briller spillede Eriksen en god kamp. Hans første halvleg var velsagtens de bedste minutter, han har spillet i trøjen indtil videre.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Vi kunne i øvrigt gøre meget værre, end at holde øje med ham den 18-årige Rovella, der rendte rundt på Genoa´s midtbane i dag.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Dejligt med de 3 point igår!! Det var virkelig fortjent og vi gjorde det vi skulle. Ingen skader og vi fik sparet nogle. Så kanon.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det var til gengæld ret rædderligt, hvor vi jo først for alvor får åbnet op for Genoa de sidste 15 minutter. Det er i øvrigt mod en klar nedrykkerkandidat, der har tusinde spillere ude med Corona.

Shakhtar kampen bliver mere retvisende for, hvordan vi står.
La prende Vecino.
Det var til gengæld ret rædderligt, hvor vi jo først for alvor får åbnet op for Genoa de sidste 15 minutter. Det er i øvrigt mod en klar nedrykkerkandidat, der har tusinde spillere ude med Corona.
Real Madrid tabte til Shakhtar, der havde 10 mand ude med Corona, men slog i går Barcelona.

Dette år tror jeg ikke at man kommer til at kunne stole ret meget på noget som helst fodboldmæssigt. Eksemplificeret ved fx Liverpools 7-2 nederlag til Aston Villa.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce