Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan får jeg bare ikke et udviklingsprojekt så. Hvordan ejerne forstår det, skal jeg ikke gøre mig klog på, men når de siger at Inter skal tilbage på tronen, må jeg gå udfra de mener, pokaler og førstepladser.

Det er jo derfor de er i en genopbygningsfase. Man ser sig selv som værende bedre end man reelt er. Nu har man så fået løn budget og transfers til at bakke det op, og fedt ville det være hvis vi kommer tilbage til fordoms styrke. Og givetvis er det også derfor vi så ihærdigt for diskuteret Conte herinde. Mener vi han er den rette til netop den opgave? Det var et retorisk spørgsmål.
Når man to sæsoner i streg kommer i CL med det yderste af fingerspidserne, så giver det altså ikke særlig meget mening for mig at mene andet end at man stadig befinder sig i en opbygningsfase da man ansætter Conte. Nok er manden kendt for at vinde, men at gøre Inter til mestre fra det udgangspunkt på bare ét år er og bliver altså en urealistisk tall order.

Nu er vi så i Contes anden sæson efter han hentede sølvmedaljer i sin første. Derfor mener jeg at fasen stadig er i gang. At den så med rette kan forventes afsluttet til sommer med en Scudetto, ændrer ikke på dette. For det er som bekendt ikke sommer endnu.
Efter tre år hvor man er kommet i CL og hvor man i den tredje ret overbevisende sikrede sig CL, så kan man vist ikke længere tale om en genopbygning fase. Nu må det alt andet lige anskues, at der nu skal lande trofæer på hylden, det er som FD skriver trods alt det Conte blev hentet til klubben for at levere. Man betaler trods alt ikke en en top træner som Conte for at bygge et hold op, men derimod for at levere her og nu resultater, om man så måtte mene om det er realistisk er noget helt andet.

Vi er hverken i en genopbygning eller udvikling, det sidste temmeligt åbenlyst da mængden af unge spillere og gennemsnits alderen slet ikke er nær de tal hvor det kan defineres som sådan.

Genopbygning er vi blevet det hold som skulle kæmpe med om mesterskaber som var målsætningen fra start af, hvilket jo tydeligt indikere at vi ikke længere er i en sådan face.

Som FD skriver har vi jo ikke hentet en træner ind for at opbygge holdet omkring en klar filosofi over en længere årrække. Hvis man kigger på de seneste spillere og Contes ønsker om modne udviklede spillere understreger jo blot billedet endnu tyderligere, at det så er endt som lidt af en maveplasker, er lidt hvad det er. Det er dog klart og tydeligt at det 100% er tale om her og nu satsning og at det er nu resultaterne skal komme og ikke i om nogle år.
Og når man samtidig investerer netto lige knap 150 mio euro på lidt over en år, så kan man vist ikke bruge "past performances" til alt for meget.

Jeg har godt nok også svært ved at se hvordan man stadig er i en genopbygningsfase. Der er jo ikke rigtigt nogle spillere, hvor man tænker at de kommer til at udvikle sig voldsomt over de næste par sæsoner. Samtidig er truppen så stærk, at selv hvis man går ud og bruger 100-150 mio. til sommer, så bliver Start-11 i min verden ikke mærkbart forbedret.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
@Z4E og Caroe: Læs hvad jeg skriver. Jeg skriver jo ikke at det at vi er i en genopbygningsfase betyder at der ikke skal trofæer på bordet nu. Jeg skriver sådan set bare at det ikke har kunnet forventes før. Derfor kan man sagtens argumentere for at vi nu befinder os i det sidste stadium af fasen - og at der dermed skal en Scudetto i hus til sommer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ I4L

Men når man giver manden alt hvad han ønsker - både i form af midler, spillere, frihed og ikke mindst goodwill - så man da ikke forvente andet, end at han så også hiver titler i hus. Det har han ikke gjort, hvorfor vi efter min mening ikke er betydeligt længere end vi var under Spalletti - blot fattigere, både økonomisk og moralsk.

For det er som bekendt ikke sommer endnu.

Nej, men medmindre der sker magi i vintertransfervinduet - hvilket der sjældent gør - og truppen bliver endnu mere forstærket, end den er, så kan man fortsat ikke postulere, at opbygningsfasen stadigvæk er i gang. Det skal kulminere i denne sæson - og han har ret beset allerede fejlet med første del af projektet, nemlig at blive en fast bestanddel i Europa.

Igen, jeg kan ikke helt forligne "Conte" med "opbygning". Conte er ikke en træner, man hiver ind for at påbegynde én eller anden rejse, der skal kulminere er i noget om et par sæsoner. Han hentes ind for at opnå resultater her og nu. Det tyder hele klubbens ageren også på.

Det går ikke for godt indtil videre - men det kan da slutte i et mesterskab. Hvis ikke det gør, så må han ud - og så kan man eventuelt overveje at hive en træner ind, der med lidt tålmod kan påbegynde et projekt, hvor mesterskaber ikke forventes fra dag ét, men hvor der bygges hen til netop det, Zhangerne gerne vil have os hen.

Der er i al fald en kæmpe dissonans mellem Zhangernes erklærede mål og ansættelsen af Conte.

Derfor kan man sagtens argumentere for at vi nu befinder os i det sidste stadium af fasen - og at der dermed skal en Scudetto i hus til sommer.

Jeg synes, det er forkert at påstå, vi stadigvæk er i opbygningsfasen. Der bliver ikke længere bygget. Der er ikke flere mursten tilbage; huset står ligesom færdigt og mangler kun at blive solgt til sommer.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det kan godt være det bare er mig. Men jeg føler faktisk ikke der er så stor forskel på vores perspektiver. Eneste forskel er vel egentlig vores holdning til hvornår fasen slutter.

For mig at se er det logisk at sige at fasen først slutter når målet er nået. Målet er Scudettoen, og dermed er fasen ikke slut endnu. Det bør den dog være til sommer hvor der med rette kan forventes en Scudetto.
@inter
Men der ligger vel også i den forventning, at Inter, som minimum skal spille sig videre fra gruppespillet i CL (?)
@Rosso: Det gør der helt klart. Jeg kan heller ikke forestille mig andet end at ledelsen er temmelig skuffet over vores exit.
@inter
Og i det lys må man vel så også antage, at jeres ejere netop ikke afskriver det med at holdet er i en opbygningsfase.

Det er sådan set det der har været pointen hele vejen igennem.
Annonce