Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er svært at være uenig i at Handa ikke længere er world class på grund af udfaldene.

Men at vi midt i vores største chance for at hente et mesterskab i et årti skulle overlade tjansen til Radu, er for mig at se et fuldstændig vanvittigt forslag.

Det er jeg nu heldigvis også stensikker på at Conte også synes - ligesom enhver anden toptræner i øvrigt ville.
For så vidt jeg kan forstå, er der da heller ingen der argumenterer for, at hele tjansen skal overlades til Radu - det er i al fald ikke det, jeg vil frem til. Jeg ser dog nogle gode muligheder i et tætpakket program, hvor Radu kan ses an.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Præcis, også min pointe. I de små kampe.
Men man ser jo ikke en målmand an når man begiver ind i den sidste halvdel af sæsonen med guldaspirationer.

Det har enormt stor betydning for forsvaret hvem der står mellem stængerne ligesom kontinuitet lige på dén plads er essentiel. Her snakker vi så tilmed om vores anfører.

Dermed er jeg så tilbage til at kalde det en fuldstændig vanvittig disposition (hvilket historikken i europæisk topfodbold da også vidner om).
Omvendt kan man heller ikke bare vende det blinde øje til Handanovic´ bekymrende formsving, når man har guldaspirationer.

Ej, i og med det ikke kommer til at ske, er det lidt en ikke-debat. Men det ville nu være rart at vide - ikke mindst for Conte - om Radu er the real deal eller om vi skal ude og shoppe en målmand til sommer (for penge vi formentlig ikke har...).
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Præcis. Og det kan man blandt andet se i kampe mod mindre modstandere!
Allerede sidste sæson begyndte jeg at overveje arvtageren efter Handanovic, men jeg tror det bliver en svær nød at knække. Der er flere unge og lovende engelske målmandstalenter, men samtidigt tror jeg ikke rigtigt på deres kvaliteter uden for ´The Isles´ (Senest Hart i Torino).
Hvem ser I som oplagte muligheder?
Andrea Ranocchia - Frøen fra Assisi
nvm
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Hvem ser I som oplagte muligheder?


Det vælter ikke ligefrem med store målmandstalenter i det italienske lige pt.

Alex Meret fra Napoli synes jeg er meget interessant, men tror at han er lige til den dyre side af hvad man ønsker at betale for en keeper.

(Donnarumma er selvsagt ikke aktuel)

Derudover hører jeg meget godt om Lunin fra Real Madrid. Tænker at han snart skal have førsteholdsfodbold for ikke at ryge ud i glemslen

Man kunne også overveje at kigge lidt rundt på U21 landsholdende, og hente en ung og næsten helt uprøvet keeper.

High risk, high reward
Håber det er ok én fra den røde/sorte del blander sig i diskussionen omkring en afløser for Handanovic :)

I mine øjne ligger den lige til højrebenet: Juan Musso

Han gør helt fremragende for Udinese, han kender ligaen, han er til at betale og Inter vil være et skridt i den rigtige retning ift. hans karriere. God alder og størrelse også.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce