Nu mener jeg ikke at lige præcis de 3 kampe kan eller bør være repræsentive for Milans topniveau. For det første har vi vist langt bedre spil også mod andre end hold fra den nedre del af tabellen, og derudover så er der de førnævnte skader, bare mod Atalanta manglede vi 4 fra den optimale starter. Med alle klar mener jeg at Milan i ganske mange tilfælde har bevist at vi matcher de andre holds topniveau.
Spændende hvordan midtbane konstellationen kommer til at fungere i praksis. Eriksen istedet for Gagliardini, kan man vel ikke brokke sig over. Om det så er nok til sejr, må tiden vise.
Det er også død-nødvendigt. Det ligner Juventus vil stå dybt og lukke af for fløjene. Til gengæld har de kun to på midten, så der skal vi have overtaget, og det gerne så suverænt som muligt.
Præcis - og det kunne Conte heldigvis også se. Nu har vi i det mindste en chance.
Jeg forventer at Gags kommer ind uanset hvad, om det så bliver for en midtbanespiller fordi vi er foran eller for en midterforsvarere, fordi vi skal score mål (hvor Eriksen skubbes op bag angriberne) vides selvfølgelig ikke endnu.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi