Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvordan går det i øvrigt økonomisk? Var der ikke noget med en masse lønkroner, der skulle falde nu? Jeg synes der har været ret stille omkring det på det seneste. Nuvel, jeg får heller ikke læst alle indlæg i denne tråd. Så beklager hvis jeg har misset noget
@ Ole

Det går vist ad helvede til. Jeg læse for noget tid siden noget om, at Suning har en aftale med diverse instanser om, at diverse gæld og andre aftaler er afviklet senest den 1. april (kilden fra vist Il Giornale). Klubben er da også ganske offentligt til salg.

Lønnen skulle dog være betalt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
FD:
Fair, jeg lader den ligge. Jeg var træt og blev måske bare endnu mere træt af at det var nødvendigt at skrive at han var elendig, da jeg mener elendig tangerer til noget nær en katastrofe kamp, hvilket jeg slet ikke mener han havde. - så for nu at bruge dit eget udtryk, så får du ret, og jeg får ro ;-)

Men dejligt at vi nu er 1´er. Det er efterhånden en del år siden, hvor man også samtidig kan fornemme at det ikke bare er en lånt position.

Har I desuden set at Eriksen gav et interview på italiensk? Godt nok lidt groggy italiensk, men stadig. Det er vildt fedt!
@ Urban

Først og fremmest, har jeg ikke skrevet, at han spillede elendig. Jeg skrev, han spillede forfærdelig. Ret skal være ret.

For det andet, så skal du være velkommen i at tolke, hvad jeg præcis mener med "forfærdelig". Men at du tolker det til, at jeg skulle have ment, han spillede en katastrofe kamp, står for din regning - ikke min - hvorfor perfiditeter som "jeg er ikke sikker på, at du har fulgt med i den rigtige kamp" rammer komplet ved siden af. Den holdning bygger på din tolkning af hvad jeg skriver - det kan jeg ikke styre.

For det tredje underbygger jeg i to indlæg lige præcis hvorfor jeg synes, at Hakimi spillede en forfærdelig kamp - hvilket med al respekt er noget bedre end "han spillede ikke en elendig kamp, fordi det gjorde han jo ikke". Igen, din holdning er ikke faktum - lige så vel som min ikke er.

Igen; du skal være hjerteligt velkommen til at være uenig med mig. Du skal endda være velkommen til bare at skrive det, uden at underbygge det yderligere. Men det er jo for dumt at forsøge at klejnere min holdning med påstanden om, at jeg har set den forkerte kamp.

Jeg kan i øvrigt se, at jeg ikke står alene med min holdning. Whoscored og GdS har ham som den dårligste af starterne (blandt Interspillerne, selvfølgelig). Jeg kan vitterligt ikke finde på én eneste positiv ting, han lavede i går.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det var klasse igår! Og nu har vi Milan i weekenden bliver fandme spændene!! Med 3 point så ser det godt ud! Vi er stærke for tiden som i virkelig stærke!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ok, tak for svar. Så må den umiddelbare fare for pointstraf være ovre.

Man kunne ellers lige forestille sig, at Inter vinder titlen med fem point ned til Juve, men bliver siden fratrukket seks point. Inter klager og klagen trækker ud i det uendelige...

Italien er nogle gange bedre end Kafka
Heh, ja det ville da være topmålet af FIGC! Så slemt går det næppe, men jeg skal da indrømme at jeg ikke er helt tryg ved den langsigtede situation.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Lukaku´s andet mål i går var i øvrigt hans 300. ligamål i karrieren.

Som 27-årig.

Fænomen.

EDIT: Og det var Handanovic´ 500. kamp i Serie A.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Lukaku er for vild. Jeg har set hans oplæg til Lautaro igen og igen, og det er jo langt fra første gang, han har leveret sådan en magtdemonstration, vores belgiske godstog. Komplet angriber.

Det var en grim afsked med Icardi, men at bytte ham ud med Lukaku har vist sig at være lidt af et kup.

Dejligt også at se Brozovic levere på absolut topniveau. En fornøjelse at se en midtbane bestående af Barella, Brozo og Eriksen.

Efter en kamp som i går, er det svært at se mange (realistiske) transfermål, der ville forbedre vores startopstilling (selvom jeg selvfølgelig godt ved, at Perisic ikke er løsningen i venstresiden).
Hvis Perisic fortsætter sin opadgående kurve, er det mere end bare godkendt. Så har vi en startopstilling, der kan dyste med de fleste tophold i Europa og mangler reelt set "blot" lidt bredde i midterforsvaret og en vice-Lukaku.

Jeg er i øvrigt meget enig i dit besyv af Lukaku. Han er jo stort set komplet. Det er ikke ofte, man ser én der er så stor og så stærk, men samtidigt også så hurtig og så teknisk dygtig. På et tidspunkt i kampen i går var han omringet af tre Laziospillere, og alligevel var han ved at drible væk fra dem - hvor de så skulle bruge et frispark på at stoppe ham.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce