Snak

Mere indhold efter annoncen
Er de rygtede 80 mio euro virkeligt capital gain man kigger på eller er det selve summen. I min optik giver det ingen mening, at det skulle være plusvalenza da det jo mere en regnskabsmæssig øvelse hvorimod jeg tænker Inters store problem er de kortsigtede forpligtelser og cash flow. Med sidsnævnte er det vel nok at sælge for 80 mio euro for at få de penge ind i driften asap. Det ville være underligt andet, da Inter jo har corona alibi i forhold til FFP og denne sommer derfor ikke skal bruge for meget krudt på det. I dette marked er der dog kun et par klubber der kan betale hele beløbet med det samme.

Og er det overhovedet bekræftet at man skal sælge for så stort et beløb?
Der er vel tale om en positiv transfer-balance på €80m. Altså man skal sælge for €80m mere end man køber.
L´Imperatore

Nu er han jo heller ikke solgt endnu, der er langt fra budet på de angiveligt 60m (+ evt. 10m bonus) og til Inter acceptere dette. Der er som jeg skrev meldinger fra bl.a. Sky at Inter kræver mindst 80m euro eller ingen handel. 80m euro ville for i øvrigt være en fin pris for en wingback, med al respekt.

Ja der er tale om et overskud på 80m euro fra dette marked, sælger man Hakimi kan man altså stadig ikke købe spillere uden at sælge for et tilsvarende beløb.
True, bare svært at holde hovedet oppe med alle de her pis rygter, som kun er af negativ karakter.

60 eller 80 så er det bare et hamrende ærlig spillertab , da gode wingbacks er så vigtige og ligeså svære at finde.
Pazza Inter Amala
Selvfølgeligt er det, det. Men hånden på hjertet, den økonomisk vanskelig situation eller ej, så tror jeg godt vi alle er eller andet sted ved, at vi ville miste Hakimi og formentligt også Martinez på sigt, måske ikke den sommer, men så seneste en til to sæsoner efter. Med deres talent vil vi før eller siden blive nød til at acceptere et salg til en rigere klub.

Kan vi få 80m euro for Hakimi, så kan man ikke rigtigt brokke sig, det vil trods alt gøre handelen til en af de 20 dyreste i historien og samtidigt gøre ham til den dyreste wingback i historien og den tredje dyreste der ikke er en angriber, offensiv eller central midt . Det er nok tvivlsom vi ville få voldsomt meget mere for ham i et normalt marked, den kunne måske presses op på 90m euro men det er vel reelt også loftet, normalt er det kun offensive profiler længere på banen der går til 100m euro eller mere.

At vi snakker om 60m euro som skuffende, siger jo ikke så lidt om hvor grotesk priserne er blevet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeres ledelse skulle ha kontaktet Lukaku og beroliget ham med at Hakimi er den eneste nøglespiller der bliver solgt denne sommer.

I så fald kan I godt parkerer dommedagsteorierne.... Top 4 er garanteret og I er favoritter til Scudettoen, sammen med Juventus.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Kilde?
GDS

Agenten er ude og mane rygtet lidt ned, han har ikke snakket med nogen og Hakimi har en fireårig kontrakt med klubben.

Når man ligger det sammen med sky mfl. så lugter det lidt af et rygte der er blæst ud af proportioner.
Smukke nyheder. :)
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Hvis vi lige skal prøve at sætte fokus lidt væk fra transfers og dårlige smage i munden, så har jeg lyst til at snakke lidt om Simone Inzaghi.
Jeg må ærligt indrømme at jeg ikke har det helt vildt store kendskab til ham!

Jeg kender ham som talentfuld, at han får rigtig meget ud af rigtig lidt, og at han tilhænger er 3-5-2.
Man ser ham ofte meget medlevende på sidelinjen, hvilket jeg ser som et godt tegn.

Hvor taktisk rigid/flydende er han?
Er det stålfast 3-5-2 han spiller, eller ser man ham forme/ændre taktikken efter de spillere han har til rådighed ifbm. skader f.eks?
Er der nogle der har lidt overblik over det?

Er han typen der henter spillere til klubben, eller stoler han mere på sportsdirektøren til den opgave?

Og hvordan ser I ham bruge Eriksen?
Annonce