Snak

Mere indhold efter annoncen
Du ville hellere være 20 mio. foruden?
La prende Vecino.
Jeg ville helst have (haft) en klasse spiller på venstrewing også.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Okay, hvor havde du eksempelvis skaffet pengene til Hakimi fra, så?
La prende Vecino.
Mig bekendt var de 20 mio. €, vi fik for Politano ikke i hus, da Hakimi blev hentet. Men hvis du kan påvise en sammenhæng mellem, at Spinazzola ikke blev hentet og Hakimi gjorde, er jeg lydhør. Jeg venter i spænding.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
De var til gengæld, ganske givet, budgetteret med.

Hvis du i den her hypotetiske situation gerne havde set Spinazzola i klubben, skal du naturligvis samtidigt finde 20 millioner euro andetsteds. Held og lykke med den øvelse.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis du i den her hypotetiske situation gerne havde set Spinazzola i klubben, skal du naturligvis samtidigt finde 20 millioner euro andetsteds.

Måske, måske ikke - det er jo afhængigt af hvordan budgettet så ud i øjeblikket. Men det er selvfølgelig ikke i nærheden af at lugte af sikkert, at de penge var gået ud over et køb af Hakimi. Det kan være, det i stedet for havde betydet, vi ikke havde punget 18 mio. € ud for Sensi. Eventuelt havde man sagt ja til nogle af de bud, der kom ind på andre spillere.

Hvorom alt, så havde 20 mio. €, fiktive eller ej, været billige for en klasse spiller på hvad i et par sæsoner efterhånden har været et ømt punkt.

Uanset hvad, er korrelationen mellem den forfejlede handel omhandlende Spinazzola og tilgangen af Hakimi... søgt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Selvfølgelig er det søgt, men det er jo naturligvis kunne for at sætte i relief, at hvis vi havde tilknyttet (en ukampdygtigt) Spinazzola, så havde det kostet i den anden ende.
Det er nemt nok at begræde "what ifs", men hvad så med det det ikke var blevet til i forhold til tilgange?
La prende Vecino.
Nå jo jo, jeg abonnerer som altid på, at man ikke kan pille ved en historik begivenhed og forvente det samme resultat - så det er såmænd ikke fordi jeg begræder eller brokker mig. Det var snarere et (ufuldstændigt, kan jeg godt se) udtryk for, at dengang nærmest fodboldinvalide Spinazzola sætter Euro 2020 i brand, efter en ligeledes god sæson for Roma.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
I samme åndedrag er det værd at overveje, hvad det dog ikke kunne være blevet til med Arnautovic som super-sub i Inter i 8-10 år, baseret på det her EM.
La prende Vecino.
... men Arnautovic har ikke lige spillet en mere end bare godkendt sæson for Roma i en top fire liga...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce