Snak

Mere indhold efter annoncen
@urban
Min kommentar var møntet på Milan-ledelsens beslutninger - ikke Inters.

Maldini & co. har jo også regnemaskiner og kan se, at det ikke hænger sammen, hvis Dollarumma skal have €12m net og Hakan €6m.

Det simple faktum er, at Inter skal sælge spillere og spare på lønbudgettet.
Hvis Milan ikke skal ende i samme situation, bliver man nødt til at træffe nogle (fra)valg.

Det har man gjort med både Dollarumma og Hakan.
Jeg tror ikke du finder mange andre klubber der ikke skal revurdere deres finansielle strategi her under og efter Corona. Det er ikke det jeg kritiserer Suning for, så prøv at følge med, men måske er det for svært at holde tungen lige i munden for et individ som konstant gør alt for at komme op at skændes med alle brugere som ikke holder med hans egen klub.

Jeg vil til enhver en tid ikke bytte Inters position med Milans, og det har i høj grad noget at gøre med de personager der træffer de sportslige beslutninger.
La prende Vecino.
…men måske er det for svært at holde tungen lige i munden for et individ som konstant gør alt for at komme op at skændes med alle brugere som ikke holder med hans egen klub.

Egentlig en "interessant" kommentar fra én der har kørt sig selv op over en kommentar jeg har skrevet.

Kan du mon godt selv se det fjollede i det…?

Jeg vil til enhver en tid ikke bytte Inters position med Milans, og det har i høj grad noget at gøre med de personager der træffer de sportslige beslutninger.

Jamen tillykke med det. Godt at se hvordan du står last og brast med klubben.
´Kørt op´? Jeg reagerer blot på begrebet internetkriger. Kig gerne lige din seneste indlægshistorik igennem, og så kan det måske være at du får øjnene op for hvorfor det virker bare en anelse ironisk, at du pådutter det på andre.
La prende Vecino.
Tja - og jeg synes du er indbegrebet af en internetkriger. Men det et selvfølgelig fint at være uenige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sene input herfra om Calhanoglu:

Jeg er positivt stemt, da der ganske enkelt er flere fordele end ulemper.
Han kommer gratis, som en fodboldmoden 27-årig og vil under alle omstændigheder have en videresalgsværdi. Ja, lønnen er relativ høj, og kan måske udgøre en forhindring ved et potentielt salg, hvis mission mislykkedes. Men så vil det transferfrie aspekt veje positivt, såfremt vi skal kompensere lidt til løn andetsteds. Det er worst case.

Han er som minimum god for bredden. Han kommer ind i et (og det er ikke en kritik af Milan, men en fremhævelse af Inter) vindende miljø, der er godt opbygget af Conte, til en sulten manager, der vil bruge ham i sine favoritposition.
Netop dette synes jeg er lidt overset. For da Hakan var i Leverkusen, så jeg ham enormt gerne i Inter. Det blev så Milan, hvor han har ligget en del som wing (ret mig, hvis jeg tager fejl Milan-fans). Han har så selv udtalt, han har sin favoritposition på midten, hvor han netop er opdraget.

Hakan har gode kvaliteter og får et bedre hold omkring sig. Jeg er lun ved ham, om end jeg ikke hopper og danser. At han ikke slog så hurtigt – som i instant - til i Milan, synes jeg ikke skal ligge ham til last. Var det hhv. 9 mål +10 assist og 4 mål + 10 assist i de seneste 2 sæsoner? Det er ganske pænt!

Velkommen Hakan, godt spottet Marotta.
Rossoneri:
Jeg forsøger egentlig blot at konstatere, at ingen af os, reelt ved hvad der foregår på de indre linjer, end det vi har hørt i medierne.

Inter skal spare. Ja - men!! Hvad nu hvis Marotta allerede har snakket med de nødvendige instanser, og fundet ud af at Eriksen ikke kan spille i Italien, og der kommer en kompensation - med Hakan der vejer mindre i løn budgettet. Hvis det er tilfældet, så er det jo en enormt god handel med tanke på dit argument om fravalg.
@urban
Helt enig - jeg mener "handlen" på alle mulige måder giver mening for Inter.
…hvor han har ligget en del som wing (ret mig, hvis jeg tager fejl Milan-fans).

Under Pioli har har mere eller mindre fast spillet 10er.

Under Gattuso blev han ret ofte brugt dom 8er, hvilket også fungerede godt for ham.
Hold da op en gang stråmænd, hva!

Det er vel ikke anderledes, end det, du kommer med? Du forsøger at gøre din holdning til den gængse.

Det er såmænd beundringsværdigt nok, at du - om du oprigtigt mener det eller ej - forsøger at vinkle afgangene af to profiler, gratis, hvor den ene sågar skifter til rivalen, til en positiv historie.

Det ændrer dog ikke på, at SoMe og de fora, jeg følger, for klart det meste strømmer over med den negative vinkling. Altså, den vinkling hvor én, der hårdnakket påstås er "én af verdens bedste målmænd" og den offensive kreatør, smutter uden I får krone ét for det.

Der tegner sig et klart billede af, at den gør ondt på Milanfans, det her.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce