Selv under normale omstændigheder havde vi nok tænkt længe over om at takke nej eller ja til 120-130 mio. € for en spiller (ifølge nogle kilder sågar 150 mio. €). Det ville ikke kun næsten være det dobbelte af vores største salg hidtil, men faktisk også være det største beløb nogensinde betalt for en Serie A spiller. Det er s´gu svært at sige nej til det, uanset om Inter er i økonomiske problemer eller ej.
Jeg er lidt i to sind over det her. På den ene side er det grotesk mange penge for en spiller, uanset hvor god Lukaku er. For 120-130 mio. € har vi altså alle muligheder for at gøre meget for at dække det sportslige tab, plus det løse. På den anden side er Lukaku vel nærmest personificeringen af den rejse, Inter har været på siden ansættelsen af Spalletti og den derpå følgende opadgående sportslige kurve, kulminerende i et mesterskab i sidste sæson. Han er jo uomtvisteligt en verdensklasse spiller og det hænger altså ikke på træerne.
Jeg tror, det i sidste ende også handler om, hvad Lukaku selv vil. Nogle kilder melder, at han er glad i Milano (han har blandt andet investeret i virksomheder og noget fast ejendom), alt i mens han også er i den bedste periode af sit sportslige liv. Andre kilder melder dog, at Lukaku er meget interesseret i at vende tilbage til London (og ikke mindst en fordobling af lønsedlen). Som udgangspunkt synes jeg ikke, vi skal holde på en spiller, der vil væk, så vil han væk, synes jeg, klubben skal tage imod de mange millioner og få det bedste ud af det. Hvis han vil blive, så synes jeg, at klubben skal tage det med i beslutningsprocessen - medmindre de 120-130 mio. € altså lugter for godt.
Hvilket jeg altså godt kan forstå...
Jeg har også lidt svært ved at se, hvad det gør ved vores sportslige ambitioner. Det umiddelbare tab vil selvfølgelig være enormt, men som nævnt har man for 130 mio. € altså mere end bare gode muligheder for at dække store dele af det tab. Der render trods alt også et par spændende navne rundt i både Serie A og resten af Europa, som kunne gøre gavn. Umiddelbart tænker jeg på en vis serber i Fiorentina, som selvfølgelig vil betyde et umiddelbart fald i kvalitet, men ikke et kæmpe ét, mens der også er en masse udviklingspotentiale dér.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi