Snak

Mere indhold efter annoncen
Jacopo Sala er blevet genvalgt til borgmesterposten i Milano, hvilket sætter gang i de periodiske "der skal bygges et nyt stadion og/eller Giuseppe Meazza skal nedrives" rygter - alt selvfølgelig afhængigt af om Milans eller Inters ledelse kan blive enige, for det er jo aldrig bykongens skyld, vel?

Anyway, det kan være, der sker noget denne gang - om ikke andet så Zacharias fra de der ulidelige Facebook reklamer får ret.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Er det en fordel, at han er blevet genvalgt, eller havde der været en bedre kandidat til borgmesterposten i forhold til stadionbyggeri?
Jeg kender ikke de andre kandidater, så det tør jeg ikke skrive...

... men Sala har været en betragtelig forhindring i bestræbelserne efter, at vi kan opføre et nyt, selvejet stadion. Først stejlede han over jeres ledelse, derefter vores og kom med løbende undskyldninger som OL 2026 - men diverse kilder mener nu, at det hele bunder i, at Sala og bystyret ikke er interesserede i at miste den store indtægtskilde, som Giuseppe Meazza nu engang er for dem. De er jo pænt tilfredse med, at to af Europa´s største og mest populære fodboldhold weekend efter weekend fylder stadion, uden at tjene nævneværdigt på det.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ifølge (ikke altid lige pålidelige) CdS, er vi nået til enighed med Lautaro omkring en forlængelse. Han fordøbler sin løn til 6,2 mio. € brutto (må det være...) - til gengæld er frikøbsklausulen fjernet helt.

Næste samtaler skulle være med Barella og Brozovic, hvor man spekulerer i, at førstnævnte får tilbud anførerbindet (på sigt) som del af pakken (jf. Di Marzio).

Næste navn på vej ud af klubben, skulle være Alexis. Han gav forleden offentligt udtryk for, at han er særdeles utilfreds med bænkpladsen. Inter har også grund til at være utilfreds - pt. er Alexis den i truppen der har den højeste lønseddel, hvilket selvfølgelig ikke er ønskværdigt for en spiller, hvis bidrag ligger på et lille sted og hvis indvirkning siden tilgangen ikke just har været prangende.

Pt. er Lautaro, Dzeko og Correa alle forrest i køen, og med en sulten Satriano i truppen, samt en Esposito der har fire mål og fem assists i fjorten kampe (805 minutter) for Basel, vil det ikke gøre mig spor, hvis Alexis gik sin glade vej. Det er i al fald for dumt at betale så mange penge for så lidt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Flere rygter om at saudierne der vil købe Newcastle også vil købe Inter.
Hvis det sker vil inter pludselig stå med en stenrig ejer igen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg vil have det meget, meget svært med det, hvis de der forbrydere kommer til. Det er faktisk lige før det kun vil være acceptabelt, hvis eneste andet alternativ er, at klubben er nødt til at dreje nøglen om. Og selv dér vil jeg formentlig have det stramt med det.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Næste navn på vej ud af klubben, skulle være Alexis. Han gav forleden offentligt udtryk for, at han er særdeles utilfreds med bænkpladsen.

Men hans glasben kan jo ikke holde til mere. Var jeg ham, ville jeg være ovenud tilfreds med de penge for at arbejde så lidt. Han skal jo ikke ud og sælge sig selv længere.
Jeg vil have det meget, meget svært med det, hvis de der forbrydere kommer til. Det er faktisk lige før det kun vil være acceptabelt, hvis eneste andet alternativ er, at klubben er nødt til at dreje nøglen om. Og selv dér vil jeg formentlig have det stramt med det.


Forbrydere? Helt sikkert. Og ikke kun undertrykkelse af kvinderettigheder og alm slaveforhold. Men omfattende illegal våbenhandel og lejemord. Der er tale om en saudisk investeringsfond der i virkeligheden er staten.
Det vil være et endegyldigt farvel til Inter for mit vedkommende.
Jeg vidste ikke, du var så pjattet med Alexis, Stanko!

Ej, jeg hælder også i den retning - men jeg kan ikke påstå det med sikkerhed.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce