Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Janus

Just præcis. Formanden for PIF er som bekendt Mohammed bin Salman, som er den saudiske kronprins og de facto leder af Saudi-Arabien
- og derudover et kæmpe svin.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Nu når de fandt et legetøj i det nordengelske, så er det nok ikke så sandsynligt. Heldigvis da.
Newcastle kun var det første opkøb for at udfordre Qatar og De forenede Arabiske Emirater. Flere opkøb vil følge. Og penge er ikke noget problem - Tværtimod.
Janus har du nogle kilder på at de gerne vil følge trop på Newcastle købet, med et køb af Inter?
Eller er det blot kvalificeret gætterier?
Håber de holder sig fra italiensk fodbold. Føj for den lede.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Flere italienske medier har omtalt det de seneste dage:

Numerous reports over the last few months have suggested PIF are also checking the paperwork of Serie A side Inter, trying to calculate a figure to offer current owners Suning.

https://football-italia.net/saudi-firm-pif-in-for-newcastle-united-and-inter/


Av.. Så håber jeg i den grad at Interspac kan få heldet til at købe klubben istedet eller at Sunning får styr på økonomien, omend sidstnævnte er et noget snævert håb..
Jeg er temmelig træt af de stigende rygter.

Jeg gider ikke have, at Inter bliver et stykke legetøj for én eller anden investeringsfund, ledet af en næsten tegneserie-agtig superskurk, fra et land hvor menneskerettigheder ikke er en prioritet. Bevares, jeg er ligeledes træt af at kineserne ikke kan få det til at køre, men det er lige før jeg hellere vil en tur i Serie B, end at blive del af den saudiske propaganda maskine. De her skrupuløse typer bør ikke have en plads i vores klub.

Vil det være nok for mig, til at droppe 23 år som fan af en klub, jeg har fulgt og elsket i al den tid? Det ved jeg simpelthen ikke. Men det vil ødelægge meget for mig.

Ork, hvor jeg håber, der kommer én eller anden amerikansk eller allerhelst italiensk/europæisk fund fra sidelinjen - men det sker næppe.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Vil det være nok for mig, til at droppe 23 år som fan af en klub, jeg har fulgt og elsket i al den tid? Det ved jeg simpelthen ikke. Men det vil ødelægge meget for mig.

Det vil det tilgengæld i den grad være for mig.

Kærligheden til Inter vil aldrig stå højere hos mig end min egen selvrespekt.

Hvis det at være interisti bliver synonymt med et Saudi Arabisk regime i form af at være en statist i det politiske spin, så er det i den grad nok til at trække mig helt.
Klubejere og præsidenter kommer og går men klubben består med al den historik og kærlighed der naturligt følger med. Så derfor tror jeg at de fleste fans forsat vil støtte op men nok ikke være stolte af situationen.

Det vil heller ikke være Suning der fejler ved evt at sælge til højstbydende for at få investeringen hjem igen bedst muligt.

Men UEFA, EU og til dels hele vores demokratiske værdisæt vil have spillet fallit den dag de bedste og mest konkurrencedygtige klubber i vores yndlingssport er ledet korrupte regimer i et sygt magtspil mens vi ser passivt til fra sidelinjen.

Vi er godt på vej derhen og ingen synes at have lyst til at gribe ind.

Alle lige fra klubejere, rettighedshavere, spillere til grådige agenter tænker kun på penge og dem har de korrupte regimer masser af og får derfor større og større indflydelse.

Hvis udviklingen ikke ændres så er jeg enig med Stankovic. Så trækker jeg mig fra sporten generelt og finder en anden der kan bevare min selvrespekt og ikke giver mig en kvalmende fornemmelse når ser en sheik eller mullah stolt overvære sit holds kampe.
Annonce