Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvori består vores bredde til begge turneringer?


Bevares I har ikke Liverpools kvalitet, men det er de færreste, der har det.

Jeg bider mærke i, at jeres vigtigste spillere (ok, de Vrij har lige været ude en måneds tid), men ellers er jeres vigtigste spillere stort set altid klar. Handa, Skriniar, Bastoni, Lautaro og så de to vigtigste i Brozovic og Barella. De har vel højest misset fem-seks kampe tilsammen i denne sæson de seks?

Det er essentielt, at kernen på holdet altid er klar.

Inters største styrke under Simone Inzaghi er dog det kollektive sammenhold. Hvor det under Conte hovedsageligt var Lukaku, der blev lagt mærke til, så er det kollektivet under Inzaghi. Jeg synes ikke, at Inter har individuel kvalitet i forhold til truppens kvalitet i sin helhed, men det er også sårbart at være afhængig af individuel kvalitet, når de er skadede. Milan har ingen offensiv styrke uden Leao og Rebic. Her kan Inter bedre undvære en spiller.

Ovenstående gør, at Inter vinder Serie A, men den manglende individuelle kvalitet er noget under, hvad de bedste hold kan præstere. Perisic er god en mod en, og han bliver vigtig mod Liverpool.

Napoli har en stærk start 11´er ligesom Milan, men begge hold er hårdt ramt, og bredden kan slet ikke præstere det samme. Det ses på resultaterne den sidste måneds tid. Slap begge hold helt uden nævneværdige skader, tror jeg, vi kunne byde Inter op til dans efter 38 runder.

Jeg mener vores bredde er stærk nok til SA, men ikke CL.


Helt enig. Det har fungeret med reserverne i serie a. Konceptet er fasttømret, og spillerne kender deres rolle. Kvaliteten mod de allerbedste er der bare ikke. Har man de bedste klar, så er der dog muligheder. Selv Liverpool har udfald. Underholdende kampe i vente tror jeg
Det bliver svært, men ikke umuligt.
Jeg glæder mig.
De sidste mange kampe i Serie A, samt de 2 mod Real Madrid, gør mig en smule optimistisk, selv om vi naturligvis er klart undertippet.
Det er lort. Men ha sådan er det desværre. Vi
Må kæmpe også tage den derfra. Sgu ik andet for
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Martinovic:

Jeg er enig.
Hvis Inters form, fortsætter således, så bliver det svært for alle andre at hamle op med. Men historisk set, har vi præsteret rigtig skidt efter jul i en 2-3 mdr. Forhåbentlig blev vi kureret for den barnesygedom med Conte, men lad os se hvad der sker. Jeg håber på, og synes også at tegnene er der, til at vi har nok grinta og vilje til at vinde "de nemme kampe" nu, og dermed fortsætte det arbejde som Conte lagde.

Får Brozo en skade, kan Barella, og med nød Sensi, tage den rolle. Men så mangler vi en fuldgod erstatning som 8´er. Og sådan vil det være på mange positioner i vores start 11´er, hvor der skal rykkes rundt. Det er derfor jeg mener at vi har bredden til Serie A, for der er der mange hold vi kan møde hvor Ranocchia eller Gagz er gode nok, men det dur bare ikke i CL (eller top 6-7 kampene i Serie A, for den sags skyld)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ole K:

Jeg tror da også at vi kan byde Liverpool op til dans.
Men jeg tror at vi ender med at stå med sorte per, og det har jeg det som nævnt, rigtig fint med, hvis det betyder at vi tager kampagnen i Serie A, alvorligt.
Lidt statistik fra de fem største ligaer i Europa viser, at Inter vs. Liverfool er mødet mellem det 3. og 2. mest scorende hold i denne sæson. Samtidig er det nr. 11 og nr. 5 når det gælder om at lukke færrest mål ind.
Så spændende matchup på papiret.

https://fbref.com/en/comps/Big5/Big-5-European-Leagues-Stats
Seneste rygte:
Luuk De Jong i bytte for Sanchez. Xavi skulle være interesseret i at lave denne handel.

Jeg ved næsten ikke om jeg skal grine eller græde. LDJ, passer jo qua hans statur bedre ind end Sanchez, mere end det kender jeg ikke til LDJ. Men Sanchez er også en gamechanger, men dog en dyr en af slagsen.
Så hvad der er vigtigst ved jeg ikke. Måske FD kan gøre os lidt klogere på den store hollænder?
Vi skal overhovedet ikk lave det byt. Never ever. Sanchez har noget x Factor og det har LDJ bestemt ikk. Så jeg sys vi skulle holde os langt langt væk fra den mulighed.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Måske FD kan gøre os lidt klogere på den store hollænder?


Hvorfor? Vi har alle set, at han allerhøjest har været middelmådig i alle klubber udenfor Holland. Det ville et sent skifte efter han har passeret 30 år næppe ændre på.
La prende Vecino.
Annonce