Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var de jo også mod Atalanta. Reelt set har vores start angribere ikke fungeret siden Salernitana kampen, mens Alexis bare fungerer bedst som indskifter. Med Correa ude ser det altså ikke for godt ud.

Jeg er med på, at vi er så heldige, at vores mål ikke kun kommer fra angriberne (faktisk er vi vist nok det hold i Europa, der har flest forskelligt scorende spillere), men det skulle trods alt være Dzeko´s og Lautaro´s primære opgave.

Vi har s´gu brug for en spiller, der i flertallet af kampene banker den ind, selvom det ikke lige kører på banen. Dzeko er selvsagt ikke længere den spiller, mens Lautaro slet og ret ikke er stabil nok.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Først overtog I vores sportsdirektør, så vores træner og nu sandeligen også vores tempo;-)

Der skal geares op i februar. Milan, Napoli, Sassuolo og Liverpool gir ikke mange point med spil som i de seneste par kampe
Vi mangler i den grad et alternativ til Dzeko oppe foran - så forhåbentligt gøres der alvor af at hente Scamacca allerede i dette vindue.


Men den ligning giver bare ikke mening, når Sassuolo eftersigende kræver 40 mio. euro.
La prende Vecino.
True, men forhåbentligt kan der strikkes noget sammen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg kan ikke se hvordan.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man laver vel bare en "Juventus" og forsøger at give Vidal i bytte.....
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Tja, der går jo forlydende om, at Sassuolo er interesserede i Pinamonti, mens der måske kan gøres nogle løn- og transferkroner fri ved, at Vidal efter sigende skulle være interesseret i at blive købt ud af sin kontrakt, mens Kolarov forventes at gå med pension indenfor de kommende uger.

Så med lidt klippeklisterværk, måske? Men jeg medgiver da, det ser svært ud.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg tror ikke at Empoli er interesserede i at slippe deres startangriber midt i sæsonen, mens jeg har svært ved at se, at Kolarovs 1,5 millioner euro i lønkroner skulle gøre det store fra eller til.

Desuden er det ikke Vidal der har noget st sige i den sag, men eftersigende Inter der har option på at ophæve for 4 millioner. Det ville dog være at udtømme midtbanen noget så kraftigt, at det ville være som ar skyde sig selv i foden.
La prende Vecino.
Jow, men mange bække små, du ved? Du har dog sikkert ret.

Sidste forlydender går ud på, at Caicedo vil væk fra Genoa, der måske går med til at rive kontrakten midtover. Det vil egentlig være en fin, omend midlertidig løsning. Caicede kender Inzaghi og (ret mig hvis jeg tager fejl) var i sidste sæson vist én af de spillere, der scorede flest mål per minut. Jeg synes at huske, at han i en overgang stort set scorede hver gang, han blev skiftet ind.

Anyway, han vil være en (formentlig) billig og fin løsning på problematikken, samt give noget bredde i truppen.

Hvorom alt, så skulle der ifølge Inzaghi afholdes møder i dag, hvor man kigger på transferstrategien.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Fremragende resultat.
La prende Vecino.
Annonce