Snak

Mere indhold efter annoncen
Horribel kamp? Han dømte da en noget nær perfekt kamp. Han lod spillerne gå til makronerne og uddelte ikke unødige gule kort eller frispark, som ikke var der.


Spændende udlægning. Er du Theo Hernandez?

Sanchez fumler med bolden og ser ikke Giroud. Der er intet i den situation.


Det er jo fuldstændig irrelevant om Sanchez så havde afskyet bolden som var den lavet af lava - Giroud løber direkte ind i ham forfra, uden at være i nærheden af bolden, og vælte ham med så stor kraft, at han selv ente med at falde på røven.

Af uransaglige årsager bliver det vekslet til en kontra til Milan.
La prende Vecino.
Spændende udlægning. Er du Theo Hernandez?


Theo var hverken bedre end værre end Dumfries i den kamp. Han tog det røde kort som en mand.

Det er jo fuldstændig irrelevant om Sanchez så havde afskyet bolden som var den lavet af lava - Giroud løber direkte ind i ham forfra, uden at være i nærheden af bolden, og vælte ham med så stor kraft, at han selv ente med at falde på røven.

Af uransaglige årsager bliver det vekslet til en kontra til Milan.


Forskellen ligger måske i, at Sanchez ikke engang selv havde styr på bolden. Han fumlede i den.

Som Fox skriver, så var der ingen, der brokkede sig over kendelsen under kampen.

Theo var hverken bedre end værre end Dumfries i den kamp. Han tog det røde kort som en mand.


Forskellen er vel også, at Theo fik lov til at gøre som det passede ham uden konsekvenser af dommeren, mens kampen skulle afblæses fem (5!) gangede mens vi ventede på at Hernandez færdiggjorde sine teaterstykker.
Så er det da ikke specielt mandigt eller applausværdigt at hakke en modstander som man er blevet overmatchet af i 90
minutter ned i frustration.
La prende Vecino.
Forskellen er vel også, at Theo fik lov til at gøre som det passede ham af dommeren, mens kampen skulle afblæses fem (5!) gangede mens vi ventede på at Hernandez færdiggjorde sine teaterstykker.
Så er det da ikke specielt mandigt at hakke en modstander som man er blevet overmatchet af i 90
minutter ned i frustration.


Tja. Theo nedlagde Dumfries på professionel vis. Han kunne have losset ham ned.

Hvis dommeren havde været pro-Milan, havde Skriniar set rødt til sidst, inden Theo så rødt. Først for at smække en arm i ansigtet på Messis og dernæst for en sen tackling på Theo, mens han allerede havde et gult kort.
Jeg har ikke sagt at han var pro-Milan, men at han var horribel.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
7 minutter tog det for Sensi at score for Sampdoria.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Jeg har set forkert - Giroud er faktisk på bolden, men brager stadig ind i Sanchez.

50-50.
La prende Vecino.
Nu er det ikke fordi jeg skal til at se sort på det hele. Men jeg synes desværre at der begynder at vise sig et mønster, og hvis det fortsætter så vinder vi altså ikke mesterskabet næste sæson.

1. Handanovic, som vi alle kender, primært for en masse godt, men desværre også for en del skidt ting de sidste to sæsoner, skal afløses, og bliver det også, formentlig med Onana. Og så er den udfordring formentlig løst.

2. Vi mangler virkelig en 9´er, der kan score mål.
Jeg er ikke sikker på at Scamacca er den rette. Jeg mener ikke Dzeko er den rette mere, og jeg kan ikke lige se hvem der skulle kunne give os de mål, vi i den grad mangler.
Lautaro score nemlig heller ikke nok, men er en stor holdspiller, og skaber rigtig meget plads, til andre. Men er det nok? - ja, mener jeg, hvis vi havde en 9´er der kunne score (og løbe). Men det har vi ikke. Måske kan Correa, men hold op, han giver jo Sensi kamp til stregen med at være skadet. Sanchez tror jeg heller ikke på!

Men hvem er alternativerne så? (Ikke at vi bliver sat i forbindelse med dem)
- Jovic
- G. Jesus
- Timo Werner
- Depay

Jeg har svært ved at se hvem vi skulle hente, og nok endnu mere, hvad økonomien tillader. Scamacca er nok den der bliver sat mest i forbindelse med os, men han scorer altså ikke nok heller, til at han kan være starter på et forventet mesterskabshold.

3. Bredden på midten.
At Vidal og Vecino stadig har en rolle at spille her, synes jeg viser hvor smal en trup vi har, af kvalitetsspillere. Gagz, kan formentlig gå mod de små hold, da han er god til at komme i feltet. Men så har vi desværre heller ikke mere end det! Det er bare ikke spillere, man vinder et mesterskab med. Der skal renses ud.

Indtil videre, har Marotta og Ausilio virkelig virkelig gjort det godt imø, men der er brug for at de fortsætter med det.
Jeg er meget enig i klart det meste, Urban. Jeg ser en del faresignaler, hvor især de manglende mål fra vores angribere er mest iøjnefaldende. Vi mangler i dén grad en spiller, der bare losser den i rusen. Dzeko er slet og ret ikke god nok til den del af spillet længere, mens Lautaro godt kan, men kun fire-fem kampe i streg, hvorefter der er ophold i lige så mange kampe. Rent statistisk bør han dog score mod Napoli...

Og ja, hvem er alternativet? Jeg har fortsat en fornemmelse af, at Scamacca sagtens kan score 20 mål i en sæson for et tophold. Ellers kunne det være frækt med Jovic eller Werner (som vi tidligere har været sat i forbindelse med), men det involverer sikkert midler, vi ikke har.

Jeg ser mørke skyer på horisonten.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Nu må vi se, om vi overhovedet har Toro mod Napoli. Han er beskyldt for at have spyttet efter Theo. Er det sandt, er det et rigtig dick-move, dog mod en cunt-spiller. Skulle bedst lige passe med en karantæne.

Ift. truppen, så er jeg også enig med dig @Urban! Vores startellever er god! Men man kan se, at Handa og Dzeko ser gamle ud. Dzeko startede med lyn og torden, men er blevet mere sig selv, som man så i Rom.

Jeg synes, Scamacca stadig er bedste bud - også ift. hvad-vi-kan-få-spørgsmålet. At spille med bedre spillere omkring sig kunne nok løfte ham yderligere. Han er kropsstærk, en god afslutter og der er masser af kvalitet og råt talent at bygge på. Han er 195 cm hø, kan holde bolden, kan løbe, kan vende osv. Han kender ligaen og han har altså fået debut på landsholdet. Det er jo ikke en ringe spiller, men heller ikke en spiller med et klasse CV. Det har vi næppe midler til - særligt ikke da vi skal forstærkes flere steder.

Handa er bare blevet for langsom om at reagere og komme ned. Det piner mig, men måtte jo ske. Jeg håber, han er at finde side om side med Onana næste sæson - men i lærermesterrollen.

Derudover, så burde den der snak om at "Inter vinder, fordi de har den breddeste trup" forstumme. Vi har gode backs at skifte med, vi har Alexis og Correa (når han (de?) ikke er på krykker), men ellers er det spillere til midterholdskampe. Vidal og Vecino? En has-been og en alibispiller med den ene fod ude af folden. Vi HAVDE Sensi, og det udlån virker fjollet lige pt, hvor hårde kampe venter og midtprofilerne er i fare for en karantænekamp.

Derudover, så skal Inzaghi også have mere is i maven i de store kampe. Jeg mener stadig, han piller os i stykker og tillader Milan deres retur ind i opgøret. Det havde selvfølgelig været fair at skifte, hvis man kunne erstatte kvalitet med kvalitet. Men det er slet ikke tilfældet. Så fint man kan rotere mod Empoli, men det dur ikke, når det er mod top-6 hold.

Nå, men vi skal svare igen startende mod Napoli, ellers er det ikke bare spillet, som er til at kritisere (scorer ikke nok), men minderne om før-Conte, hvor vi gik i spåner.
Vi er heldige med at de andre hold også har svinget i resultaterne, men det kan vi ikke leve på.

Annonce