Snak

Mere indhold efter annoncen
Få desuden Correa ud, også.
La prende Vecino.
Hvorfor har de så ikke solgt nu, med fortjeneste, i stedet for at vente på det sker ret automatisk?

Jeg tror ikke en skid på det, desværre. Den sportslige afmontering skal nok fortsætte mens de holder fast med det yderste af neglene.
La prende Vecino.
@OC

Du snakker om "sportslig afmontering" samtidigt med Dybala meldes som en Done Deal (6M løn, op imod 8M incl. add-ons).

Derudover presses der hårdt på for Lukaku.

Et angreb bestående af Lukaku-Martinez, med Dybala bagved vil med afstand være det bedste i ligaen - og blandt de bedste i Europa.

Erstatter I så Skriniar med Bremer, og sælger Hakan + evt. Dumfries så vil I samlet set står markant stærkere og være førsteudfordre til titlen sammen med måske Juventus (især hvis rygterne om Berardi/De Maria + Pogba + Koulibaly holder stik). Jeg forstår godt jeres frustration ift. kineserne, men slå lige koldt vand i blodet.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Asllani skulle være så tæt på som overhovedet muligt - for, get this, lån for 4 millioner euro plus 10 millioner euros obligation...

PLUS Satriano på lån.

Det er en million euro for hver Serie A kamp han har spillet.

Og så tillader man sig at lade som om, at man befinder sig i en svær økonomisk situation. Amatøragtigt.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Asllani skulle være så tæt på som overhovedet muligt - for, get this, lån for 4 millioner euro plus 10 millioner euros obligation...

Option, ikke obligation - ifølge Sky Sport Italia (i.e. Di Marzio).

Desuden. Du brokkede dig - med rette - forleden over, at vores bredde på midtbanen i den kommende sæson hed Gagliardini. Nu henter man en spiller til bredden, til en fin aftale, selv hvis der havde været tale om en obligation, og så er det heller ikke godt nok.

Jeg er med på, at vi i den ideelle verden sælger dårlige spillere dyrt og køber gode spillere meget billigt, men hvis vi nu lige skal tage de realistiske briller på, hvad er det sådan helt oprigtigt, du mener, Marotta og co. kan gøre anderledes?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Men obligation ifølge Pedulla, Romano og Biasin.

Fordi man mangler bredde på midten, betyder ikke at man skal ødsle millioner af euro på det første, det bedste man ser.

Som sagt; 1 million euro pr. seniorkamp - det er tæt på vanvittigt for et så ubeskrevet blad. På den måde stiger det finansielle hul ret hurtigt op til 75 millioner euro.

Hvad er det Milan står til at betale for Renato Sanchez - fire millioner mere?
La prende Vecino.
@ OC

Du har ret - Sky er blevet fejlciteret, der er tale om en obligation.

Men altså, jeg har fred med det, må jeg skrive. For det første går jeg ud fra, at vores scoutingteam ikke bare kaster dartpile på tavlen og satser på, Asllani kan noget. For det andet er 14 mio. € ikke meget i moderne fodbold. Derudover er det, set med økonomiske briller, ikke helt uvæsentligt at vores kommende regnskab kun belastes med 4 mio. €. Og selvom jeg godt kan se din pointe med 1 mio. € per seniorkamp, så er det trods alt en lettere misvisende pointe. Set i det lys har Dzeko til 159 € per seniorkamp været et økonomisk mesterværk.

Hvad er det Milan står til at betale for Renato Sanchez - fire millioner mere?

Et sted mellem 4 og 6 millioner €, ja. Men han har så også kontraktudløb til næste sommer og vil ikke forlænge med Lille.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
...ikke helt uvæsentligt at vores kommende regnskab kun belastes med 4 mio. €.

Så længe der er tale om en obligation, vil det indgå i regnskabet på samme vis som en transfer.

På den måde vil en sådan løsning faktisk belaste det kommende regnskabår lidt mere, da lån indgår som en fuld omkostning i indeværende år.

Altså; lån (€4m) + 25% af transfersummen (€2m - forudsat at Asllani signes på en 4-årig kontrakt) = €6m først år og derefter €2m årligt.

Transfer: 20% af transfersummen (€2,8m - forudsat en 5-årig kontrakt).

Det kan være der spares lidt på lønnen (han må forventes at hente en bedre løn i Inter). Og der er vel også et sign-on fee der skydes til næste år.

Set fra min vinkel er det muligt, at Asllani hentes lidt for dyrt - men det er jo en betragtning med enormt mange facetter.
For the record, har Asllani i øvrigt 26 optrædender på Empolis førstehold.

Empoli har vist sig som den måske dygtigste talentfabrik i italiensk fodbold over de seneste år. Udover Asllani rummer truppen også Bajrami (syv landskampe for Albanien) og Parisi (fire u21- landskampe for Italien) og Viti (netop fået debut for Italiens u21-landshold).

I indeværende sæson har de solgt Traoré til Sassuolo og sendt Ricci til Torino. Begge må anses som værende blandt de største talenter i italiensk fodbold pt.

Går vi lidt længere tilbage, er der selvsagt også Bennacer.

Når man køber talenter, er det selvsagt altid forbundet med en vis risiko. Men det kommer også med en mulighed.

Asllani har, skal man tro rygterne, været på blokken i rigtig mange klubber - både i og underfor Italien.

Set fra et strategisk perspektiv, synes det i hvert fald mere fornuftigt end at hente en spiller i sin karrieres efterår på en fri transfer, men omvendt til meget højere løn.

Så kan man altid diskutere om Sanches til de rygtede €15-18m ville have været et bedre bud. Det er selvsagt en langt mere proven spiller.
@ Rossoneri

Jeg vidste ikke det med finansieringen. Ellers i det store og det hele enig i dit indspark.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce