For tænker, at de spillere jeg nævnte godt kunne samle 70-80 plus nogle ungdomsspillere…
Du må i så fald gerne lave regnestykket for mig.
De Vrij er der på stående fod larmende stilhed omkring (desværre - hvis vi beholder ham, og lader kontrakten løbe ud næste sommer, er det virkelig dårligt arbejde af Marotta).
Der er tale om Sensi, lige højaktuelt til Fiorentina, men her skulle det være som en del af en handel med Milenkovic (hvilket implicit betyder et salg af Skriniar). Jeg mener sidstnævnte har en klausul på 15 millioner eller deromkring, men Fiorentina taber næppe penge i det bytte.
Pinamonti er et godt bud - hvor Monza er varmeste bejler - men selv her taler vi handler der kun med bonusser løber op i 15 millioner euro, og ikke med betaling her og nu. Hvordan Scamacca, der er samme alder og har scoret lige så mange mål, samtidigt med at han har spillet på et mere offensivt og bedre hold, skulle være det tredobbelte værd, er lidt af et mysterium, men det er sådan landet ligger.
Vidal kommer vi til at ophæve med. Det bliver et tab her og nu på omkring 4 millioner lønkroner.
Sanchez er noget af det samme.
Esposito ryger sandsynligvis på lån, sandsynligvis til Anderlecht.
Satriano var på tale som et låneobjekt som en del af Asllani-handlen, som er dyr nok i forvejen.
Dzeko - hvem ved? Juventus, Real og andre har været meldt interesserede. Kender jeg Inter ret, så bliver det en fri transfer, selvom der måske ville være mulighed for at tjene en skilling eller to (1 million euro).
Lazaro er der stille omkring. Atalanta var nævnt, nu Fiorentina. Alle sammen lån.
Dalbert har jeg vitterligt intet hørt om.
Pirolas transferpris på de aftalte 7 millioner euro prøver Monza at løbe fra. Det kan blive 4 millioner euro.
Vanheudsen er der også stille om. Måske bliver han som førstebackup, hvilket er dårligt for hans karriere, og dårligt for os. Igen må jeg bare sige, at jeg ikke forstår hvor Ranocchia blev vist døren.
Så det er, hvad - 19 millioner euro? Hvis du er fræk og tæller Sanchez og Vidal som kommmende tab er det 11 millioner euro.
Di Gregorio og Gravillion har indtjent klubben samlet 8 millioner euro, men sidstnævnte er der budgetteret med, ligesom der er budgetteret med købsobligationen på Correa på 22 millioner euro.