Rossoneri:
Der bliver scoret flere mål i Serie A end i PrL. Dermed skulle det argument vel netop pege mod England.
Historisk set, er det dog det defensive udgangspunkt der har været klart i førersædet. Inter er også en af de klubber der lukker allerfærest mål ind, kan man fortænke Bremer i at være en del af sådan et sætup?
Er det ikke lidt tyndt? Skulle han ligefrem vælge Inter grundet Marottas interesse?
Jeg tror du undervurderer hvor stor en betydning det relationelle har. Hvor vil du helst skifte hen, hvis lønnen nogenlunde er den samme (det antager jeg fordi jeg ikke har hørt om højere lønninger til Bremer i PL end i Inter) i PL og Serie A?
Jeg ville vælge en liga jeg kender, og hvor jeg ved jeg er ønsket, og hvor jeg har været ønsket før alle andre klubber er sprunget på.
Du er velkommen til at mene noget andet.
Hvorfor skulle det være tilfældet? Både Tuchel og Conte er, historisk set, ret konsekvente i deres brug af spillere. Bremer ville antageligt være starter i begge klubber. Chelsea har jo fx sagt farvel til både AC og Rudiger, der begge har været faste startere.
Måske, men med indkøb af Koulibaly i Chelsea og et stærkt forsvar allerede i Tottenham. Er det dog ikke givet. Bremer er tilmed uprøvet i PL regi.
Aaaarh, det er vel trods alt de færreste fodboldspillere der vælger klub ud fra fruens ønsker om shoppingmuligheder.
Den var egentlig skrevet med et glimt i øjet. Men man spiller sine kort rigtig skidt hvis man undervurdere kones ønsker også. En familie skal fungere for alle parter, så selvfølgelig har konen noget at sige ifht. hvor næste klub er.
Det forekommer dog ulogisk, at han blankt skulle afvise engelske klubber der lever op til de krav han selv har opstillet.
Det synes jeg ikke er særlig ulogisk. Alle krav bliver opfyldt i Inter, og som før nævnt, når alle krav er opfyldt, vil jeg vælge det sted hvor jeg relationelt er mest ønsket. Det synes jeg er super logisk.
Men men.. Lad os se hvor han havner! Af gode grunde håber jeg selvfølgelig at det bliver i den blå og sorte del af Milano, frem for alle andre steder.