Hvordan har Luc Castaignos tur til Inter været indtil videre?
Jeg så et par kampe med ham for Feyenoord sidste sæson, og var voldsomt imponeret, så er lidt nysgerrig for at høre hvordan det går ham efter skiftet. Bemærkede at han scorede i weekenden, men får han ellers spilletid og gør han det godt?
Det er altså rimeligt begrænset hvad han har spillet. Det har dog ikke været ret godt, dog skal det også siges at han har været brug som kant/fløj hvilket ikke er hans naturlige position.
Så længe han får lov at spille angriber, tror jeg godt at han kan blive en joker. Han viste okay takter i opstarten, men det er klart at det er svært at skulle spille en anden position end den man er vant til.
Naturligvis har han gjort det. At Castaignos hidtil har spillet hvor han nu har, svarer til at du putter Amauri ud på fløjen og opfordrer ham til at udfordre sin modstander 1v1 - det kommer aldrig til at gå. Og det har jo så været en klar fejldisposition fra Ranieris side. 1 mål i 4 Serie A kampe er dog udemærket for en 19 årig knægt, der kommer til et helt nyt land og en ny kultur, samt et storhold i krise. Han har for eksempel en bedre mål-per-minut ratio end Vucinic.