@OC
Jeps, og samtidig kører der ofte rygter om afgang af Dumfries – denne gang til Chelsea i januar, hvilket IKKE giver penge, men blot lukker (lidt af) hullet på det kæmpe lån. Det værste er, at pengene ville vægte nok til at skylle ambitioner ud med badevandet.
Får de ikke forlænget med Skriniar, så er slår det en stor fed streg under den måde, de driver klubben på. De Vrij kom gratis og ville have været god at tjene på. Det kan vel afskrives som en del af gamet, hvis han smutter gratis, om end man skulle have fået penge, klart. Men sker det, at vi mister Skriniar nu, som for 6 mdr. siden var glad og stod med udsigt til at skulle bære anførebindet en dag, så er jeg tabt for ord. Amatører dækker det ikke. Men man har haft ham hængende som salgs-objekt næsten et helt vindue, og nu lokker PSG så bare med en check, vi ikke kan matche. Bravo.
Og ja, med Brozo ude en måned, ser det endnu mere sort ud. Inzaghi kan ikke skovle vandet ud af den her synkende skude. Inzaghi skulle i øvrigt have stokkeslag, hvis meldingerne om, at han insisterede på at give Correa endnu en chance frem for at forsøge at få afskibbet til fordel for Dybala.