Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå efter sygdom og stadigvæk syg. Så dog kampen dog sov man engang imellem :). Men for satan hvor ville juve det mere, juve kom med intet! De satse på en ting og det var kontra, også sys jeg dumfris ser sindsyg dum ud på målet. Hvorfor helvede går han ikk ud til spilleren i sted for at bakke! Giver nada mening ham åbner netop op.
Ellers var vi jo aldrig farlige hva jeg så af. Det er trist det her, den top 4 er helt åben og vi er selv skyld i det. Det er så vildt hvis vi smider det her. Er ryste!!!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
@Nick. Altså, vi spiller super dårligt, men jo, Dumfries især er helt væk. Men det er desværre kendetegnet for ham. Han har en god fart og fysik, men han har jo fodboldhjerne som ham der kun er med til seriekampene for at fylde drikkedunkene.

Nå, men…

I dag har GdS et billede på forsiden af et helt Interhold, der måske er på vej væk. Det er Handa, Bellanova, Skriniar, De Vrij, D’Ambro, Dumfries, Brozo, Gag, Gosens, Correa og Lukaku.
Her kan man sige gudskelov til at særligt Bellanova, Dumfries og Correa samt vel også Gagliardini forhåbentligt pakker tasken. Derudover er det svært at se, hvordan Handa skulle hjælpe på mere end det ledende plan, mens Lukaku aldrig blev den gamle version af sig selv og er alt for dyr.

GdS melder samtidig, at topmålene for den kommende transferkampagne er Thuram og Firmano. De skriger ikke ligefrem +20 kasser pr. sæson, men de er jo ... surprise… gratis.

Er jeg den eneste, som får flashbacks til dengang, hvor vi som fans i ret mange år talte om ”år 0”? Det kan godt være, at vi står i en kvartfinale i CL, men alle vibes omkring klubben og fremtiden ser noget videre triste ud.

Under alle omstændigheder, så tegner der sig et billede af en mindre revolution i klubben. Også en hvor jeg ikke mener, at Inzaghi skal føre den an.
Armen tvivler meget meget stærkt på alle dem du siger smutter. :).

Vi kan bruge thuram det er det vi kan bruge og ja han er gratis hvilket hvis vi kan hente ham så skal han hentes og særligt gratis. Men vi har jo ikk kan råd til at miste alle de spillere vi vil af med for der kan ikk komme noget ind, eller jo kun hvis de er gratis. Men de er ik bedre end det vi har i forvejen.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Nej for pokker, jeg tror da absolut heller ikke, at de alle smutter. Jeg henviser bare til GdS´ forside. Jeg håber personligt stadig på, at vi kan få det optimale ud af Gosens, jeg håber også, at D´Ambrosio vil være reserve et år mere, at De Vrij enten finder formen igen eller man tjener på ham, at Brozo bliver og at Lukaku finder storformen. Handa ser jeg også gerne blive som 2. / 3. målmand, hvis han kan acceptere det. Der bliver dog uden tvivl en større rokade, som skal gå op.

Thuram er jeg modsat dig lidt lunken omkring. Måske han ville være bedre i en 4-3-3, men som en af de 2 forreste har jeg ikke set et så stort lys i ham, som folk taler om.
...at De Vrij enten finder formen igen eller man tjener på ham...

Har han ikke udløb til sommer? Deri er der vel ingen chance for at tjene noget på ham - selvfølgelig med mindre han laver en u-vending og forlænger.

Tænker dog det meget godt ligner hans forløb i Lazio.

...og at Lukaku finder storformen.

Er der chancer for at Lukaku bliver efter denne sæson? Så vidt jeg er orienteret, går aftalen på et ét-årigt "tørt" lån.

Med Chelseas vanvittige spend i de to seneste vinduer, bliver der helt sikkert behov for at sælge ud til sommer. Ift FFP kan de dog absolut ikke tillade sig, at stå med et capital loss. Ergo skal Lukaku sælges for mindst €60m (når man regner sign-on osv med) og selvfølgelig meget gerne mere.

Er det realistisk, at Inter står klar med den slags penge?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Rosso

De Vrij hører vidst til dem, som blev "udskudt" ift. kontraktsnakken, fordi der "skulle fokus på CL-kampen". Så det er meget muligt, at han ender med at lave samme nummer som i Lazio.

Ift. Lukaku kan du have helt ret. Og måske det er den bedste løsning. Seneste rygter går på Madrid og Aston Villa. Hvor meget de har på sig, er dog en anden snak. Men nej, den ellers tidligere så gode kæmpe er næppe inden for vores økonomiske rækkevidde. Så det kan ende med at give sig selv, ja.
Der er vel også den mulighed, at hollænderen allerede har skrevet under med en ny klub. Husker jeg ret, annoncerede De Vrij også først sit skifte fra Lazio efter sæsonen.

Men altså, det har vel længe ligget i kortene, at Inter stod overfor et generationsskifte - ikke dermed sagt, at der kommer yngre spillere ind.

Jeg synes dog Inter fortsat står med en solid stamme af dygtige spillere, man kan bygge op omkring. Her tænker jeg først og fremmest på Onana, Bastoni, Brozovic, Barella, Dimarco, Hakan og Lautaro. Dertil et par spændende talenter.

Med en masse frigivede lønkroner, vil der også være mulighed for at hente nogle spændende tilføjelser.
Marotta & co. skal dog nok tænke i lidt andre baner end tidligere, hvor forholdet mellem lønkroner og gensalgsværdi ikke just har været "bæredygtigt".
Rossoneri:

Marotta & co. skal dog nok tænke i lidt andre baner end tidligere, hvor forholdet mellem lønkroner og gensalgsværdi ikke just har været "bæredygtigt".


Jeg er meget enig med dig.
Der er forlydender om at de ikke blot vil foryngre Inter til sommer, men også gøre projektet mere bæredygtigt.
Men hvordan det koncept så kommer til at hænge sammen med at ville i CL og måske endda være udfordre til scudetto, ja det må man jo så hive sig i håret, og blive klogere på med tiden.

Der er ingen tvivl om at Inters trup passer til en 3-5-2, men formentlig skal man finde sig en træner der ikke er så rigid i sit koncept, og måske også en større villighed til at ville bruge de lidt yngre kræfter.
DiMarzio melder at Inzaghi sidder enddog meget varmt i sæddet nu, hvor Motta bliver fulgt nøje.

Jeg kan ikke se en umiddelbar bedring - måske kun på det knap så rigide koncept. Det er som om vi er ved at være tilbage ved 14/15 sæsonerne igen...

En foryngelse og stor lønnedgang vil formentlig også betyde flere tabte/uafgjorte kampe.

Hvis, Dzeko, Handa, Lukaku og Dumfries bliver skippet afsted, hvilket meget nok tyder på, så er der jo en stor portion lønkroner sparet, og hvor meget geninvesteres så? Mange spillere er allerede nævnt, men dygtige unge spillere er jo heller ikke gratis! Ej heller de såkaldte free agents.
Men hvordan det koncept så kommer til at hænge sammen med at ville i CL og måske endda være udfordre til scudetto, ja det må man jo så hive sig i håret, og blive klogere på med tiden.

Jeg synes nu ikke der nødvendigvis er en modsigelse i det.

Blandt Inters ti top-earners (net) ved sæsonstart fandtes; Dzeko (€5,0m), Alexis (€4,5m), de Vrij (€3,8m), Mkhitaryan (€3,8m) og Correra (€3,5m).
Dertil kommer selvfølgelig Lukaku (€8,5m), som man måske bedre (isoleret set) kan retfærdiggøre.

Tager man sidste sæson med, kan man tilføje Eriksen (€7,5m) og Vidal (€6,5m) og går man endnu et par sæsoner tilbage, tæller listen også Godin (€5,0m) og Nainggolan (€4,5m).

Dermed kan man sige, at Inter en historik med at kaste rigtig mange lønkroner efter spillere der reelt ikke har bidraget med meget kvalitet.

Derfor ville en farbar vej frem nok snarere være, at betale penge for talenter, men betale dem mindre i løn.
I mange tilfælde vil man opnår den samme årlige belastning af budgettet, men man vil omvendt stå med spillere der har en gensalgsværdi.

Eksempel:
1: Man henter en etableret spiller (30 år) til €5,0m net om året på en fri transfer på en fire-årig kontrakt. Den samlede kontraktsum (sign-on fees ikke medregnet) er ca. €36,0m.

2: Man henter et talent (21 år) til €2,0m net om året til en transfersum på €25,0m på en fire-årig kontrakt. Den samlede kontraktsum (sign-on fees ikke medregnet) er ca. €39,4m.

Altså en nogenlunde identisk investering, men en spiller der har potentiale til at udvikle sig og ikke mindst som klubben kan hente en gevinst på.

EDIT: ovenstående kunne jo nogenlunde (relativt set) beskrive valget mellem Nainggolan og Tonali.

Og der er umiddelbart ikke noget der tyder på, at det skulle være et step ned i kvalitet. Det er blot en anden strategi.

Og det betyder selvsagt ikke være ensidigt. Inter gjorde jo åbenlyst en fantastisk forretning ift den oprindelige Lukaku-handel. Han var del fundamental i jeres seneste scudetto og samtidig tilførte han et markant capital gain.

En foryngelse og stor lønnedgang vil formentlig også betyde flere tabte/uafgjorte kampe.

Mange af de spillere Inter har hentet på meget dyre kontrakter, har været på vej ned i deres karriere. Og de har, over en bred kam, ikke leveret varen (Dzeko måske undtagelsen målt på sidste sæson).

Dermed anser jeg det faktisk ikke som en åbenlys sandhed, at det skulle medføre dårligere resultater.
Netop vi skal netop ik kaste os med så dyre lønninger efter nogle som faktisk er 32+. Det er det Rene vanvid! Og det bøder man for nu, da man ingen penge har mere. Men vi skal også handle fornuftigt.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Annonce