Nacho mener også mega meget om darmian. Så ja han kan spille wingback. Men igen er 99% sikker på han er tænk til vores 3back.
Forza inter!!!!!!💙🖤
OB i dk 💙
Jeg er desuden pisseurolig hvad angår klubbens umiddelbare fremtid idet jeg frygter at vi ender med at havne på nogle hænder a la dem Newcastle for nylig er havnet i. Det vil mit fan-hjerte nemlig næppe kunne bære.
Suning er ikke i færd med et sportswashing-projekt i Inter. Det er den helt store forskel i mine øjne på det der sker i Newcastle pt. og det der sker i Inter.
Dét sagt kan vi da hurtigt blive enige om at Kina er et frygteligt diktatur omend jeg finder din bemærkning om at de kan få Saudi Arabien til at fremstå som "hyggeonkler" malplaceret.
Det er så vidt jeg ved, også noget Italien er i færd med at forholde sig til på officielt hold hvilket godt kan skabe noget ravage (omend de nok aldrig får nosset sig sammen til at gøre noget).
Og ja, jeg ville ønske at Inter ikke var ejet af Suning - skulle du være i tvivl.
Det er vel lige præcis det Kina (via virksomheder) prøver at gøre med fx Inter (?)Jeg ser slet ikke de samme konturer i tilfældet med Suning og Kina som i tilfældet med PiF og Saudi Arabien.
Om man gør det via statsstyrede investeringsfonde eller via virksomheder der ikke foretager sig noget uden Xi Jinpings godkendelse, kan jeg virkelig ikke se nogen forskel på.
Begge dele er direkte repræsentanter for uhyggelige regimer.
Det må du selvfølgelig gerne synes, men ser man på udviklingen i de to lande vil jeg mene, at Sauderne er det mindste af to onder, hvis man skal tage de moralske briller på.Diskussionen bliver hurtig lidt fjollet. Skal vi ikke bare blive enige om at de begge er frygtelige?
Der er ingen der gør noget - måske pånær amerikanerne og det er selvsagt ud fra økonomiske interesser (hvilket jeg altid anser som betryggende).Nej, det er der nok ikke når det kommer til stykket. Det er trist at måtte konstatere.
Det er jeg slet ikke i tvivl om. Og, for the record, forsøger jeg ingenlunde, at spille et moral-kort her.Det er virkelig også komplekst både at diskutere og navigere i, men bare rolig: Jeg opfatter skam slet ikke din gåen mig på klingen som et forsøg på at spille et moral-kort. Det er i øvrigt en diskussion jeg absolut intet har imod at deltage i.
Jeg synes personligt det er super komplekst og moral bliver ofte elastik i metermål.
Og så er jeg også bare så tilpas gammel og uidealistisk, at jeg tager skyklapper på når det kommer til sport. Jeg vil bare gerne underholdes og jeg orker ikke en stillingtagen til om den ene eller anden ejer er ond eller god.Sådan har jeg det slet ikke. For mig fylder det rigtig meget, og jeg kan mærke at udviklingen i fodbold begynder at gå mig mere og mere på.
Faktisk er det præcis om jeg har det med leverpostej - jeg vil ikke se hvordan det bliver lavet.Haha. Dén kan jeg til gengæld være med på!
Jeg ser slet ikke Kina agere på samme måde (mere), og jeg ser slet ikke Sunings ejerskab i Inter som værende en del af et lignende projekt.
Sådan har jeg det slet ikke. For mig fylder det rigtig meget, og jeg kan mærke at udviklingen i fodbold begynder at gå mig mere og mere på.
Særligt udviklingen i Premier League hvor beløbene har nået astronomiske højder på bekostning af "den almindelige fodboldfan" som ikke længere kan komme på stadion, anser for at være så trist at jeg fuldstændig har mistet interessen for at følge ligaen. Sådan havde jeg det ikke for fem år siden.
Jeg kan se at der her i tråden udtrykkes skuffelse over, at Skriniars (numeriske) erstatning nok kommer til at hedde Nacho.
Egentlig er jeg meget enig.Jeg har faktisk taget mig selv i at udvikle en større interesse for fodbolden længere nede i rækkerne. Jeg bor i Vanløse og er forholdsvis tit inde og se 3. divisionsbold. Jeg har også aftalt med min søn at vi skal til at frekventere Hvidovre Stadion nu hvor de er rykket op i Superligaen.
Men jeg kan bare ikke lige overskue konsekvenserne ved at agere på min irritation.
Det handler ofte om perspektiv. AB vil også påstå at FCK ødelægger fodbolden i Danmark og at det blot handler om penge.
Jeg kommer ikke til at stå nede på mit lokale fodboldstadion og se Una Strassen spille semi-amatør bold hver anden weekend. Og når jeg ikke er parat til at tage konsekvensen, orker jeg heller ikke, at sidde i et hjørne og surmule (ikke at jeg oplever, at det er det du gør).
Jeg ser nu at det skete længe før det.Jeg kan sagtens give dit ret i at udviklingen startede tidligere og at "vores hold" var kraftigt medvirkende til den i 90´erne.
Ser man på de to Milano-klubber op igennem navnlig 90erne og start 00erne, var det jo dem der smadrede grænserne for både transfers og lønninger.
Skal man være lidt selvkritisk, var det nok bare "lidt" lettere tåleligt, når ens eget hold var med i det gode selskab.
Det er i hvert fald den eneste logik jeg kan finde som undskyldning.
Det sagt, så kan Jeg sagtens følge dig, men hvad er alternativet? Vi kommer jo aldrig til at gå baglæns.Det argument køber jeg heller ikke. Rent teoretisk kan det jo sagtens lade sig gøre at gå baglæns og åbne fodbolden op for det brede publikum igen. At de magtfulde mennesker i fodboldverdenen så er for grådige til at bevæge sig i den retning, er selvfølgelig en altoverskyggende forhindring. Jeg tror dog stadig på at der kan opstå en så stor modstand blandt fans at røvhullerne kan blive nødt til at trække i den anden retning. Vi ser blandt andet små tegn på det i Tyskland her senest hvor der blev stemt imod forslaget om at sælge ud af Bundesligaens medierettigheder til eksterne investorer. Brøndby er et andet godt eksempel hvor Alpha virkelig har formået at ryste klubben godt og grundigt med deres "stemningsboykot", og det er Chelsea under Super League-forsøget også.
Jeg kan se at der her i tråden udtrykkes skuffelse over, at Skriniars (numeriske) erstatning nok kommer til at hedde Nacho.Du har selvfølgelig ret, og ja, udviklingen går kun én vej.
Men det kræver jo penge i kassen, hvis man skal hente spillere fra en højere hylde. Og penge i kassen kan man kun få ved at sælge sit produkt.