Stadion er 2028. Jeg skriver investorer oftest har en horisont på 5-10 år. Jeg aner ikke helt hvad du mener. Jeg skriver jo netop, at det er langsigtet. Hvordan du fletter det med de 3 måneder ind, no idea why.
Din påstand er, at Forbes´ valuation ikke er opdateret og bringer årsager (herunder stadion) til, at der skulle være en væsentlig forskel fra maj til august.
Men samtidig taler du om en langsigtet analyse.
Det er vel oplagt, at det er en modsigelse (?)
Og aner ikke hvorfor du stirrer dig så blind på en analyse fra maj 2023 fra en kilde og en anden analyse fra august 2023 på en anden kilde, når de formentlig hviler på 2 forskellige måder at lave EPV på...
Hehe - der er vist kun en af os der stirrer sig blind på noget.
Igen, du påstår at Forbes´ vurdering af værdi på €950m er forkert. Jeg noterer blot, at ingen af tallene indeholder en ultimativ sandhedsværdi. Noget som jeg så kan forstå, at du nu er enig i. Men så kan vi da begrave den snak.
Bellinazzo hos IlSole24Ore, har haft de samme perspektiver ift Zhang´s medvind de sidste måneder på de ting, der betyder noget for en investor. Zilliacus, der er interesseret i Inter, siger hans valuation er 1 mia € udfra ´det han kender i dag´.
Jamen, det flugter jo også fint med Forbes´ vurdering og dermed ikke med Zhangs krav.
Er du godt med på hvad du selv har skrevet i dine foregående indlæg..?
Det er fair nok du mener Rozzano projektet er fugle på taget. Her er opdateret artikel fra i dag på emnet. Her i september skal ejendoms-projektet ´Nuova Milanofiori´ i området godkendes i byrådet, hvorefter stadion skal godkendes i november.
Jeg ved selvfølgelig ikke om du har levet under en sten de seneste par år, men det italienske bureaukrati har spændt ben for nærmest samtlige projekter indtil videre.
Det kan selvsagt sagtens være, at Rozzano-projektet bliver til noget. Men så længe der ikke ligger en godkendelse, kan det aldrig ses som andet end et potentielt projekt.
Og en diametralt modsat situation end i Milano, hvor alt blev modarbejdet fordi det var offentligt.
Milans potentielle projekter i både La Maura og Sesto var på private grunde og der blev spændt ben til trods for det.
Beppe Sala var sågar for projektet på La Maura-grunden, men blev alligevel modarbejdet politisk.
At tro at tingene bare kører igennem uden udfordringer, at direkte naivt med tanke på historikken.
Der findes ingen finans-analytiker i Italien, der ikke kæder valuation sammen med det stadion, så selvfølgelig er det ´key´ at det ligger godkendt i 2024.
Ja, og det bør jo netop også være en væsentligt usikkerhed. Man kan jo fx bare spørge Rocco Commisso, der havde planer om at indvie et nye Fiorentina-stadion i indeværende måned.
Selvfølgelig får Inter et nyt stadion. Og måske er det også godkendt næste sommer. Men omvendt er projektet altså ikke mere konkret end det var i maj (som jo er det der er basis for diskussionen).