Snak

Mere indhold efter annoncen
JzprG:
Har set mange kampe med dem. Så ved ik hvor du vil hen med det?? Kan næsten se du har et eller andet imod mig. Hvilket er fair nok hvis du har en god grund?? :)
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
@ Nick

Spiller Porto ikke i en helt almindelig 4-4-2? Altså, hvor Taremi altid har en makker oppe foran?

Desuden må jeg da indrømme, at de videoer, jeg har set med ham, slet ikke flugter med en spiller, der har meget lidt teknik og som fungerer som targetmand - men det ser måske anderledes ud i kampene.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
De spiller 4-2-3-1.
Ville netop være sjovt at Se ham en Lautaro ved siden af ham. Men ja de spiller kun med 1 på toppen. Han er god til at tage den til sig og arbejder hårdt. Men ja de kampe i år jeg har set der er hans teknik ik særlig god. Men kan self også have noget med af gøre med
Hans store skifte glippet her i sommers :)
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Har fulgt Taremi hele hans karriere. Der er både negative og positive ting ved ham.

- Han er ikke en target man. Han er en bevægelig angriber som endda godt kan falde helt dybt og spille som en playmaker. Det er der dog måske ikke brug for han gør hos Inter
- Han kæmper ekstremt godt. Han er ikke en luksusspiller, han er god til at gøre det beskidte arbejde.
- Han får mange kort
- Han er måske verdens bedste spiller til at skaffe straffespark. Det er en teknik han har trænet. Modstander fans hader ham, da de mener han diver. Benfica og Sporting fans hader ham.
- Han er ikke super effektiv foran mål. Han kan sagtens brænde store chancer, så det er ikke en kynisk 9er man har fået.
-Han er god i kombinationsspillet. Han kan godt lide at spille 1-2 med sine medspillere

Som jeg forstår Arnautovic´ lejeaftale, tror jeg ikke, han er at finde i klubben efter sommeren - medmindre der sker noget helt vildt i hans præstationer.


Leje blev til obligation efter vi fik point mod Roma. Han er noget nær umulig at komme af med i henhold til FFP, da han er den andendyreste spiller solgt over 34 år nogensinde. Vi kan godt skyde en hvid pil efter at få ham afsat.

Angående Taremi, så er det indrømmet en bedømmelse der udelukkende er blevet baseret på hans bygning og to kampe i CHL i fjor.

Vi står dog stadig med fem angribere til næste sæson, medmindre Thuram/Lautaro bliver solgt, to af dem (Arnautovic og Correa) så godt som umulige at komme af med uden at man skyder sig selv finansielt i foden.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ OC

Ah okay, tak skal du have. Tja, jeg har det nu okay med Arnautovic. Han er ikke tilnærmelsesvis et sexet navn at have på bænken, men han gør det i min verden fint som impakt spiller (og ser ikke mindst ud til at have det fint i netop den rolle), og så er to mål og tre assists fordelt over 731 minutter altså godkendt i min bog.

Som jeg læser Donkey Kongs indspark (og tak for det!) - krydret med mere eller mindre fyldige YouTube kompilationer, er Taremi nok nærmere en Lautaro reserve end en Thuram ditto, hvorfor han og Arnautovic i teorien også bør komplimentere hinanden fint.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jeg lavede lidt research på Taremi, da han var rygtet til Milan for et års tid siden. Jeg har ikke mine noter fra dengang, men husker umiddelbart de overordnede træk i analysen.

Jeg synes faktisk ikke rigtig, at Taremi kan sammenlignes med nogen af de angribere der pt er i Inters trup.

@nicks karakteristik af ham som target man, kan måske godt synes skudt noget forbi målet - og så alligevel ikke.

Taremi er en mellemrumsspiler, der, efter min ydmyge mening, befinder sig bedst i et tomands-angreb.

Han er rigtig dygtig til at falde ned i banen og agere spilstation (dermed kan man godt betegne ham som target man).

Jeg er uenig i at han ikke har en god teknik, omend han ikke er spilleren der laver en masse Playstation-finter. Men navnlig hans førsteberøring og driblinger i små rum, er yderst veludviklet.
Statistisk har han en af de højeste succesrater for driblinger i ligaen.

Herfra har han et godt blik for spillet, hvilket hans 31 assists i de to foregående sæsoner vidner om.

Og så er han selvfølgelig også en dygtig målscorer (57 mål i de to foregående sæsoner).

Hans 23/24 sæson har været med blandet succes. Uden at følge ligaen er min første indskydelse, at det skyldes at Conceicao har forsøgt sig med skiftende koncepter, og nu ofte spiller med én på toppen. Der er Taremi, efter min bedste overbevisning, ikke bedst.

Da jeg researchede på ham kan jeg huske, at mine tanker først og fremmest blev ledt hen på gode gamle Dimitar Berbatov.

Skal man sætte det i Inter-kontekst kunne et bud være, at Inzaghi vil prøve at genskabe Immobile-Correa dynamikken fra Lazio-dagene, nu da selvsamme Correa åbenbart har glemt, hvordan man snører sine støvler rigtigt.

Lautaro som den mere fremskudte afsluttertype, mens Taremi skal være bindeled til midtbanen.

Som jeg ser det, er det et virkeligt scoop. En topspiller der, givetvis, har flere gode sæsoner i sig endnu og som kommer med masser af erfaring fra CL.

Men som flere skriver, ligner det godt nok et omkostningstungt angreb, når Correa vender retur - hans nul mål i 12 kampe har næppe overbevist Gattuso og ledelsen i det sydfranske.

Bruttolønnen for Lautaro, Thuram, Arnautovic og Correa løber pt op i €29,2m. Med Taremis rygtede €3m net i løn hos jer, løber det tal op i godt €35m om året.

Det er umiddelbart en ret væsentlig udskrivning baseret på to positioner.

Bruttolønnen for Lautaro, Thuram, Arnautovic og Correa løber pt op i €29,2m. Med Taremis rygtede €3m net i løn hos jer, løber det tal op i godt €35m om året.

Det er umiddelbart en ret væsentlig udskrivning baseret på to positioner.


Baseret på to positioner? Du mener fem konktrakter.
La prende Vecino.
Baseret på to positioner? Du mener fem konktrakter.

Nej, jeg mener to positioner.
Du mener altså vitterligt at en fodboldklub, når det kommer til spillere, udelukkende har lønudgifter baseret på noget så arbitrært som 11 (start)positioner, og at det altså ikke bare var et retorisk kneb for at få omkostningerne til at lyde værre end de er?
La prende Vecino.
Annonce