Hvorfor udstiller du dig selv på den måde?
Jeg er ikke engang sikker på, at jeg hvem du svarer eller til hvad, men sådan helt isoleret; fuck så evindeligt meget af, din idiot. Du har før blameret dig i den her tråd, og det klæder ingen af os at skulle overvære det igen.
Skidt, skidt, skidt tidspunkt at spille sæsonens ABSOLUT og MED AFSTAND værste kamp på.
Det var det så heller ikke, hvis man lige træder et skridt tilbage. Sassuolo hjemme, Verona hjemme, Fiorentina ude... der har været værre, og Atletico er et væsentligt bedre hold end det.
Fuld fokus på Serie A nu.
Sæsonen er reelt ovre. Nickdk, i hans evindelige visdom, havde ellers forsikret os om, at det var det værd at ryge ud af Coppa´en for at fokusere på blandt andet CHL, og nu står vi så i en situation, hvor de resterende 12 kampe af sæsonen er af kosmetisk betydning.
Men jeg er for så vidt enig. Hvis vi ikke ender med at slå Contes pointrekord, Yann Sommer slår clean-sheet rekorden og vi ikke slår vores egen rekord for færrest indkasserede mål (17) på en Serie A-sæson, så kan
resten af sæsonen med rette anses som en decideret fiasko.
Der er ikke længere undskyldninger for at give spilletid til spillere som Klaassen, eksempelvis.
Og så en bemærkning vedrørende Lautaro; han har taget store skridt, og jeg havde egentlig håbet på mere, men der kan efterhånden ikke eksistere tvivl om, at han aldrig når det ypperste (som vel lige nu i virkeligheden kun er Kane). Dertil har han simpelthen fejlet for meget, når det virkelig gælder, internationalt såvel som europæisk. Immobile er nok en af Serie As tyve eller tredive største angribere gennem tiderne, men omverdenen er reelt ligeglad med ham - det samme tror jeg bliver Lautaros eftermæle, hvis altså ikke han skifter på et tidspunkt. 12 mål i 44 Champions League kamp er slet og ret ikke godt nok.
Og i øvrigt, sagt med største bitterhed; fuck UEFA for at fjerne reglen om udebanemål. Det er og har aldrig været det samme at tabe uden at score på udebane, som det er at vinde og indkassere på hjemmebane.