Snak

Mere indhold efter annoncen
Lidt firkantet stillet op, skulle vi så også hente Hernani? Duric? Desuden var Chivu træner i 13 (!!) kampe, så kendskabet er nok i forvejen begrænset.


Lige for en god ordens skyld, så med "kender", mener jeg, at han kender spilleren fra sin tid i parma, hvor han har set tilstrækkeligt i både træninger og kampe til at vurdere, at han netop har kvaliteter, der kan gøre ham gældende for Inter.

Jeg kan dog godt se din pointe omkring mellemlaget. David kunne have givet reel konkurrence til de to faste fra dag et, men var eftersigende for dyr / grådig.
Jonathan David er ikke i spil for Inter.

De har forhandlet siden november og de vil have minimum € 6,5M net i løn og står fast på kommission til agenten på € 15M, plus en signing bonus.

Lad Juve hoppe på den slags og så få problemerne, når der igen er en transfer fri spiller på markedet og alle agenter ved de kan kræve store kommissioner. Om 2 år vil de igen kræve ny kontrakt og højere løn. Skruen uden ende og derfor de stadig er langt væk fra FFP med det mindset siden 2018.

Oaktree har lavet et max loft på nye lønninger, der er under det de kræver og vil ikke give de kommissioner. Thuram og co krævede også det samme i 2023 men kom ned i € 8M kommission/bonus.

Bonny koster € 8,4M årligt.

David koster € 15M. Kun Lautaro ville være dyrere.

Er David bedre end Bonny nu? Selvfølgelig.

Om 2-3 år? Nobody knows.

Er det € 15M værd nu med Lautaro og Thuram som faste startere? Nej.

Vil ødelægge alt for mange muligheder ellers i truppen, og gøre Nico Paz og Leoni uopnåelige.

@ Lothar

Det giver god mening med David. Jeg havde glemt det med loftet - tak for det.

Er det € 15M værd nu med Lautaro og Thuram som faste startere? Nej.

Det er stadigvæk ikke en præmis, jeg accepterer.

Med en million kampe per sæson er der ikke længere noget, der hedder faste startere. Der er noget, der hedder alternativer. Og lige nu er vi hvad angår det ikke en døjt videre i forhold til sidste sæson.

Bevares, talentmassen er givetvis større (måske?), men der kommer til at være et tidspunkt i løbet af sæsonen, hvor Thuram og/eller Lautaro er skadede/trætte/ud af form/dårligt kørende, og så har vi reelt set erstattet Arnautovic med Esposito og Correa med Bonny.

Det er for tyndt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skruen uden ende og derfor de stadig er langt væk fra FFP med det mindset siden 2018.

Hvordan er Juve langt væk fra FFP?
Hakan ser ud til at skifte hjem til Tyrkiet og har sagt han gerne vil afsted.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@bruger127108;

Ved at de siden deres FFP aftale i august 2022 har aflagt 2 regnskaber;

22/23: € 124m underskud
23/24: € 200m underskud

Og med nyt minus på måske € 30-40m i 24/25.

Hvis man så må lave € 60m i underskud max så er man godt € 300m fra målet.

Derfor er de den Serie A klub med Roma der er længst fra at kunne overholde en aftale.

Nu blev Juve’s også revet fra hinanden pga deres 2023 plusvalenza dom.

Men de skal jo indgå en ny….
Hold nu kæft fluminense smider sig rundt og deres træner er da godt nok for meget!! Shit et hold det spiller på alt😂😂😂. Vildt at alle spillere osv må stå op og råbe/skrige hver gang.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Nå det var det. At vi ik scoret er mig en gåde.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Ud på røv og albuer. Hjem og hold ferie. Retur med ny energi, tak.
Det bliver opad bakke for Chivu.
Annonce