Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan 3 point. Der skal arbejdes med afslutninger! Vi skal lukke de her kampe tidligere.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Fint med tre point og faktisk også en god præstation.

Eneste anke er fortsat, at vi ikke lukker kampene.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det var et flot mål de lavet. Det har du ret i. Så den ik første gang. Så den må jeg lige tage i mig igen. Det var et mega flot opspil
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Apropos Frattesi, så er der stadig svært at se hans rolle på midten, når det mere eller mindre stadig er Inzaghis taktik. Jeg kan godt lide ham, men synes ikke han er ideel til 3-5-2. Måske den nævnte 3-4-2-1,meeeen... Hvis der virkelig blev budt store penge i sommers, hvorfor så ikke?
Enig Søren. Frattesi gjorde sig - vanen tro - nok en gang positivt bemærket, men rent taktisk stikker han ud. Til tider så det dog ud til, at vi spillede med et "mini juletræ" på midten (forstået at Sucic og Barella begge lå på 6´eren og Frattesi så fik lov til at boltre sig på 8´eren). Det ved jeg ikke, om a) er noget jeg bildte mig ind og b) er noget der i så fald er planlagt eller om det er bare er en naturlig reaktion på, at Frattesi instinktivt tager flere offensive løb end de andre midtbanespillere. Hvis han kan faciliteres på den måde, er alt jo langt godt.

I øvrigt synes jeg, Henrique efterlod et meget fint indtryk. Måske en anelse risikobetonet i eget felt, men han er helt sikkert en offensiv trussel på en anden måde, end Dumfries er.

I den anden ende af skalaen har vi så Bonny, hvis præstation nok en gang bedst kan betegnes som "meh". Det er stadigvæk early days og der er rum, tid og alder til forbedring, men indtil videre er det godt nok på det jævne.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror personligt, det er hans løb og placering? Men pas.
Var der dog virkelig budt 40 millioner euro ´ish, så skulle Frattesi være solgt.

Enig med Henrique! Han var dejligt udfordrende. Fedt med en oplagt reserve.

Og! Så synes jeg egentlig også, at vores keeper fortjener ros. Martinez så levende ud og diskede op med en stor redning, da det gjaldt. Ikke meget at gøre ved målet.
Var der dog virkelig budt 40 millioner euro ´ish, så skulle Frattesi være solgt.

Det var vist ikke helt rigtigt.

For så vidt jeg kan forstå på diverse kilder, var Newcastle ud med snoren, men kun i et verbalt forespørgsel efter at låne Frattesi med en indbygget købsobligation, hvis diverse krav og mål ville være opnået. Disse mål skulle have været svært at opnå, hvorfor Inter selvfølgelig sagde nej.

Enig med hensyn til Martinez. Han stod en god kamp.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ah okay, så har jeg skimtet overskrifter. Det giver naturligvis ikke mening at låne ham ud kvit og frit.
En sidste ting, jeg også gerne vil fremhæve, er Chivu. Jeg er med på, at træerne ikke gror i himlen på baggrund af to gode præstationer (tilmed mod hold, vi skal slå) - men jeg synes, Chivu agerer og reagerer rigtigt i begge kampe.

Hvis vi tager Sassuolo kampen som eksempel, så kan jeg godt lide at:

- Han igen tør at starte med Esposito. Det knægten har brug for, er tillid. Den tillid betaler han så også tilbage med at være én af banens bedste på dagen.
- Det er også godt set, at det ikke var Esposito der skulle ud først, men en noget mere anonym Thuram. Inzaghi havde med statsgaranti skiftet Esposito ud først - hvis han overhovedet havde startet ham - uanset præstation.
- Apropos præstation, så huer det mig fint, at Sucic fik valget foran Mkhitaryan, der insisterer på at levere gennemsnitlige præstationer. Sucic var for mig én af banens bedste - ikke prangende eller mest iøjnefaldende - men bedste. Udover assisten, havde kroaten en passcompletion på 94,6%; flest key passes (4); og var den spiller der løb flest metre (vist nok sammen med Barella). Det er virkelig dejligt, at have en "skraldemand" på holdet igen - det har vi savnet siden Brozovic.
- Og så kan jeg godt lide, Chivu´s reaktioner under kampen. Han havde bestemt sat holdet rigtigt op og fik justeret fint undervejs. Hans indskiftninger sad lige i skabet.

Der er lang vej til rolige hænder og en god mavefornemmelse endnu, men pilen peger for nuværende da i den rigtige retning.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det er jeg helt enig med dig i FD.
Sæsonen er lang endnu, og meget kan ske - men ser man på hans ageren er det godt!

Personligt var jeg overrasket over at Pio, Martinez og Sucic startede. Der ser vi lidt at det mod jeg efterspurgte for lidt indlæg siden.
Annonce