Jeg tænker umiddelbart Atalanta er lige så glade for at møde os nu, hvor Dumfries er ude, så det går nok lige op.
Selvfølgelig er vi da glade for Djimsiti kogte løs og udnyttede det. I en kamp hvor vi alligevel burde have ført 2-0 inden det kom dertil. Og hvor Atalanta inden Samardzic’ afbrænder ikke havde en afslutning på mål. Hvilket de så heller ikke havde bagefter. Og hvor de havde 3 berøringer i Inter’s felt på 80 min spilletid imod Inter’s 25’ish.
Hvis du ikke kan se forskellen på at Inter skal bruge dobbelt så mange store chancer som alle andre tophold og vitterligt har skullet spille den ind over stregen hele sæsonen, imod Milan der scorer på første skud på mål på deres fluke-filosofi flere gange i sæsonen og senest i går imod mægtige Verona hjemme - så ser vi fodbold lidt forskelligt.
Apropos vi ‘kun scorede 1 mål’ ude mod Atalanta, hører vi da gerne opskriften på at komme derfra med 1-1 efter at tabe 1,34-0,36 på xG. Nå ja, det var den hvor Ricci ramte en Atalanta spiller fra 25 meter og scorede på 0,01 xG.