Snak

Mere indhold efter annoncen
Bare fordi en spiller har en klausul, er det ikke ensbetydende med at den skal matches for at handle spilleren. Desuden så er Pandevs handelsværdi ikke 0 når han indgår i en byttehandel. jeg finder Pandev, x spiller og 10 mio.+ € for en latterlig høj pris.
Det må kunne gøre billigere eller der må kunne findes alternativer der er billigere.

Er afgangen af Forlan en forudsætning for handlen, eller håber man bare på at Forlan vil rive kontrakten i stykker, hvis Lavezzi kommer?

Jeg er også dybt uenig i at Lavezzi skulle være blandt de fem bedste spillere i serien, endsige blandt de fem bedste offensive spillere.


PS. Den løn du nævnte tidligere, er det netto eller brutto. Man frygter førstnævnte.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Det er vel netto, når der står udbetalt? :) 3,7 brutto ville været ret lavt, mens det netto virker ret højt.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Tjah, det fik jeg så ikke lige fat i, my bad.

Men evt. 5 netto med bonusser. Fucking Hell..
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Klausulen bliver heller ikke matchet, så ingen problemer der.
Skulle Inter ud og betale 25-30 mio. ville jeg være enig med dig, på den anden side ville klubben nok ikke være interesseret hvis det var tilfældet.

Pandev er værdiløs for Inter, det må man formode er Morattis regnestykke. Han skal væk ligegyldigt hvad, lønnen er høj i forhold til hans niveau, kontraktudløb næste sommer, og han er 30-31 år.
Da Napoli lejede ham næsten gratis, er det endda muligt at de forpligtede sig på en eller anden måde, hvilket kan forklare hvorfor det er sikkert at han indgår i en evt. Lavezzihandel. Jeg har i hvert fald lidt svært ved at tro De Laurentis insisterer på Pandev, hvis de bare kan sende ham retur til Milano.

Alternativet for Moratti er vel at lade ham skifte gratis til en anden klub, eller evt. at leje ham ud for halv eller hel løn til hans kontrakt løber ud.
Det værst tænkelige der kan ske er at han vender tilbage og hiver 15 mio. ud af klubben det sidste år, så hans værdi for Inter er vel lig 0.

Forlan har vist ikke noget med Lavezzi at gøre. Mulighederne for at han smutter og hvordan har jeg ikke læst noget om, selvom der er løse rygter om Atl. Mineiro og en transfersum. Er der noget sandhed i det, skal shemalen vel bare køres i lufthavnen asap.

Vi er tydeligvis uenige om Lavezzis niveau.
HOF Lars Højer
Nu fylder han 29 til sommer, så han er vel i sin bedste alder. Du har mht. lønnen og jeg er ikke blind for at han skal i en byttehandel, hvis han skal afsættes. Min pointe var bare, at han selvfølgelig repræsenterer en vis værdi i en byttehandel.

Af ren nysgerrighed, kunne du så ikke lige nænve de 5 spillere i din top 5?
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke Forlan er færdig her i sommerferien, der er ihvertfald flere og flere brasilianske klubber som meldes interesseret.

Lavezzi skal til den pris, og løn ihvertfald være en mand der skal kunne afgøre kampe. Og selvom jeg synes han er fantastisk, måtte han gerne lave lidt flere mål. Dog plejer han at hive en masse assists op af ærmet, men syns Hamsik og han har været lidt fraværende i Serie A denne sæson. Det er kun Cavani som har leveret stabilt af de tre tenorer.
Ja, han er sgu kun 28. Ligner og spiller ellers som en godt op i 30érne:)

Jeg har ingen decideret liste, men mener blot Lavezzi er en af de bedste offensivspillere i Serie A. Imø en vigtigere spiller at have i en trup end eks. Cavani eller Milito da poachers er nemmere at få fat i andre steder.
Han er skræddersyet til venstre/højre angriber i Stramas 4-3-3.

Jeg kan ikke se hvordan man kan vurdere ham anderledes bl.a efter hans præstationer i CL i år, men vi er vel bare uenige.
HOF Lars Højer
(...)da poachers er nemmere at få fat i andre steder.


Det tror jeg ikke, at Marotta er enig i...
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Nemme at få fat i? Hvor mange angribere i verden findes der, som nærmest har en medfølgende målgaranti?

Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
der står ikke nemme men nemmere, som i nemmere end Lavezzityper. Kan Cavanis mange mål i Napoli også have noget at gøre med at han spiller sammen med Lavezzi?
HOF Lars Højer
Annonce