Snak

Mere indhold efter annoncen
@Rosso:
Er der ikke den væsentlige forskel, at Napoli var på vej tilbage fra en konkurs (og tvangsnedrykning), mens Juventus var på vej retur fra calciopoli?
Jo. Det synes jeg også jeg har skrevet. Det ændrer dog ikke på pointen som er at vi - i min optik - for første gang siden perioden tilbage i 00’erne (og dermed kun anden gang i umindelige tider) har været det suverænt bedste hold i Serie A over en periode på fem år.

Det kan vel næppe sammenlignes med de foregående fem sæsoner, hvor Napoli har taget to mesterskaber.
Det mener jeg så sagtens det kan - selvom jeg som sagt anerkender at graden af modstand har været en anden i denne nye periode - særligt pga Contes Napoli.
Jo. Det synes jeg også jeg har skrevet. Det ændrer dog ikke på pointen som er at vi - i min optik - for første gang siden perioden tilbage i 00’erne (og dermed kun anden gang i umindelige tider) har været det suverænt bedste hold i Serie A over en periode på fem år.

Jamen, det kan da næppe være tvivl om, at Inter har været det bedste hold set over de seneste seneste fem sæsoner.

Det ses også tydeligt på resultaterne. Som @flying var inden på, er den gennemsnitlige placering for Inter i de foregående fem sæson 1,8.

Til sammenligning er Milans gennemsnitlige placering i samme periode 3,4, Napolis er 4,0 mens Juventus gennemsnitlig er endt som nr. 4,4.

I samme periode har Inter hentet to Coppa Italia sejre og tre i Super Coppaen. Det er flere end de resterende tre hold tilsammen.

Og ja, så har man jo også stået i to CL-finaler, hvor bedste resultat for de resterende hold, er Milans semifinale (hvor I jo slog os ud).

Det tegner netop billedet af et hold, der har været markant bedre end de andre.

Når du vil sammenligne to perioder, må du vel nødvendigvis forholde dig til perioden relativt (?)

Det siger du så også at du gør, men din skuffelse må umiddelbart og implicit være udtryk, at du mener Inter skulle stå med samme resultater som perioden i 00erne.
Ellers har jeg i hvert fald misset pointen - og det kan selvsagt ikke udelukkes.

Og når du så er skuffet, må spørgsmålet være; hvor meget mere skulle Inter have vundet, hvis du skulle være tilfreds?
Skulle I fx have vundet fem mesterskaber på stribe (omend det ene blev "foræret")?

Og dernæst; er det et realistisk scenarie, når nu modstanden er markant hårdere nu, sammenlignet med 00erne?

Jeg skal selvsagt ikke blande mig i, hvornår du er tilfreds eller det modsatte. Som jeg ser det, flugter Inters resultater dog rimelig godt med mine personlige forventninger - alt taget i betragtning.
@ I4L

Du må simpelthen lige forklare hvordan det kan hidse dig op at jeg imødekommer dig, for det forstår jeg ingenting af.

Imødekommer mig? Du skriver først:

Men hvorfor konklusionen så skal være at det skal vi være stolte af, forstår jeg simpelthen ikke.

Og derefter:

Så lad mig rette det til at jeg ikke forstår at du er stolt af det.


Hvordan du imødekommer mig, kan jeg ikke se. Desuden synes det ganske tydeligt. Du mener i første omgang, at det er fjollet, jeg synes, alle skal være stolte. I anden omgang, mener du så det er fjollet, at jeg er stolt.

Men alt længe godt så.

Har du forholdt dig til resten af mit indspark?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@FD:
Har du forholdt dig til resten af mit indspark?
Det skal jeg selvfølgelig nok. Det bliver bare først i morgen eller søndag.
Ah sorry, jeg kan godt se, det kan læses som "en ordre". Det var ikke min hensigt - jeg var bare nysgerrig.

Hvis du kan få tid til det, er det fint - hvis ikke, selvfølgelig også fint. Så finder vi bare noget andet at skændes over!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den bedste optakt til en Inter-Napoli kamp leveres nu alligevel af Conte og co i det syditalienske.

Efter Napoli-Inter og inden Chivu nåede til en pressekonference himlede han op om at ‘jeg har ikke brug for en far, der skal bakke mig op og hjælpe mig i medierne’ efter Marotta’s udtalelser. Hvilket der så var massevis af eksempler på i 2 år han netop bad om konstant. For at Chivu så bare ikke gad snakke om det.

Vel at mærke 1 år efter Napoli udsendte pressemeddelelse efter Inter-Napoli november 2024 og Calha straffespark. Afsender ‘farmand’ ADL.

De kendelser blev så bakket op af AIA. Straffe i Milano korrekt. Straffe i Napoli ikke-korrekt.

Den smukkeste optakt er så når Manna sendes ud inden Inter-Napoli i dag for at snakke om forkerte kendelser i Napoli-Verona i midtugen og kritisere VAR og dommere.

Men når alt det sker har Conte formentlig slukket fjernsynet og øverste etage, imens han lever i sin ‘jeg kæmper mod hele verden selv’-verden.

Chivu sagde det meget præcist i går på pressekonferencen, imellem linjerne.

‘Jeg har stor respekt for Conte SOM TRÆNER’.

Som menneske ville formentlig blive en helt anden vurdering.
Ja der vist ingen tvivl om hvem der er lagt op til noget af et brag iaften. Ville være så fedt at vinde og med et rigtigt var tjek eller noget så conte og hele Napoli ledelse vil gå amok! Det kunne være fryd!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Endnu et point tab til Milan og endnu engang hvor de score i det 90. Også endnu en gang hvor de er heldige ikk at tabe til sidst! Men de smider point hvilket er skønt!
Så bliver en fed kamp iaften!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Forvente hold idag!!
Uha lad os nu vinde den her!!!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det skal nok blive halvt spændende. Napoli skal bruge sejren noget mere end vi skal, og er derfor tvunget frem. Omvendt er vi med en sejr pludselig +7 foran napolitanerne, så det er heller ikke fordi vi bare kan læne os tilbage og lade Napoli kampen (hvilket jeg er af moralske årsager alligevel ikke synes, vi skal, uanset hvilke omstændigheder).

Vi stiller i nogenlunde stærkeste opstilling, hvor vel kun Dumfries mangler. Napoli mangler Lukaku, De Bruyne, Anguissa, Gilmour og Neres. Og så skal Napoli jo spille deres tredje kamp på en uge, som ikke just er Conte´s kop te.

Omvendt er Conte slet og ret (endnu) en bedre træner end Chivu, og stiller stadigvæk med et stærkt hold.

Det bliver nervøst, tror jeg. Jeg tror, vi kommer til at dominere starten, hvor det så er vigtigt, vi faktisk scorer og ikke brænder. Så skal vi passe på McTominay og Højlund, samt Spinazzola´s ryk opad linjen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce