Til I4L og FD, ang. Balotelli:
Haha, den var god. At kalde det en nærmest historieløs sammenligning er for mig, ude at trit med virkeligheden, og en negligering af hvor god Pio faktisk er.
FD, du skriver recency bias. Måske. Men alle kan se hvor god Pio er, det tror jeg selv Juve/Milan fans kan se.
Selvfølgelig var Balotelli god, og han endte ... uforløst, at best.
Som du FD, påpeger havde han ikke hovedet med. Hvilket er den vigtigste faktor i beskrivelsen af talent, efter min mening - og det er dét jeg mener med snakken omkring "Messi og Ronaldo".
Messi går ofte som den der havde det største medfødte talent, hvor Ronaldo var den der trænede sig til det hele - groft sagt.
Jeg ser ikke talent kun som det medfødte, men evnen til at forbinde det medfødte med færdigheden. Talent er altså at kunne omsætte.
Balotelli var helt vild på det medfødte, mens Pio omvendt er helt vildt til at omsætte. Så hvad er størst, eller vigtigst.
Jeg vil foretrække Pio any day of the week, fremfor Balotelli. Balotelli viste sig uforløst, hvor der stadig ikke er grænser for hvor langt Pio kan drive det - og indtil videre, bliver han beskrevet som en hårdtarbejdende knægt, med et godt og sundt hoved, som samtidig scorer mål i Serie A, for et hold der kæmper om scudetto´en.
Han er ydmyg og villig til at give den alt hvad han har. Balotelli derimod ejede ikke ydmyghed, men derimod mange penge der formentlig steg ham til hovedet (er min påstand).
Når jeg spørg om det ikke er på tide at snakke om at Pio er et større talent end Balotelli var, så er det jo hele pakken. Altså, hovedet med, som jeg vil argumentere for høre sammen med det medfødte, det kan ikke skilles ad - og lad os være ærlige, Pio er ikke kommet til at spiller i Inter som 20 år, uden at have talent. Han har bare hele pakken. Det havde Balotelli ikke.
Baston vs. Kalulu:
Selvfølgelig er det en dom der skiller vandende, ligesom så mange andre her i Serie A, i år. FD var inde på det, for nogle sider siden, at der er kommet en ny "rød tråd", ifht. hvad der dømmes, og hvad der ikke gør.
For mig er det forfærdeligt, men sporten er bare blevet bureaukratisk, desværre. Og Hvis Vergara får straffe for at blive snittet på foden, og Wirst straffe for en minimal berøring, så er dette gule kort til Kalulu helt på sin plads.
Bastoni gør lige præcis dét, som han skal. Han søger berøringen, for at give Inter en mere gunstig situation. Hvem i al verden, kan sige sig fri for at ville gøre det?
Kalulu giver dommeren muligheden - og det skal han lade være med, han er selv skyld i den situation han bringer sig selv og Juve i.
Chivu siger det meget godt, at han efter liverpool kampen, bad sine spillere om ikke at give dommeren muligheden for disse hændelser.
Kan vi lide at det er blevet sådan. Nej slet ikke, men at sige at Bastoni skal ud for den, er mindblowing forkert. Bastoni gør intet forkert. Udover at juble over det røde kort - det er uværdigt, og det bør han holde sig for god til.