Snak

Mere indhold efter annoncen
@ I4L

Jeg har ikke én kilde som jeg anvender.

Okay. Så hvilke kilder bruger du, taget in mente markedsværdier er så vigtig en bestanddel i din vurdering af en spiller (jf. dine egne indlæg fra sidste gang)?

Når Bisseck, Thuram og Zielinski skifter til Inter, må man se på de samlede omstændigheder for at danne sig et billede af hvad det er for forventninger der er til deres bidrag i den umiddelbare fremtid.

Og hvad er de samlede omstændigheder så? For du har nævnt et par stykker efterhånden - og også fjernet et par stykker fra listen igen.

Og så til dit forrige indlæg:

Når Inter erhverver sig en spiller, knytter der sig forskellige forventninger til dem. De forventninger hænger uløseligt sammen med den værdi som spilleren har.

Og hvordan bestemmer du den værdi?

Bisseck kom til for 7-8 mio. kroner mens spillere som Zielinski og Thuram var gratis. Det betyder ikke at Bisseck er mere værd end Zielinski og Thuram

Jo, det betyder det faktisk helt nøjagtigt. Bisseck var mere værd end Zielinski og Thuram. Det betyder dog ikke, at de to sidstnævnte ikke er bedre spillere end Bisseck. Men rent økonomisk er Bisseck mere værd en Zielinski og Thuram, hvilket hans afskrivning også vil afspejle.

Samlet set var havde man størst forventninger til Thuram, dernæst Zielinski og til sidst Bisseck.

Samlet set havde du det. Jeg tror ikke, det er en god idé at gøre dine holdninger til en ophøjet sandhed, uanset hvor udbredt den måtte eller ikke måtte være.

Igen, jeg forstår vitterligt ikke hvorfor det er så svært at forstå for en klog mand som dig.

Jeg forstår udmærket dine pointer for hver gang du begår én. Problemet er lidt, at du ændrer din pointe en anelse for hver gang. Eksempelvis gjorde du sidste gang til sidst en stor pointe ud af, at markedsværdi skal medregnes. Nu er markedsværdier i dit forrige indlæg "en pejling" i stedet for, fordi de ligesom betyder ingenting. Nu handler det så om de samlede omstændigheder.

Jeg forstår din pointe for hvert indlæg. Jeg er bare ikke enig, mens jeg også finder det hyklerisk, du gerne vil inddrage værdi og forventninger for enkelte spillere og ikke de andre.

Jeg er helt enig med dig i at den objektive sportspresse er død, men det ændrer nu ikke på at jeg mener man sagtens kan inddrage pressen i min argumentation.

Ahr come on...

"Journalister er subjektive og skriver usandheder, men ikke når det passer min pointe".
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Arj, hvorom alt, så var det egentlig ikke så meget for at tvære mere i den. Det var bare for at pointere, at markedsværdiansættelser ikke er fem potter pis værd. Det eneste økonomiske, man kan gå ud fra, er transfersummer.

Men dem er jeg ligeglad med. At vi har betalt (alt for) meget for Luis Henrique, falder tilbage på Ausilio og den del af klubben. Det skal ikke ligge Luis Henrique til last, i min verden.

Jeg vil hellere bedømme spillere på deres præstationer. Har Luis Henrique været en succes? Ikke ubetinget da. Og han har da hang til svipsere, som set mod Juventus. Men der har også været kampe, hvor det har været ganske okay.

Kommer der et godt bud, skal han dog stadigvæk sælges.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ja, det er flot.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det er selvfølgelig ingen undskyldning...

... men man kan godt se, det ikke er et typisk underlæg i Serie A, der bliver spillet på.

Det skrevet, så skal vi selvfølgelig ikke tabe i aften.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Han har jo før roteret fint, men er det lidt for meget til en svær udebane i cl? Har sådan lidt Helsingborg vibes...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Piooooo
Hurra!

Men...

... var der ikke hånd på?

Jeg mener, sådan i spillets ånd er det selvfølgelig fint, det mål tæller, men de plejer da at blive annulleret når de strejfer hånden på den måde.

EDIT: Jo. Fra IFAB:

What is a handball offence in football/soccer? A handball offence is committed when a player (except the goalkeeper in their own penalty area) scores a goal against the other team with their hand/arm or scores immediately after the ball has touched their hand/arm (even if the touch was accidental)

What is not a handball offence in football/soccer? A handball offence is not committed when a player is hit on the hand/arm by the ball which has been played by a team-mate (unless the ball goes directly into the opponents’ goal or the player scores immediately afterwards, in which case a direct free kick is awarded to the other team).

Det ligner en fejldom.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Var den ikke heeelt langs kroppen den hånd.? Svært at stille noget op med den
@ Søren

Jeg er moralsk nok enig, men i og med reglerne er hvad reglerne er, ligner det en forkert afgørelse.

Medmindre VAR selvfølgelig har set noget andet.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Man han scorer jo lige efter bolden har rørt, og det er en spilning fra, var det Mhikitaryan? Så følger det jo det nederste citat, og dermed er der mål.

EDIT: Jeg misforstod sidste citat.

Men armen er simpelthen så tæt ved kroppen, at jeg ikke kan se, at det er en handball af nogen art.
Annonce