Snak

Mere indhold efter annoncen
Okay. Fair nok, nok også bedst. Også lad mesterskabet komme i hus hurtigt muligt.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Det er svært ikke at se alt det her ind i det store mediehejs billede, der har hersket siden Bastoni/Kalulu episoden. Der er i hvert fald i mine øjne alt for mange løse ender, logiske krumspring og vage referencer til, at det næsten ikke kan have andet formål end at forstyrre. Det at tage Bastoni frem, efter hans behandling i medierne her i foråret, er nok heller ikke tilfældigt. Der gik da heller ikke lang tid til, før Juventus-sprøjten Tuttosport kastede C-ordet ind i medielandskabet. Bitterheden er stadigvæk enorm hos bilfabrikanterne, og når man ikke kan vinde på banen, må man forsøge i aviserne.

Derudover giver Doveri-narrativet heller ingen mening. Som skrevet, giver det ikke mening, at Inter til kampen mod Bologna, den 20. april, giver til kende, vi ikke ønsker Doveri - hvorefter man så gerne ønsker Doveri i den lige så vigtige returkamp i Coppaen, sølle tre dage efter?

Og hvis Doveri angiveligt ikke skulle være ønsket af Inter, hvorfor er han så den dommer, der har dømt flest Interkampe i denne sæson? Deriblandt de to afgørende opgør mod Napoli og Milan, hvor vi får hhv. uafgjort og et nederlag med hjem?

Narrativet er virkelig kringlet. Enten så er Marotta historiens ringeste til at bestikke de rigtige folk, eller så er der bare (endnu) en mediestorm i et glas vand.

Derfor tror jeg også det er fint, klubben ikke adresserer det i dag, men venter til der faktisk er noget at adressere. CdS skriver da også, at der på Viale della Liberazione er temmelig meget ro omkring de juridiske aspekt, men til gengæld store frustrationer om, at der endnu en gang skal koges en masse suppe.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
"
Derudover giver Doveri-narrativet heller ingen mening. Som skrevet, giver det ikke mening, at Inter til kampen mod Bologna, den 20. april, giver til kende, vi ikke ønsker Doveri - hvorefter man så gerne ønsker Doveri i den lige så vigtige returkamp i Coppaen, sølle tre dage efter?
"

Det hænger ikke helt sådan sammen.

Anklagen går på at vi til Bologna-Inter skulle have bedt om Andrea Colombo, fordi han var en venligt stillet dommer for Inter. Dernæst at Inter helst så at Doveri fik returkampen mod Milan, fremfor at han fik en finale med Inter som deltager, eller fik nogle af de sidste kampe i ligaen med Inter.

Der hvor kæden knækker i fortællingen om Doveri, er at han dømmer Parma-Inter 3 dage efter man angiveligt skulle have afstemt dette. Og hans generelle historik med Inter, hvor vi er det hold han dømmer næstmest, som du skriver.
Jo jo, jeg forstår godt den påståede rækkefølge - men derfor giver det stadigvæk ikke meget mening, at have Doveri som dommer i en semifinale, for at han ikke skal dømme en finale, som vi så er langt fra sikker at deltage i, i samme nu man sætter en "ikke-Inter venlig" dommer til at dømme semien (indforstået at chancerne for at tabe blev øget, i samme nu Doveri har fløjten).

Narrativet hænger ikke sammen.

"Hey, vi vil gerne vinde over Bologna"

"Okay, så er Doveri ikke vores mand, da han ikke kan lide os og vi kan ikke lide ham"

"Super! Ham fjerner vi fra den kamp"

"Og så har vi jo en potentiel finale..."

"Ja, den skal han heller ikke dømme. Ved du hvad? Vi får ham til at dømme semifinalen, så er vi sikre på, han ikke dømmer finalen"

"... Men vi er jo ikke sikre på deltagelse i finalen, fordi så dømmer Doveri jo kampen mod Milan, som vi skal vinde for at komme i finalen?"

"Jo, men han glemmer jo nok at han ikke kan lide os i den ene kamp..."

"Nå jo! Men vil det ikke være bedre, at få ham til at dømme den anden semifinale? Det vil jo også spærre ham i finalen, og så skal vi ikke døje med ham i semien? Så kan Marcenaro dømme vores kamp"

"... Nu komplicerer du bare tingene..."

Det er enten det pure opspind, eller plottet fra en Bud Spencer og Terrence Hill film fra 70´erne.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Man håber næsten de har nogle aflytninger eller mails på AIA internt som offentliggøres. Jeg tror det er så tåkrummende italiensk og elendigt håndteret fra top til tå i den organisation. Jeg tror stadig det bare er Rocchi’s inkompetence.

Nuvel, de melder at Marotta formentlig taler inden kamp alligevel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som jeg ser det, er der to overordnede logiske "spor". Jeg synes umiddelbart dog ikke, at "inkompetence" hører til blandt dem, selvfølgelig afhængigt af, hvordan man definerer begrebet. I hvert fald ikke så længe sagen handler om andet og mere end VAR-rums-episoden.

Intet om snakken
Det er langt fra utænkeligt, at anklagemyndigheden bedriver baglæns ergo-sum-logik.

Man har pt. nogle isolerede "beviser" (indikative) og "regner" sig derfra frem til, at der også må være begået noget ulovligt.

Rocchi bytter dommere til en kamp > Nogen har påvirket ham til at gøre det > Når nogen har påvirket Rocchi, må det være med det formål at snyde > Rocchi har samarbejdet med "ukendte aktører" om at snyde.

Altså, man tager udgangspunkt i en antaget situation og bygger "sagen" op derfra. Nogen føler der er røg, ergo må der også være ild.

Den teori kan umiddelbart understøttes med, at der, som jeg forstår det, ikke er rejst anklage mod nogen anden "aktør".

Her skal det dog siges, at det kan være juridisk taktik.

Noget om snakken
Personligt finder jeg det usandsynligt, at et kriminelt netværk (fx et spillesyndikat) skulle være den anden part. Det ville simpelthen være alt for langt væk fra reel indflydelse, hvis vi samtidig antager, at de pågældende dommere (fx Doveri) har været fuldstændig uvidende om det, der skete.

Mere sandsynligt er det, at anklagemyndigheden mener, at en eller flere officials fra en eller flere klubber har haft uformelle samtaler med Rocchi, om specifikke dommere ift. deres klubber.

Altså, ikke matchfixing, men et forsøg på indflydelse. Her er det vigtigt at understrege, at ethvert forsøg på indflydelse, vil være strafbart. Det var jo reelt det hele Calciopoli handlede om.

Men det ville i hvert fald flugte med den specifikke anklage; medvirken til svindel. Deri ligger implicit en præmis om flere aktører.

I det lys kan man også se de "manglende" andre officielle anklager og vidneindkaldelser.

At officials fra netop Inter skulle være den "anden aktør", synes dog at være ren og skær spekulation fra pressens side, på nuværende tidspunkt. Hvis dette har fundet sted, tænker jeg, at det kan have omhandlet alle klubber.

Men, der kommer nok mere frem torsdag, når Rocchi er afhørt.
Igen er Dimash der med sin sublime venstrefod.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
@ Rosso

Fint indspark

@ Nera

Og så igen. Nu er der ingen tvivl om, at Dimarco har rekorden for flest assists i en sæson.

I øvrigt vildt, at vi nu er op på firs mål, uden at vores - og rækkens - topscorer har rundet de tyve i en sæson. Det viser også bare, at der er kommet endnu mere og bedre firepower på holdet.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Ahr, hvor ofte har vi dem ikke set dømt i denne sæson?

Marotta-league slår til igen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Marotta....blah...manden har jo nul chance for at fjerne hånden. Havde den kommet fra egen krop, var det......hjernedøde regler.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Annonce