Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Sortogblå

Ja, det er jeg stadigvæk helt med på. Der er dog et nøgleord i den sætning du reagerer på, nemlig ´også´. Også betyder at det er tillagt noget andet.

Skal jeg også tillægge mig den her belærende tone overfor dig? For det kan jeg godt.

Det er stadigvæk såre enkelt. I første indlæg ridser du en masse faktorer op, blandt andet truppen, som er det, jeg reagerer på. At du så sidenhen først forsøger at skubbe trupdelen lidt i baggrunden (gad vide hvorfor...), og derefter konstant forsøger at vinkle det tilbage til samtlige elementer, er selvfølgelig fint nok - men du styrer jo ligesom ikke, hvad jeg reagerer på.

Vi er som belyst enig i, at Milan havde fine forberedelser, en tilforladelig kampprogram og en erfaren træner. Den debat er derfor hurtig overstået. Men trup delen reagerer jeg på. Og så forstår jeg ikke helt, hvorfor du ikke bare tager den snak, fremfor en masse udenomsnak, målstolpeflytteri og kværuleren.

But here we are...

Men jeg reagerer selvfølgelig på at du skyder mig i skoen at jeg variere mine holdninger, når det er klart, at det ikke er tilfældet.

Det gør du helt påviseligt, og det har jeg også belyst.

Jeg er ikke enig i at de er samme type spiller.

Type? Nej. Men du efterlyser en spiller til spiller sammenligning (bemærk, det har jeg ikke).

Pulisic er også en omskolet kantspiller. I starten af sæsonen - hvor han leverede noget bedre - var han "bare" del af et tomandsangreb. Derfor er sammenligningen selvfølgelig nærliggende.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@ Rosso

Omvendt tænker jeg, at det er interessant at høre, hvordan du kommer frem til din konklusion.


Sidste gang jeg forsøgte en debat med dig, fik jeg først skudt i skoene, at jeg bare kom ind for at provokere (tror mit indlæg blev stemplet som "blottet for indhold og indsigt"), hvorefter jeg bare kunne trawle dine indlæg i Milantråden igennem for det svar, jeg efterlyste.

Så det bliver et hard pass fra mig af denne gang.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Apropos noget helt andet.

Der er en spiller, som er gået lidt glemt i alt det her snak om Acerbi ud, Solet ind, De Vrij ud, Muharemovic ind,...

... Benjamin Pavard kommer jo tilbage.

Det fungerede tydeligvis ikke helt under Inzaghi. Men måske det gør under Chivu? Han er jo ikke en ringe fodboldspiller og guderne må vide, vi godt kunne bruge pengene andetsteds.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Sidste gang jeg forsøgte en debat med dig, fik jeg først skudt i skoene, at jeg bare kom ind for at provokere (tror mit indlæg blev stemplet som "blottet for indhold og indsigt"), hvorefter jeg bare kunne trawle dine indlæg i Milantråden igennem for det svar, jeg efterlyste.

Jeg kan selvsagt ikke motivtolke andre. Så det havde oplagt været mere rigtigt at sige, at jeg oplevede det som sådan. Hvis det reelt ikke var dit sigte, må jeg beklage.
Omvendt sagde en klog kvinde engang til mig, at kvaliteten af ens kommunikation, kan måles i den reaktion man får.

Men dels konstaterede jeg, at det du spurgte om, altsammen var skrevet på de foregående tre sider. Hvis du virkelig ville en debat om emnet, tænker jeg, at det ville være et oplagt sted at starte. Det opfordrede jeg dig til flere gange, men du tog ikke den debat.

Dernæst kommer du ind i en tråd og melder ud, at Allegri, efter din mening, har overpræsteret med et middelmådigt hold. Ingen understøttende dokumentation eller kvalificering af den synsning.

På de umiddelbart foregående sider i tråden (altså Milan-tråden) er der ført argumentation for, at Allegri ikke har flyttet holdet på de parametre, der kan henføres til en træners indflydelse. Snarere tværtimod.

Det mener jeg er "blottet for indhold og indsigt". Og det er vel fint nok, at komme med den form for push back (?). Ligesom du eksempelvis mener, at en anden bruger i denne tråd kommer med; en masse udenomsnak, målstolpeflytteri og kværuleren.

Hvis du vil gå i rette med de konklusioner, der er draget i tråden (baseret på analyse og data), kunne du præsentere en alternativ fremlægning. Det ville, igen efter min ydmyge mening, være en meget anden (og bedre) måde, at deltage i en eksisterende debat på.

Jeg har i mit indlæg rettet til dig, tilstræbt en neutral og interesseret tone - om jeg er lykkedes med det, er selvsagt en subjektiv vurdering.

Som jeg skriver, er vi helt klart uenige i udgangspunktet, men derfor er jeg fortsat interesseret i emnet generelt, fordi det er en ret universel dialog. Hvad er egentlig et godt fodboldhold?

Så det bliver et hard pass fra mig af denne gang.

Jamen, det er også helt fint.
@FD:
Apropos noget helt andet.

Der er en spiller, som er gået lidt glemt i alt det her snak om Acerbi ud, Solet ind, De Vrij ud, Muharemovic ind,...

... Benjamin Pavard kommer jo tilbage.

Det fungerede tydeligvis ikke helt under Inzaghi. Men måske det gør under Chivu? Han er jo ikke en ringe fodboldspiller og guderne må vide, vi godt kunne bruge pengene andetsteds.
Jeg skal ærligt indrømme at jeg ikke følger meget med i fransk fodbold. Men fra hvad jeg har kunnet læse mig frem til, har han ikke just haft en prangende sæson i det sydfranske. Samtidig har en del af udfordringerne bestået af disciplinære problemer. Særligt dét er noget der bekymrer mig lidt.

Var det ikke også ham som præsterede at spille noget tennis eller et eller andet han ikke skulle og blive skadet i sin Inter-tid?

Rent fodboldmæssigt er han i min optik en klar upgrade ift Bisseck, men jeg kan godt være lidt urolig for hans mangel på disciplin.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Debatten fører intet godt med sig, den er hverken sund eller god. Det minder mere om snebold krig.

Jeg belyser én side, og jeg flytter hverken målstolper eller springer over hvor gærdet er lavest.
Min holdning har været én til én den samme fra start - at I ikke kan læse det, eller måske vil forstå, er så ikke op til mig.

Når ´debatten´ mere er: "brug ikke tid på ham og du er ikke hvem du siger du er", er det ikke noget jeg vil deltage i.

Jeg synes det er lavt og fremstår enddog meget useriøst og barnagtigt.

Jeg elsker en god debat, men her er der ingen af delene.
@Sortogblå: Man bliver ikke en som “elsker en god debat” bare fordi man skriver det.

Dine eskapader de seneste par uger har vidnet om alt muligt andet.

Både FD, OC og jeg har været herinde så længe at der findes utallige eksempler på at vi kan finde ud af at tage del i “gode debatter”.

Så hvis du ikke kan finde ud af at debattere med os, peger pilen på dig, og jo før du indser det, jo bedre.

Ellers vil det du oplever lige nu, blive standarden i din bold.dk-tilværelse. Og det kan vi vel godt blive enige om ville være temmelig ærgerligt.
@ Sortogblå

Det er noget pjat. Tidslinjen er ganske tydeligt. Du skriver et indlæg. Jeg ser noget deri, jeg ikke er enig i, og som jeg kommenterer på. Så bruger du side op og side ned på at forklare, det ikke handler om truppen, det ikke kun handler om truppen, det godt kan handle om truppen, du gerne vil snakke om truppen, men truppen er ikke det vigtigste/eneste/afgørende.

Vi er, som for længst skrevet, ganske enig i de tre øvrige elementer i dit argument. Hvorfor blive ved med at fremhæve disse, når nu de ikke er interessante, set ud fra et debatsynspunkt? Vi er jo enige. Videre. Så er det bare enormt trist, du ikke vil debattere truppen noget mere, før det skib egentlig er sejlet og det hele er druknet i alt det her ligegyldighed.

Du har sikkert på fornemmelse, du ikke har ændret holdning - men det har du altså på skrift.

Når ´debatten´ mere er: "brug ikke tid på ham og du er ikke hvem du siger du er", er det ikke noget jeg vil deltage i.

Det har jeg på intet tidspunkt skrevet.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@FD:

Jeg tænker der er større chance for at helvede fryser til is, end at Benjamin Pavard returnerer til Inter.

Det var ikke kun Inzaghi, der vendte tomlen ned. Disciplinære problemer og han var på affyringsrampen siden maj måned, hvor han fik at vide han der kun var én vej den sommer, imens man kun ventede på en klub bed på lønnen, imens Akanji var linet op.

Økonomisk vil det også være tåbeligt. Han koster € 12,6M hvis han er 100% på Inter i en sæson. Han kostede Inter € 4M i 25/26. Ergo vil Inter betale € 8,6M mere på Pavard ved at hive ham hjem. Du kan købe Solet og Muharemovic for mindre.
De næste 5 dage tænker jeg man skal krydse fingre for at Josep Martinez gør det glimrende 2 gange mod Lazio, så man dropper ideen om Vicario.

Lyder ikke til at Filip Stankovic er på paletten, men det mere peger i retning af en erfaren 2. målmand. Find noget Emil Audero 23/24-agtigt, og så kan de sparede penge, være en god åbner for mange andre ting.

Drop ideen om Manu Kone, og find ud af Aleksandar Stankovic er Pio Esposito version2 og kun vil overraske alt og alle ift hvor langt han egentlig er i sin udvikling.

Hvis Dumfries og Carlos Augusto vil væk, så cash in - og pludselig kan Inter godt drømme om Muharemovic, Solet + Palestra og Paz.

Tænd bomben lidt mere i Real Madrid, så de ansætter Mourinho for at rydde op. Chivu er vel stadig i Tripletta whats-app tråden med Mourinho - så det ligner en smal sag at få den gamle portugiser overbevist om Nico Paz har det bedst i Italien.

Så mangler vi bare at rydde op i LH, Frattesi, Diouf, Benji, Asllani og Palacios.

26/27, here we come.
Annonce