I kategorien af dagens Inter nyheder er den vigtigste nyhed selvfølgelig ikke at:
1) Cristian Chivu forlænger til 2028 med Inter option til 2029.
2) At Inter anvender tilbagekøbsklausulen på Aleksandar Stankovic, så serberen nu er retur på kontrakt til 2031 for de € 13M man netto køber ham for.
3) At Percassi og Marotta i dag mødes ifm udtrækningen af 26/27 sæsonens Serie A program og 7-9-13 rammer en ramme for Palestra.
Meeeeeeennnnnnnnnnnnnnnnnnnn,,,,,,,,,,,,,
Det suverænt vigtigste er selvfølgelig at Vincenzo Italiano ryger til Besiktas, og dermed ender Allegri i Napoli og en eller anden der sikkert er 10. valg i Milan engang, når Zlatan er retur fra sit hyper vigtige job som VM kommentator.
2 konkurrenter tager ikke den træner, der ville løfte dem - og til gengæld æder Italiano og Besiktas 7-9-13 optionen på Kristjan Asllani for € 11M. Som fryns kan de få Pavard og Frattesi til kostpris, hvis de som skrevet er interesserede i disse fremragende gutter også. Der er rabat på 3 stk. Kom frisk. Forza Vincenzo.