Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja, hvis fodboldspillere var robotter, havde du utvivlsomt ret. Men der er jo et hav af andre ting der også spiller ind; eks. en losing streak på hjemmebane (dvs. selvtilliden er i bund), angribere der er ramt af uheld og lignende ting.

Så du har på sin vis ret i, at Inter har større problemer end tvivlsomme dommerkendelser - jeg tror bare ikke, det er helt sådan du mente det.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jamen, der kan da ikke herske tvivl om, at det er straffesparket der får Atalanta i gang - og at det er noget af et slag for Inter at få sådan en fejlkendelse imod sig.

Man kan aldrig vide, hvordan kampen ville have endt, hvis straffesparket ikke var blevet dømt, men det har jo en enorm indflydelse på kampen, resultatmæssigt så vel som mentalt.


Det er jo det samme med vores kamp med et meget tyndt rødt kort, fejlagtigt straffespark, to mulige ikke dømte straffespark osv.

Ingen aner, hvordan kampen var forløbet, hvis det ikke havde været således med alle de fejlkendelser.
Stop nu den evige ansvarsfralæggelse.

Tænk, hvis spillerne havde samme barnlige og trodsige indstilling. "Hvis dommeren begår en fejl, så stopper vi med at spille. Så er det nemlig ikke vores egen skyld, når vi taber"
Igen, jeg siger ikke, Inter ville have vundet, hvis straffesparket ikke ville have været dømt, og forsvaret ser noget vakelvorn ud ved de to efterfølgende mål, men der er da ikke noget ansvarsfralæggelse i at hævde, at Atalanta bliver kickstartet igen på grund af den billige reducering? Kampen var så anset lukket, og Atalanta havde meget lidt til intet at byde på.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Præcis, Borger.

Det er netop den indstilling alt for mange trænere og klubledere har i italiensk fodbold. Moratti og Strama som de seneste eksempler.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det mobile, brugte hygiejnebind aner et komplot.
http://football-italia.n…-inter-plot
Mon ikke han stadig har Telecom Italia på speed dial?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Jeg er i hvert fald begyndt at forberede mig på en sæson i Serie B.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Så, over i Gobbo tråden med jer. Lad os være alene med vores konspirationer!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Jamen, vi har abstinenser.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Annonce