Snak

Mere indhold efter annoncen
Det samme kan siges om Inter.

Og Parma er et væsentligt bedre hold end Atalanta, Siena, Bologna m.fl.
La prende Vecino.
Det ser ud til, at I spiller med de unge folk på midtbanen i dag. Det kan jeg godt forstå. På en måde giver det en fed frihed til udvikling at have en håndfuld betydningløse kampe sidst på sæsonen.
Italien - Napoli Danmark - Napoli Spanien - Napoli England - Napoli http://ponderingcalcio.net/
I burde da kunne vinde mod Parma i dag. De har jo intet at spille for mere.


På en måde giver det en fed frihed til udvikling at have en håndfuld betydningløse kampe sidst på sæsonen.


http://25.media.tumblr.c…no1_400.gif
La prende Vecino.
Man bruger de spillere der er til rådighed, så det er næppe et bevidst valg af Strama.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Snøft snøft :-/


Alligevel imponerende kommentar fra en der har pebet i flere år.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sæsonen er ikke slut endnu, mht. europæisk deltagelse næste sæson, så jeg håber ikke, der bliver taget for let på kampen - for slet ikke at tale om at vinde for ærens skyld.

Soldatino; hvis ikke du har mere at byde ind med, er det bedst bare at lade være.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Forskel på skuffelse og snøften over skader, ikke mindst når man for få år siden dominerede toppen af Serie A. At gå efter lægestaben når tingene er gået i hårknude er lavpunktet.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Imponerende I fik en sejr i land med dette hold, selv om det var et mærkeligt mål og stik mod spil og chancer.
At gå efter lægestaben når tingene er gået i hårknude er lavpunktet.


Det er logik, at det skaber undring i den retning, når der som nu er 13 førsteholdsspillere på listen over skadet spillere. Men i min bog er det Branca/Strama samarbejdet der må have en brist, og har kostet denne sæson.
Spillerne er for gamle, og der er for få af dem. Der har ikke været en konkret plan med indkøbene (Kun med Rocchi).

Det ligner (uden at have den fjerneste idé om det), at Strama er for utålmodig - tricker happy med at skifte taktik, og Branca arbejder for langsomt med at finde hvad, der skal bruges. En handel som Kuzmanovic er et eksempel på, at der er skudt med spredehagl. Er han købt som kant? Er han den kreative midtbanespiller, som skulle gøre det bedre end Coutinho magtede det? Skulle han køres ind som ny Cambiasso? Eller en billig mand til bænken? Det samme kan siges om Silvestre? Hvad var planen??

Oveni hatten har uheldet regnet ned. Åndsvage karantæner. Og så de der skader...
@ Soldatino

Det er da klart, at når man har tretten førsteholdsspillere, deriblandt en del stampspillere, skadet, at man begynder at stille spørgsmålstegn ved lægestabens arbejde. Det er da langt mere sørgeligt at finde random lister frem, for at underbygge dommerhjælp for eller i mod et givent hold...

Jeg er også enig med Facchetti, at det er et langt større problem, at spillerhandlerne, ind såvel som ud, har slået fejl. Det er under al kritik, der ikke blev hentet en kvalificeret back-up/starter til angrebet. I stedet, blev et talent solgt, og blev der hentet et hav af midtbanespillere og forsvarere, der ikke kan betegnes som andet end breddespillere. Skaderne er trælse - og groteske - men de kunne have været opfanget bedre, hvis truppen havde haft mere kvalitet.

Det er der, denne sæson har fejlet allermest.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce