Det er helt vanvittigt - det var alligevel en jævn stor chance.
Det er lige så vanvittig hvor lidt kreative vi er. De der lange bolde på Palacio må der altså findes en anden løsning på, for Chiellini, Barzagli og Bonucci står bare og header bolde væk. Det er Palacio heller ikke tjent ved. Så snart vi kommer på den sidste tredjedel af banen, fryser vi til. Vi spiller ellers ikke en decideret ringe kamp, men momenter af koncentrationssvigt, og en absolut mangel på at kunne udnytte de fejl Juventus laver, koster os for meget.
Desuden er det tydeligt, Juventus er ganske tilfreds. Pirlo må have spillet bolden tilbage til forsvaret lige så mange gange som han har spillet den frem. Hans oplæg til målet er fænomenal, men omvendt står forsvaret og snorksover. Det er vel ret beset kun Rolando der sådan nogenlunde kan være sin indsats bekendt ud fra de tre bagerste.
Handanovic står heldigvis en brandkamp, og også Kovacic og Taïder virker klare. Ninja og Johnny spiller dog begge to en katastrofal kamp - førstnævnte tager konsekvent den forkerte beslutning, mens sidstnævnte er fysisk overmatchet af Asamoah.
Rocchi må i øvrigt gerne lave en linie og holde sig til den.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi