Så du mener, at Inter får det bedre af at tabe kampe? Flot. Især da du fortsat ikke har et (realistisk) bud på hvem der kan gøre jobbet bedre end Mazzarri.
Personligt tror jeg også at Mazzarri får en sæson mere selvom han inter har gjort for at fortjene det, så jeg synes det er lidt omsonst at opremse en masse kandidater. Men jeg synes da Spalletti kunne være utroligt spændende.
Du synes bare, at Kovacic og Taïder skal spille, alene da de er yngre og givetvis mere talentfulde, hvilket selvfølgelig er latterligt, når du ikke aner hvad der ligger til baggrund for deres manglende spilletid.
Hvorfor er det en unuanceret tankegang, at jeg mener de to er mere talentfulde og bedre fodboldspillere end dem vi starter med, og jeg så synes de skal starte? Ikke mindst fordi dette burde have været en gratis sæson, hvor talenterne skulle have plads til at udfolde sig. Også derfor var jeg imod købet af Hernanes.
Mazzarri er interesseret i at vinde kampe, så jeg tror nu ikke, han udelader Kovacic og Taïder, kun for at pisse dig og din slags af.
Næ, men kan det ikke være ligemeget hvorfor han gør det, når det tydeligvis ikke fungerer og han alligevel gør det?
Einstein sagde vist engang noget om definitionen af ´sindssyge´...
Jeg er uenig i din betragtning af Kuzmanovic. Han er sjældent iøjnefaldende, men han udfører sit arbejde som midtbaneanker til UG. Guarín har siden vinterpausen også gjort et fint indtryk, vel kun ødelagt af idiotien mod Livorno. Ricky trænger snart til en pause. Men igen, du ved ikke hvad der spiller der.
Hvad mener du med hvad der spiller ind? De er en nogenlunde fast bestanddel af startopstillingen, og gør det ikke særligt godt - derfor vil jeg gerne have de får en pause og mindst en af dem bliver solgt til sommer. Hvad er det der er så kompliceret?
Vrøvl. Du bruger gang på gang alder i dine argumenter, senest eksemplificeret ved, at det er "[m]eget symbolsk at det er Icardi og Kovacic (ungdommen) der skaber straffesparket, og den middelmådige, afdankede angriber der engang var god, der stjæler muligheden for det bedre alternativ og fejler på det skammeligste." Ikke kun bruger du alder i dine argumenter, du gør det konsekvent.
Men det har jo ikke noget med Mazzarri at gøre, som du jo påstod. Men lad os da tage et kig på fakta:
http://fedenerazzurra.co…h-mazzarri/
...og så falder din påstand om alder ikke spiller ind til jorden.
eg mener såmænd bare fortsat, du er for unuanceret i at ville ligge hovedparten af skylden hos Mazzarri - for det holder ikke. Det er ikke enten eller. Skylden for, vi ligger hvor vi nu engang gør ligger hos óg Mazzarri´s, óg den ringeste Intertrup i mands minde, óg bestyrelsen der ikke har forvaltet succeserne fra sølle tre sæsoner siden ordentligt, óg personlige fejl/underpræsterende spiller, óg... óg... óg..., for ej at forglemme, Roma, Juventus, Napoli og til dels også Fiorentina bare er bedre lige nu, mens hold som Parma over en længere periode overpræsterer i forhold til hvad de har.
Selvfølgelig har han ikke hele skylden, og jeg har allerede påpeget at spillertruppen ikke er Inter værdig. Men jeg synes han bærer nok af skylden til, at han skal ud til sommer. Resultaterne er ikke blevet bedre, og spillerne er ikke blevet bedre - hvor er det lige han har bidraget med noget som helst? Jo, defensiven er måske blevet bedre, men lige lidt hjælper det når man stadig ikke vinder fodboldkampe.
Hvor vil du hen med det? Han gengiver situationerne da ganske korrekt, og roser endda Kovacic.
Nej, han gør ikke. Igen er det, ifølge Mazzarri, blot uheld og uskarphed der ikke gør vi vinder mod mægtige Bologna, ligesom det i øvrigt var mod Livorno, Udinese, Atalanta osv...
Ingen selvindsigt overhovedet.
Prikken over i´et er dog citatet "As we are Inter and must always try to win, it can happen that we take the lead and then this fear sets in, as these are very young players. They feel the pressure after recent results", lige efter Icardi (21) scorede 2 mål og Kovacic (20) vendte kampen fuldstændigt på hovedet, og Milito (34) brændte et straffespark - jeg er ikke i tvivl om at det sikkert giver mening inde i Mazzarris hoved, men for ethvert andet menneske burde det jo være et tegn på dumhed eller demens.
I øvrigt holder det selvfølgelig aldrig, du begrunder jublen over et brændt straffe, samt håb til en Bologna sejr med, at du ønsker det bedste for klubben. Det er selvmodsigende i en hidtil uset grad.
Der er vel så forskellige holdninger til, hvad der er bedst for klubben. Personligt håber jeg på at Mazzarri bliver fyret og man får en kompetent træner, der, over tid, vil føre os tilbage til eliten i Europa, i stedet for vi vinder over Bologna og så næste uge taber point til *vilkårligt midterhold*, for så at kæmpe om EL pladser de næste mange sæsoner. Jeg havde nok også jublet over en sejr, men helheds billedet forbliver den samme, og det er at Mazzarri intet har at gøre i den her klub.
La prende Vecino.