Snak

Mere indhold efter annoncen
Han er formentligt blot en overgangsfigur der skulle tiltræde en ny her til sommer
Ja, lad os håbe det. Men stadig ikke det fedeste, at det så er ham der skal hente (formentlig) et stort angribernavn...
.
Det er da fuldstændigt ligegyldigt, hvem der henter spillerne, så længe der hentes kvalitet.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
nu er det altå vigtigt at tage alle Ausilios udtalelser med, samt alle de rapportager, rygter etc.


Hvorefter du stædigt holder fast i, at netop de rygter du har læst er rigtige. Ausilios udtalelser er det eneste konkrete vi har at tage fat i, medmindre du vil inddrage hovedpersonen selv:

http://www.goal.com/en/n…er-offer-me

At du så kalder både Ausilio og Cuchu for løgnere og foretrækker mediernes version af sagen, må stå for din egen regning.

Han er formentligt blot en overgangsfigur der skulle tiltræde en ny her til sommer


Hvem? Må jeg gætte på, at du fejlagtigt tænker på Michael Bollingbroke fra United, som for det første allerede er tiltrådt og som desuden intet har at gøre med det sportslige?
La prende Vecino.
lad os nu se, meget kommer an på hvornår vedkommende tiltræder og der bliver nok tro VM ikke mange handler før turneringen er slut.

måske vi kan få Nilton samt måske 1-2 unge spillere, men ærligt talt vil jeg ikke satse på mere end det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ OC

Artiklen er fra februar 2013 - der kunne have sket hvilket som helst. Jeg siger ikke, du tager fejl, men det er ikke just den bedste kilde.

Jeg har godt nok også læst flere steder, at Cambiasso ikke var villig til at gå langt nok ned i løn - og det kan jeg et eller andet sted heller ikke bebrejde ham. Begge partere var ikke fleksible nok, og så ender det jo desværre med, en stadigvæk brugbar spiller forlader klubben. Omvendt bliver der så frigjort nogle euro til en anden/andre spiller(e).

@ Z4E

Jeg tror ikke, du skal regne med unge spillere. Mazzarri er jo ikke super begejstret for sådanne typer - han vil hellere have nogle ´færdige´ spillere, omendt det er blevet lidt bedre på det sidste.

Jeg regner med Vidic, Rolando, Nilton/Behrami og en angriber.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det er da fuldstændigt ligegyldigt, hvem der henter spillerne, så længe der hentes kvalitet.

Lad os antage, at jo mere kompetent forhandler er, desto billigere kan man få en desto bedre fodboldspiller. Typer som Branca (og muligvis også Ausilio, hvis han bare er i nærheden af hvad jeg frygter han er) henter som oftest de forkerte spillere for dyrt. Så det giver da god mening
.
nej jeg tænker ikke på Michael Bollingbroke

men Ausilio har aldrig været tænkt som en permanent løsning, han blev reelt kun sat på posten pga. Brancas tidlige afgang.

der har været nævnt et utal af emner til posten, og mon ikke vi snart får en afklaring.

OC

At stole på Ausilio er som at stole på en minister, man bør ikke tro på alt hvad manden siger, for en del af deres arbejde er også at pleje klubbens omdømme og det vil formentligt ikke være videre smart at sige hele sandheden i et sådan tilfælde. Her er det nok bedre at gøre kort proces så man slipper for mere omtale end højst nødvendigt, klubben har de senere år fået rigeligt med dårlig omtale pga. dets hårhændede forhandlings metoder.

han har for i øvrigt tidliger sagt at man vil begynde forhandlinger og samtaler med spillere som stod med kontrakt udløb. Det virker da også bemærkelses værdigt at man ud i det blå slet ikke har nogen intentioner, især når både ham og Thohir har udtrykket sig stik modsat tidligere på sæsonen.
@ I4E

Lad os antage, at jo mere kompetent forhandler er, desto billigere kan man få en desto bedre fodboldspiller.

Ja, i den perfekte verden - der spiller jo også alt muligt andet ind. Branca har desuden ikke hentet de forkerte spillere for dyrt - manden var jo en direkte helt, da han fik Milito, Sneijder, Motta, Lucio og Eto´o for relative småpenge. At han så efterfølgende lavede en del fejl under svære og ændrede økonomiske forhold, ændrer ikke på, også han har en stor andel i Inters vel nok mest succesfulde periode. Han fortjener også mere respekt for det, og skal ikke bare fejes til side af Z4E og dig. Han har lavet en del svipsere siden Tripletta, men uden ham ville Kovacic, Icardi, Rolando, Handanovic og Palacio heller ikke have været i klubben.

Og lad os nu give Ausilio fordelen af tvivlen. Indtil videre har han skaffet os en - godt nok aldrende - midterforsvarer i international klasse på et frit transfer (eller var det Branca der nåede at gennemføre den?).
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
mon ikke snare det var Oriali der var det reelle geni bag disse, har helt klart svært ved at se Branca som den hovedansvarlige.

Annonce