Snak

Mere indhold efter annoncen
OC:
Derfor var spørgsmålet meget specifikt til ham
.

Beklager den fangede jeg ikke.
Jeg synes ikke det er specielt kontroversielt at påstå, at et ikke-eksisterende rødt kort er mere kontroversielt end et ikke-eksisterende gult kort, og at manglen på samme er mere kampafgørende end manglen på sidstnævnte.

"Synes" må nok være kodeordet her. Desuden glemmer du lige tidsaspektet.

Og nej, det er da ikke kontroversielt, at påstå dette (det er der heller ingen der har sagt). Det er heller ikke kontroversielt, at påstå det modsatte.

Summasuramum er, at det er rent hypotetisk om de pågældende situationer ville have givet et andet udfald.

Og eftersom du selv medgiver, at dommeren ikke gav det ene af holdene en fordel, skal forklaringen findes et andet sted.
Og eftersom du selv medgiver, at dommeren ikke gav det ene af holdene en fordel, skal forklaringen findes et andet sted.


Så du er uvæsenligt at kritisere en dårlig dommerpræstation, hvis den ikke hundrede procent påviseligt ene og alene afgører en kamp eller ændrer et slutresultat?
Det finder jeg pudsigt.
La prende Vecino.
Så du er uvæsenligt at kritisere en dårlig dommerpræstation, hvis den ikke hundrede procent påviseligt ene og alene afgører en kamp eller ændrer et slutresultat?
Det finder jeg pudsigt.

Hvad du finder pudsigt, skal jeg naturligvis ikke blande mig i - det er et frit land vi lever i.

Og du skal naturligvis bare slå dig løs med at kritisere diverse dommerpræstationer - inkl. den i lørdags.

Min eneste pointe har hele tiden været, at dommerens præstation ikke var udslagsgivende for resualtet.
Jeg synes også det er svagt, at han smider et ikke-eksisterende kort efter Kjær og efterfølgende undlader, at give klokkeklare kort til Barella og Vidal.

Men det er bare ikke det der stjæler overskrifterne for mit vedkommende.

Du skal måske lige huske kronologien i dette - du mente oprindeligt, at Mariani har frarøvet jer mindst to point. Det var der i øvrigt også en anden bruger i tråden der mente og det gav jeg blot mit besyv med omkring.

Den holdning forbliver den samme (og beklager gentagelsen); dommeren fordelte sol og måne lige - omend der var kendelser som begge lejre kan tillade sig at være utilfreds med.
Conte melder, at Bastoni starter på bænken med Borussia.

You know what that means...
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså, går Conte bare ren kamikaze denne sæson?! Måske er han misundelig på Atalantas generelle goal galore? Eller også har han bare travlt med at bevise over for omverdenen at Kolarov-transferen var en god ide.

Under alle omstændigheder er det tungnemt det han har gang i. Lige så dygtig Kolarov er i det offensive, ligeså elendig er han i det defensive.
Problemet er så bare han ikke har vist noget i det offensive, endnu.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Han lavede nu en hockey-assist mod Milan, men når man spiller 270 minutters fodbold og direkte er involveret i 5 af de 7 mål der er blevet scoret mod ens hold i samme tidsrum, så er det ligegyldigt hvor fremragende man er fremad banen. Baseret på Contes kommentarer er han åbenbart uenig.

Kolarov var et klart fejlkøb fra starten.
La prende Vecino.
Det bør måske pointeres, at Conte forklares sit valg ved, at Bastoni stadigvæk døjer med efterveer af Corona og ikke helt er i form endnu.

Det skrevet, så stemmer jeg efterhånden for, at Darmian, Ranocchia, Vidal... Radu... fuck it, Zanetti spiller i stedet for Kolarov. Selv en blind tumling kan se, at serberen bidrager med nul komma ingenting på en fodboldbane.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Nerazzurri: Han har to (for nu at bruge OCs udtryk) hockeyassists i fire kampe i Serie A. Det er jo altså trods alt temmelig fint når man tænker på at manden spiller i midterforsvaret.

Problemet er snarere at han er så elendig i det defensive at hans offensive aktioner ikke engang kommer i nærheden af at veje op for dette. Og det er ganske enkelt helt skørt at Conte ikke kan (eller jeg burde jo egentlig nok skrive vil) se det.
Annonce