Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan! Hatten af for mister!
Det mest overraskende mesterskab i min tid. Kæmpestort arbejde af Chivu.
La prende Vecino.
Tillykke med mesterskabet. Fuldt fortjent.
Tillykke med mesterskabet. I var det bedst spillende og mest kyniske hold i løbet af sæsonen.
Forza Napoli Sempre!
Tak I to.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Chivu fortjener al ros. Som OC også skriver, er det her for mig et overraskende mesterskab - både fordi det er så overlegent, men også fordi vi overhovedet vandt det. Jeg havde Napoli som relativt store favoritter til titlen, deres trup, momentum og træner in mente. Jeg var - som skrevet - ikke tryg ved valget af Chivu.

Når man tænker på opstarten, så skulle Chivu navigere et hold, der:

- Lige havde tabt mesterskabet med to point.
- Lige havde fået riv i CL-finalen med 5-0.
- Lige havde mistet succestræneren og vidste det formentlig allerede før finalen.
- Lige havde spille 59 kampe og var tydeligt mentalt og fysisk udkørt

Hvorefter han straks skulle til Klub VM, samt navigere i at to af truppens absolutte nøglespillere røg i totterne på hinanden.

Det faktum, at Chivu på så kort tid fik styr på alt det, tyder på en træner, der virkelig kan det der med man-management. Det synes jeg også, hans håndtering af begivenheder undervejs i sæsonen og under kampene viser. Det kan man ikke lære - det er noget man kan.

Et mesterskab og måske en Coppa Italia i sin første sæson som træner. Hatten af.

Det skrevet, så ser jeg stadigvæk potentielle faldgruber på horisonten. Uanset hvor flot sæsonen har været, kan vi ikke komme udenom, at vi er blevet sat til vægs af de bedre hold. Fire (!!) point ud af atten mulige mod de øvrige top fire hold er det laveste af et mesterhold i de sidste ti år, mens 20 ud af 36 mod top syv heller ikke er prangende. Chivu har virket naiv til tider og der har været mange kampe, hvor vi er kommet for skidt fra start. Vi må håbe, han tager at lære ved den her sæson, sammen med resten af holdet omkring ham. For jeg tror ikke, vi ser en sæson igen, hvor man kan smide så mange point mod konkurrenterne, og stadigvæk komfortabelt blive mestre.

Nå, det halvsure opstød af vejen kan Interfanen og den evig forsvindende, men stadigvæk tilstedeværende fodboldromantiker i mig godt lide, at Chivu får en sæson mere. Fortjent er fortjent, og jeg synes også, at udviklingspilen peger i den rigtige retning.

Nu handler det om at runde så godt af som muligt, vinde Coppaen og så kigger vi i den mest skelsættende sommer, siden 2009.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Respekt for din forklaring Flying. Jeg er ikke overrasket over Inters mesterskab, men jeg er dog overrasket over så suveræne i har været. I har en stærk trup men ikke så skræmmende som jeres målscore og pointafstand til de nærmeste forfølgere indikerer. Napoli har dog også haft mange skader i løbet af sæsonen og især De Bruynes skade tidligt på sæsonen ødelagde meget. Han virkede til at have fundet et rigtig godt samarbejde med Højlund og McTominay før han blev skadet. Jeg har ikke fulgt så meget med i Inters skadeshistorik, men tænker den er lidt mindre end Napolis. Men ligemeget hvad, så er det selvfølgelig et fortjent mesterskab.
Forza Napoli Sempre!
TR:

Inter har også haft en del skader til meget vigtige spillere i sæsonen. Hakan, Dumfries og Lautaro f.eks.

Ikke at det er en konkurrence om hvem der har haft flest eller mest betydningsfulde skader - men Inter har også været ramt hårdt her.

For mig var den store favorit til mesterskabet fra start, Milan.
Med kun Serie A og Coppa, var det klart dem der havde bedst kort på hånden ifht. forberedelse af hver enkelt kamp, friske spillere og en træner der har vundet før. At han så ikke kan det mere er jo bare crazy. Truppen Milan har at slås med, på papiret, ville også være et hold der kunne udfordre og være seriøs bejler.

Nuvel. Jeg må bare lette på hatten for Chivu. Kanon arbejde. Fuldt fortjent.
Det er vel kun kampene i top 4 der virkelig tæller imod, som du FD også siger - det tror jeg kan rettes op på.

Og skulle en Coppa glippe, er det selvfølgelig enormt ærgerligt, men det kan ikke rykke på Chivus fantastiske arbejde med holdet.

Fuld opbakning herfra til næste sæson.

Og så bliver det helt vildt spændende med transfermarkedet, som kommer til at være enormt aktivt.
@ TR

Tak for indlægget.

Jeg er enig i, at vi har rækkens formentlig stærkeste trup, men der er dælme ikke langt ned til jer og Juventus. Juventus startede så sæsonen med nulbonnen Tudor på bænken, men jeg var sikker på, at kombinationen af jeres trup, jeres træner og ikke mindst at I var forsvarende mestre, gjorde jer til favoritter.

Skaderne spillede jer et puds - især den til Anguissa - men det er ikke der skoen for alvor trykkede, efter min mening. Det er i kampene mod de mindre hold i ligaen. Her har Inter været stort set suveræne; man har kun lidt et nederlag til Udinese, samt spillet uafgjort mod Fiorentina og Torino. Ellers har vi vundet rub og stub. Her har der simpelthen været for mange unødvendige pointtab for jer, Milan og Juventus.

Det er også derfor, vi er i den reelt set komplet bizarre situation, at Inter har vundet ligaen, potentielt med tolv point ned til nærmeste forfølger, selvom vi kun har fået fire point i seks kampe mod de tre øvrige hold i top fire. I de sidste ti sæsoner har der ikke været et vindende hold, der har klaret sig ringere i den forstand end Inter.

Derfor er jeg så anset heller ikke helt enig i betegnelsen "suveræn".

I øvrigt, hvad angår skader, har Inter heller ikke just været forskånet. Dumfries har været skadet det meste af sæsonen, Lautaro har været ud i længere stræk og det samme med Calhanoglu.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@ Sortogblå

Truppen Milan har at slås med, på papiret, ville også være et hold der kunne udfordre og være seriøs bejler.

Komplet uenig. At Milan er i top fire, er, som jeg ser det, en bedrift. Udover Maignan, er der ikke én eneste spiller, jeg kan se, skulle spille sig på Inters hold og nogle af dem ville ikke en gang komme på bænken. Modric viser glimt af klasse, mens Rabiot er en snedig signing - that´s it, i min verden.

Allegri er frygtelig kedelig, virker totalt outdated og jeg kan sagtens forstå, Milans fans hiver sig i håret over spillet, men som jeg ser det, har han leveret et godt stykke håndværk, materialet in mente.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce