"2. Jeg kan endnu engang kun forholde mig til det faktum, at Barcelona ikke opgav Cesc velvilligt, samt at han ikke var hvem som helst. Han var med U-17 landsholdet til VM i 2003, så han har altså ikke været marginalspiller i Barcelona, hvorfor Arsenal nok heller ikke ville have været interesseret."
Der er ingen som har sagt han var marginalspiller i Barcelona, blot at de ikke anerkendte hans talent i samme grad som Arsenal, hvorfor ideen om at han skiftede for pengenes skyld er helt ude i hampen. Derudover hersker der vel heller ikke nogen tvivl om, at Barca har formået at overbevise spillere som Iniesta, Xavi, Messi mfl. om deres betydning og vigtighed for klubbens fremtid - noget som de ikke formåede at gøre med Cesc.
"3. 250 kampe som førstevalg. Slap nu lige af. Så vidt jeg husker fik Cesc chancen, da en række stamspillere blev ramt af skader, hvorefter han så greb chancen og tilspillede sig en fast plads. Han kom jo altså ikke til klubben, som 16 årig, hvor der ventede ham en startende plads på den centrale midtbane! Din udlægning er vidst lige lovlig romantisk!"
Det er også lidt forkert - han har derimod spillet 229 kampe for klubben. Jeg har heller aldrig påstået at der ´ventede´ en fast plads på midtbanen til ham, men derimod at han nemt kunne se hans chancer ville blive langt større hos os.
"1. At påstå at Cesc ikke ville få særlig meget spilletid er og bliver et postulat! Hvem havde regnet med at Sergio Busquets ville få 43 kampe i år?! Jeg er fuldt og fast af den overbevisning, at de spillere som har niveauet, får mulighed for at bevise deres værd. Om Cesc så havde grebet chancen, er en anden sag."
Selvfølgelig er det et faktum, at Cesc ikke ville have fået 250 kampe i Barcelona.