Bojan er allerede slået igennem, så et væddemål har ingen relevans.
Denne sæson vil for Bojans vedkommende dreje sig om, at få endnu mere del i spilletiden og modnes en tand mere, hvilket med den øjeblikkelige offensive besætning er i bedste hænder, idet Bojan hverken vil få for lidt eller for meget spilletid.
Guardiola har Bojan perfekt placeret lidt i skyggen af holdet, hvilket en eventuel ny venstre kantspiller ikke kommer til at lave om på. Havde man købt en ekstra forward som f.eks. Fórlan eller Agüero til positionen ved siden af Zlatan, havde Bojans fortsatte udvikling været alvorligt i fare, men med Henry - som jo også spiller kant - og Bojan som afløsere for Zlatan, vil man kunne time Bojans fremmarch akkurat som man ønsker og finder fordelagtigt.
Emilfus tiltro til Bojan i den kommende sæson synes jeg er overdreven - og ikke i overensstemmelse med den optimale besættelse af positionerne på holdet, men i en alder af 18 år kan og næsten skal mindre også gøre det.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."