Redigeretfre 14. aug 2009
@ Curtis
Det var da et ualmindeligt naivt indlæg.
Naturligvis starter Barca en budrunde på Fabrégas i den lave ende, da man ved, at Arsenal gør det modsatte. Så håber man, at man kan mødes på midten et eller andet sted, men forhandlingsmæssigt smider man da aldrig sine kort på bordet øjeblikkeligt. Det er hel almindelig forhandlingsstrategi, og det ved du også godt.
Jeg ved, at du har set mit tidligere indlæg omkring det politiske i Fabrégas fra Barcas side. Det ville være ualmindeligt dumt af Laporta & Co. at udvise en "falsk" interesse i spilleren, da det vil blive vendt imod dem, når Rossell til foråret eventuelt får en aftale i stand med spilleren. Så vil folket sige, at Rossell klarede, hvad Laporta-klanen ikke magtede. Altså vil det være et selvmål at gå efter Fabrégas på skrømt nu, idet det kan vende dobbelt tilbage negativt. Samtidig risikerer Laporta & Co. også, at Fabrégas identificerer den relle manglede interesse i hans ydelser, hvorfor han vil være mere tilbøjelig til at vende tommelfingeren ned for Laporta & Co. når det - som man godt kan kalde det virkelige politiske slag - skal stå til næste år. Så vil Fabrégas huske, at han blev "brugt" af Laporta på en uhensigtsmæssig måde, hvilket ikke er befordrende for Laportas interesse i, hvilket parti Fabrégas vil tage til næste sommer.
Fabrégas vil blive stamspiller for Barca til næste sæson - hvis han kommer, da holdet skal spille 65 kampe og det derfor ikke er nødvendigt at slå nogle af denne sæsons faste spillere i Barca af holdet, idet naturligt fravær - skader, karantæner, restitution o.s.v. vil bevirke, at i hvert fald de første 13 markspillere i truppen vil få al den spilletid, som de kan drømme om. I realiteten vil Fabrégas, hvis han i et teoretisk udganspunkt ikke er i idealopstillingen, være 1. reserve for Henry, Iniesta, Xavi, Zlatan og Messi, idet et fravær fra blot en enkelt af disse vil betyde en omrokering, som vil sende Fabrégas ind på holdet.
Deuden kører Guardiola et princip om, at ingen spillere må spille mere end 120 minutter pr. uge, hvilket helt automatisk regulerer, at de 13 - 14 første spillere i truppen er at betragte som stamspillere.
Jeg har ofte spurgt andre Barca-tilhængere - dem som kategorisk forholder sig til en idealopstilling, hvad idealopstillingen i forsvaret var sidste sæson. Flere har svaret Dani Alvés, Márquez, Piqué, Puyol og Abidal. Når jeg så har modargumenteret, at det er 5 mand til 4 pladser, klør de sig i nakken og ser mit argument. Fabrégas ind på Barcas midtbane er det samme.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."