Snak

Mere indhold efter annoncen
SPORT beretter idag om at Mascherano højst sandsynligt blivere den første forstærkning. En spiller af hans type er altid god at have på sit hold, og når både Toure og Keita skal til ANC, kan jeg godt se logikken i at hente Mascherano til klubben.

Liverpool er presset af den økonomiske krise, hvilket vil gøre transferen nemmere og måske prisen lavere - hvis de er nødsaget til at sælge.
Trofæer vundet siden 1990 (LaLiga - CL - CDR): FC Barcelona 11 - 4 - 4 Real Madrid 6 - 3 - 2
http://www.sport.es/defa…ccio_PK=803

Se evt linket til Sport her.

Spændende signing, han må dog regne med at komme til at sidde på bænken adskillige kampe i løbet af sæsonen.
Sport henviser til en historie i The Sun om Liverpools økonomiske problemer.

Med andre ord er det højst sandsynligt noget værre vrøvl.
Razz har dog ret.
Hmm


Er bange for at Mascherano hentes som erstatning for Yaya, som har været nævnt som del af Zlatan handlen.

Inter skulle eftersigende kun være interesserede i 3 Barca spillere. Eto´o, Xavi og så Yaya.
Andre steder skrives der om Liverpools økonomi, at man har ca. 250 mill. kr. at købe spillere for.

Og derfor behøver man ikke sælge Mascherano under nogen omstændigheder.

Man skal nok snarere vende den om og sige, at hvis Barca skal have held til at hente Mascherano, skulle det skyldes, at Liverpool vægter andre spillere højere; f.eks. kunne det måske tænkes, at Mascherano skulle finansiere et indkøb af Carlos Tévez.

Omvendt er Real Madrid ude efter X. Alonso - og mon ikke en storsatsende Florentino Pérez ville kunne lancere et betydeligt højere bud på baskeren, som vil blive en nøglespiller hos Real Madrid, end Barca vil byde for Mascherano, der langtfra er sikker på at blive 1. valg.

Desuden synes jeg, at Mascherano er langt vigtigere for Liverpool end X. Alonso, da man konsekvent skal have et defensivt anker bagest på midtbanen, hvorimod en spilstyrer i en 3-5-1, som Liverpool har anvendt i denne sæson, lettere kan udskiftes, hvis holdet anlægger en anden spillestil med f.eks. 2 angribere. Og derfor forestiller jeg mig ikke, at MAscherano får lov at rejse - og slet ikke foran X. Alonso.

Jeg ville elske Mascherano i Barcelona, men ser transferen som meget usandsynlig - medmindre noget helt uventet indtræffer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis Zlatan handlen kræver at vi sender Yaya til Inter, så er det en rigtig lortehandel. Yaya skal da ingen steder. Jeg tror heller ikke at Guardiola ville bytte Yaya for Zlatan. Eto´o på den anden side, vil være perfekt at sende til Inter. Yaya Blir.
Flere medier orienterer om, at der skulle være vist interesse for Luca Toni Bayeren.

http://www.elmundodeport…-barsa.html

http://sport.es/default.…ccio_PK=803

Personligt håber jeg dette er løse rygter. Jovist har han gjort det fremragende i Tyskland, men han besidder ikke andre fordele for os end at han ville kunne bidrage i hovedspillet. Vi har brug for en klods oppe foran som tilmed er hurtig på føderne og som også kan bidrage til de hurtige kombinationer. Hvis vi endelig skulle hente en i den boldgade som jeg syntes Toni befinder sig i, ville jeg hellere se en mand som Trezeguet, som jeg egentligt bare større tiltro til.
168215.
Er helt enig. Dog vil jeg hellere have Toni end Trezeguet, idet jeg simpelthen finder ham mere giftig. Men hellere Zlatan, any day.

Og vil Bayern overhovedet slippe Toni OG Ribery, som der er lagt op til?
Never argue with an idiot, people might not know the diffirence.
Toni er en ubrugelig (og stor!) bunke nødder når niveauet bliver højere end Bundesligaen. Udover en fantisktisk sæson for Viola og en rigtigt god en for Bayern, så har det i mine øjne været ynk. Jeg har stadig til gode at se ham præstere for Gli Azurri.

Hvis han skal til Barcelona, må det hellere være Espanyol, da.

Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Åh, det der Mascherano-rygte irriterer mig lidt, da jeg ikke kan finde ud af det !

På en side er jeg ikke i tvivl om, at Barca er seriøst interesseret i argentineren, da de forventelige afgange af Hleb og Guddy efterlader flere ledige centrale midtbane-positioner i truppen, der også iflg. Guardiola skal udvides med flere nye navne. Samtidigt er Mascherano en naturlig spiller at interessere sig for, da han kommer med den muskelkraft, der er et must bag spillere som Iniesta, Xavi og Messi - ligesom han direkte kan erstatte Yayá Tóure, når denne ikke kan/skal spille eller skal til ANC, som ivorianeren jo skal henover vinteren. Med Mascherano i truppen sammen med Yayá Tóure, Busquets og Keita er man mere end rigeligt dækket ind til i hvert fald 2 ad de centrale pladser midt på banen + Xavi tæller i princippet også med.

Omvendt kunne jeg frygte, at interessen i Liverpool-spilleren er en smule "fake", da den kan være et middel til at presse Yayá Tóure i de pågående kontraktforhandlinger. Derimod tvivler jeg på, at man er i færd med at afhænde Yayá Tóure - f.eks. i forb. med en Ibrahimovic-handel, da min erfaring fortæller mig, at kontraktforhandlinger - selvom der ofte er en masse uro først - sjældent ender med at mislykkes. Og samtidigt mener jeg heller ikke, at Guardiola tør binde an med Mascherano alene - d.v.s. uden Yayá Toúre i klubben også, da argentineren ikke er den dybtliggende igangsætter, som det nuværende Barca-system bl.a. består i. Yayá Tóure er en udmærket igangsætter - som Guardiola også selv var i det samme system, Márquez - som også skulle have bestredet posten, hvis Milito havde nået tilbage i sidste sæson, er også en udmærket igangsætter og Busuets er det også. I forhold til en idealopstilling vælger Guardiola aldrig at erstatte Yayá Tóure direkte med Mascherano. Til gengæld vil der være en masse andre opgaver på holdet og i truppen til argentineren, hvis han kommer.

Luca Toni-rygtet er iøvrigt noget af det mest useriøse, jeg længe har læst. Jeg end ikke overvejer, hvorvidt Guardiola kunne have set sig smålun på italieneren, så langt ude i skoven er det.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce