Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er der fra Arsenals side i denne sæson gjort en særlig dyd ud af, hvordan andre engelske hold spiller for hårdt, så uagtet om det er tilfældet, så ser Arsenal sig altså ikke som et typisk engelsk hold, hvad angår fysisk kontakt.


Er det med vilje du misforstår hele den debat?
Nej. Det kan sagtens være, at andre engelske hold spiller for hårdt, men Arsenal har gjort en dyd ud af at tage afstand fra det - i modsætning til andre hold. Samtidig har de ikke længere et traditionelt engelsk svin i truppen, men det har ikke direkte noget med diskussionen at gøre.

Og for en sikkerheds skyld. Det er svært at argumentere for, at Arsenal har lidt mere under den engelske spillestil, hvad angår skader end andre hold, hvis man går lidt historisk til værks.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Ud fra klasseforskellen er det her jo www.fcbarcelona.dk´s aprilsnar:
http://www.fcbarcelona.d…celona.html
Når i ser mig synger i nok: ♪ Nants ingonyama bagithi baba Sithi uhhmm ingonyama ♪ Er en kvinde kannibal hvis hun sluger? Bruger Real Madrid nu endnu en millard?
Døden skal jo have en årsag.
For Wenger er undskyldningen efter tabte point som regel hårdt spil eller dårlige baner, mens Ferguson skyder skylden på dommerne. Benitez mener så, at forklaringen er, at de har været hårdere ramt af skader end de øvrige tophold.
Det kan fans af rivaliserende klubber så mene om hvad de vil.
M.h.t. Puyols og Piqués karantæner er jeg overbevist om, at de faktisk udgør en fordel i det lange løb.

Barca bør kunne klare Arsenal på Camp Nou efter 2 - 2 i første kamp - og Arsenal uden Farégas, Gallas og Arshavin, selv uden de normale centerforsvarere.

I det videre forløb efter Arsenal vil Puyol og Piqué jo være renset for gule kort og vil således - hvis semifinalerne ikke udløser et gult kort i hver kamp - kunne spille de resterende 3 kampe uden at ryge i karantæne.

Der kan komme værre mandskabsmæssige situationer, hvorfor det såmænd er fint nok, at det er i Arsenal-kampen, at Puyol og Piqué må undværes - og ikke, når eventuelt 3 - 4 andre spillere er ude af den ene eller anden årsag.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Naturligvis boer FCB slaa Arsenal ud paa tirsdag, uagtet Piqués og Puyols karantaener, da niveauforskellen holdene imellem er ganske tydelig.

Derudover har man habile afloesere i skikkelse af Milito og Márquez, ingen skader eller karantaener foruden de to foerstnaevnte samt hjemmebanefordelen, hvilket skal resultere i videre avancement, hvis ledelsens forhaabning om endnu en CL-triumf skal indfries.

Opgoeret hoerer hvert fald under den kategori, hvor man helst ikke vil gaa glip af kampen, i saa fald muligheden for at overvaere den paa naermeste hold er tilstedevaerende.

Er der nogle, der ved om den sidste spillerunde mod Valladolid spilles den 15 eller d. 16 maj?
In a controversy the instant we feel anger we have already ceased striving for the truth, and have begun striving for ourselves.
@Stinson

Det bliver først besluttet ca. 10 dage før kampen spilles, men da Barca jo som bekendt skal spille Champions Leage finale lørdag d. 22 maj, bliver det formedentligt onsdag d. 15 maj at Barca møder Valladolid.
God jinx, Toftlund.
Real Madrid.
Jeg tror ikke på jinx mere. Prøvede at jinxe Real mod Atletico i La Liga tips tråden sidste uge, og det virkede ikke...

Alt den snak om selvfedheden i Barca-lejren her på bold.dk gjorde at jeg ikke kunne dy mig.
Annonce