Snak

Mere indhold efter annoncen
Til gengæld var Zidanes overblik i særklasse.

Hans elegante måde at fylde hele banen, skille modstanderne af, var uhørt, til trods for han ikke havde Messis hurtighed.

Zidanes måde at ydmyge modstanderne på var nærmest arrogant.

Zidane kunne også præstere for landsholdet.
Hvem der lige for tiden rør messi?
I år vil jeg sige at Rooney og ronaldo har gjort det.
De har også været geniale som messi, men hvad der adskiller dem fra de største nogensinde, er bare den elegance.
Man så en ronaldo ligge boldene i mål, overlegent næsten hver gang, den elegance da han satte sin fod på og allerede fejrede. Zidane som lavede geniale ting hver gang, men det var ikke blot genialt, det var også smukt.
Messi og de overnævnte laver smukke ting, men ikke med den samme naturlighed som de helt store.
Nutidens stjerner virker for ihærdige, de vil gøre deres bedste, og vil gøre smukke ting osv. men i og med at de prøver så hårdt, ser det ikke ligeså overlegent ud som fortidens legender.
Messi kommer ikke til at lave disse "elegante" ting før han bliver gammel og langsom.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
@danos
Maradona var hurtig for sin tid, men ikke engang han er jo i nærheden af Messis speed.

Det er jo lidt noget latterligt at sige.
Lige meget hvor meget man ønsker messi skal være i særklasse, skal man altså huske at der har været fantastiske fodboldspilere gennem tiderne. Maradona hurtig for sin tid? Er folk blevet hurtigere gennem tiden? Nej.. Maradona er jo næsten så gammel at han har løbet fra tigerne i sine unge dage (;
Jeg syntes man skal passe på med at puste spillere for højt op, messi har potentiale til at blive blandt de bedste ja. Men i min hukommelse havde Ronaldinho det også, og en laudrup er stadig en bedre fodboldspiller end mange af dem der render rundt på banerne idag.
Messi har været god i nogle år nu ja, men laudrup var altså også fuldstændig outstanding i sine unge dage.
Idag var der én, der oprettede en tråd om, hvem der er bedst af Messi, Rooney og Cr. Ronaldo.

Kunne I ikke tage jeres Messi-, Zidane- og Maradona-snak i den ?

Godt nok hører Messi i allerhøjeste grad til i denne tråd, men selve diskussionen er jo den evindelige og dybt kedsommelige, og med de gamle traver-argumenter.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hmm

Mit odds "Lionel Messi to score from outside Penalty area" er nu blevet canceled?

På Bet24

20 kr til 32,70.

Nogen der kan hjælpe?
Så skal du brokke dig med mindre det er et livebet, der først er blevet accepteret efter 1-1 målet.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
ikp ...

Jeg har lige spist lidt mad.
Har du overhovedet set nogle af fortidens legender spille en hel kamp, Messi?

Det er fuldstændig forfejlet at "glemme" Ronaldo når man snakker om verdens bedste. Han er den mest komplette spiller nogensinde og truer et forsvar fra alle leder og kanter mens Messi er mere begrænset. Tilgengæld er Messi bedre på små områder og har en balance som ingen anden. Jeg vil gå så langt som til at sige det er smag og behag hvem der er bedst, men Messi i en klasse for sig? Never ever..
I år vil jeg sige at Rooney og ronaldo har gjort det.


Okay, fodbold er følelser. Det er forskelligt som vi opfatter tingene.
Jeg ved bare, at den eneste fodboldsspiller, der har kunnet give mig gåsehud mange gange de sidste par år er Messi.
Jeg er hverken Utd, Real eller Barca fan, så det har ikke noget med det at gøre.

Handler nok også om, at jeg rent faktisk levede, da Maradona var på sit højeste.
Messi minder så meget om ham, bare en meget hurtigere version.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Annonce