Snak

Mere indhold efter annoncen
Arg, tror du ikke Pepe Reina nupper tjansen som førstekeeper hvis Casillas blir skadet? Det vil da være at pisse Reina op og ned af ryggen, og ville kunne skabe den uro som du selv snakker om, hvis du henter en helt tredje mand ind som førstevalg.

Ydermere har Reina stået en fremragende sæson hos Liverpool, og har vel været deres klart bedste og konstante spiller over hele sæsonen.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Kravet til imorgen må være det samme som i London; at holdet returnerer til Katalonien med et positivt resultat ( d.v.s. et resultat, som vil medføre adgang til næste runde, hvis returmødet på Camp Nou ender 0 - 0 ).

Og det skulle bestemt være muligt, da Inters tunge stil passer udmærket til Barcas tekniske stil med mange små og vævre spillere.

Opstillingen burde næsten give sig selv; Valdés, D. Alvés, Puyol, Piqué, Abidal, Busquets, Xavi, Keita, Pedro, Messi og Zlatan.

Fra italiensk side har der været spekuleret i, at Mourinho rykker Maicon frem på midtbanen - og Cordoba ind på backen, da italienerne dermed vil have en ekstra forsvarsspiller på banen til at stoppe Barcas offensiv. Mourinho skal være velkommen. Hvis Keita spiller i Barcas venstre side, vil Cordoba ikke komme til at spille overfor nogen, hvormed Barca vil være i overtal centralt på midtbanen, hvor kampen givetvis afgøres.

Hvorom alting er; recepten i morgen må være at spille udenom italienerne og rykke Messi ind bag Zlatan, da Barca på den måde vil tiltvinge sig endnu mere af spillet, idet Messi og Xavi samt Busquets er ekstremt dygtige boldspillere inde på de små områder.

En CHL-semifinale trækker altid lidt ekstra på nerverne, men denne er jeg nu ganske fortrøstningsfuld overfor.

Længe leve selvfedheden - Barca skal nok vise fodbold-Europa, hvem der bestemmer !
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ 80Ronaldinho

Hvem taler om, at Casillas bliver skadet ?

Mit eksempel går på, at Casillas helt stopper på landsholdet, hvorefter Del Bosque må vælge den bedste mand som som madrilenerens afløser.

I den henseende betyder det mindre, hvorvidt Reina bliver sur.

Hvordan samtlige Liverpools spillere har klaret sig igennem sæsonen, kan vel ikke blive et sammenligningsgrundlag for Del Bosque.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Nå okay, jeg troede at der blev snakket om slutrunden. Min fejl! Selvom Valdés har forbedret sig kraftigt, og ikke får sammen underlige hjerneblødninger som før ville jeg, personligt, foretrække Pepe Reina. Han er meget sikker i det han foretager sig, spiller med en enorm ro, og er faktisk ret stærk i feltet som ikke kendetegner spanske målmænd som flagrer rundt derude.

Udfra min egen ubetydelige mening er han pt PL stærkeste målmand, men du snakker om når Casillas stopper, og det er der forhåbentlig for det spanske landshold mange år til endnu, og til den tid kan meget være ændret, og selv en Asenjo kan jo være dygtig til den tid. Så et eller andet sted er det jo en fuldstændig ligegyldig situation når man snakker så mange år ud i fremtiden.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Det var et teoretisk eksempel med Casillas´ stop, for at illustrere, at Valdés godt kan være helt udenfor landsholdstruppen, men samtidigt alligevel være den 2. bedste spanske målmand - i øjeblikket vel egentlig den bedste.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der bliver vi så ikke helt enige, fordi jeg ser Reina som bedre grundet hans enormt høje niveau og synes han er en langt mere komplet keeper, og bliver samtidig prøvet mere af i kampene da han ikke spiller på et hold hvor han nogle gange slet ikke behøver at have handsker på.

Men fair nok, der skal være plads til forskellige meninger.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Valdes overgår Reina i alle spillets facetter.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Altså tager du udganspunkt i det aktuelle formniveau, men diskussionen Reina/Valdés interesserer mig dog ikke alverden, hvorfor jeg lader den ligge - hele din karekteristik af Reina adskiller sig dog ikke det mindste fra, hvad man vil kunne hæfte på Valdés´ præstationer for Barca.

Med Piqué og Puyol som faste startere i det spanske centerforsvar, ville jeg dog grundet det nøje kendskab til forsvarskollegaerne og det allerede eksisterende samarbejde med Barca-spillerne, ubetinget vælge Valdés, hvis Casillas rejste til Mars.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ Fribytter

He he, det der lugter langt væk af ironi.

@ NickRomano

Som jeg sagde er det en smagssmag, og vil da gerne medgive at Valdés er blevet bedre. Jeg foretrækker bare mere cool rolige keepere som Reina, Buffon etc.

Jeg kan da sagtens se din pointe med Barca-defensiven, som helt klart vil være et plus. Men jeg tror det mere kommer an på hvornår Casillas rejser til Mars, som du så fint skriver. Hvis han gjorde det imorgen tror jeg ikke Valdes ville blive førstevalg. Længere ude i fremtiden, muligvis! Et eller andet er diskussionen subjektiv og et uklart difust emne. Og noget jeg ikke skulle stikke næsen i da jeg troede man snakkede om det forestående VM. Ellers bliver det bare en omgang smagsdommeri, også kan vi snakke herfra og de næste ti år, fordi pt synes jeg Reina er langt bedre og jeg har ikke været imponeret af nogle Barca-keepere siden Zubizarreta, og du syns jo Valdés er stjernen og ovenikøbet bedre end Casillas, som vel ligger ham i top 2 over verdens bedste udfra din betragtning. Så diskussionen vil aldrig lande på en konklusion udover at vi to er uenige.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
Det er meget muligt at Reina er stærk i feltet efter spanske forhold, men nogen ørn bliver han bestemt aldrig på Premier League-niveau. Jeg synea alle tre er meget jævnbyrdige..
Annonce